, niedziela 1 października 2023
Cieszyn: Opłaty za przedszkola nowe i wyższe
Zmieniają się zasady naliczania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Cieszyn: Opłaty za przedszkola nowe i wyższe

KATARZYNA KOCZWARA
Na kwietniowej sesji cieszyńscy radni zaakceptowali nowy cennik opłat za opiekę przedszkolną. Nowe zasady będą obowiązywać od września. Znika opłata miesięczna na rzecz rozliczenia godzinowego.
- Nowe przepisy oświatowe zakładają, że wszystkie działania wykraczające poza podstawę programową, mogą być objęte opłatą, której wysokość ustala rada gminy - informuje Jan Matuszek, wiceburmistrz Cieszyna.

Do tej pory rodzice mieli do czynienia z opłatą miesięczną, na którą składała się opieka nad dzieckiem oraz koszty wyżywienia. Obecnie rodzice za pobyt dziecka w przedszkolu dłużej niż od godziny 9 do 14 będą musieli zapłacić dodatkowo za każdą godzinę. - Podstawa programowa w przedszkolach realizowana jest między godziną 9 a 14. Jeśli dziecko przychodzi na godzinę 7, za pierwsze 2 godziny rodzic będzie płacić, podobnie jeśli pozostanie w przedszkolu po godzinie 14 - tłumaczy Matuszek.

Skalkulowano koszty zajęć opiekuńczo-wychowawczych realizowanych poza podstawą programową. Kształtują się one na poziomie 3 zł za godzinę. - Dla dzieci, których rodzice mieszkają w Cieszynie, będą opłaty ulgowe - stawka wynosić będzie 2 zł za godzinę, dla dzieci z biedniejszych rodzin - 1,50 zł - wylicza wiceburmistrz.

PISALIŚMY: Cieszyn: Masz internet? Zapisz swoje dziecko do przedszkola on-line

Kwestia opłaty za wyżywienie nadal pozostaje indywidualną sprawą dyrektorów przedszkoli. Do tej pory stawki kształtowały się na podobnym poziomie i wynosiły średnio 4,60 zł za 3 posiłki.

Rodzice będą płacić więcej, a najbardziej odczują to osoby spoza Cieszyna. Przy założeniu, że dziecko spędzi w przedszkolu dodatkowo, poza podstawą programową, 4 godziny dziennie, przez 21 dni w miesiącu, koszt tylko opieki nad nim to 252 zł. Opłata wzrosła więc o 52 zł. W przypadku rodziców z Cieszyna koszty wzrastają o 28 zł, a rodzice mający ulgę zapłacą o 16 zł więcej niż do tej pory.

W najbliższym czasie przyjrzymy się, jak inne gminy podeszły do nowych przepisów oświatowych.
Komentarze: (98)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do POKORNY-Czesem zaglądam na forum. Stąd opóźnienie. Nieprawdziwe jest Pana stwierdzenie że podwyżkę w przedszkolach zawdzięczamy radnym : Zemła, Bocheńska, Raabe, Banot, Wlach, Macura. Proszę zadzwonić do ZOJO a otzymma właściwą odpowiedz.

http://www.tvn24.pl/12690,1700136,0,1,nie-po-to-lekarze-ratuja-zycie--ze...

Pokoprny czy Pokorny _>zdecyduj się kim jesteś bo widać ,że swojego nicka poprawnie napisać nie umiesz.To tak jakby głowa panstwa nie umialanapisać poprawnie swojego nazwiska a innych tu pouczasz o poprawnej pisowni. Widać wars cie rozpracował.

No i nie doczekałem się odpowiedzi pana radnego Czesława Banota , tym samym dał świadectwo jakim jest człowiekiem.Wszystko to w atmosferze zbliżających się Świąt! Ja panu panie Banot wybaczam.

Ca "Przekorny" to kolejny pełnomocnik Cz. Banota? A może Warsa? Najprawdopodobniej to wszystko ta sama osoba.

Reasumując to Pokoprny skutecznie ściemnia sens całej polemiki pod niniejszym tekstem. Trzeba być nieźle ze schizofanym aby domagac się by ktoś zechciał z tym gosciem toczyć rozmowę tak dalece odbiegającą od tematu. Warsie nie daj się prowokować i ściągnąć do poziomu Pokoprnego i jak to określiłeś byłego króla cierpiącego po utracie korony. ZOJO kosztuje gminę a przez to drozeja takze przedszkola .Dzieje się tak dlatego ,że nowy burmistrz jest uzależniony od rady ,ktora zdominowana jest przez WdC oraz PO. tych przejawów marnotrawstwa naszych podatków jest coraz więcej. W bałaganie kazde ZOJO się uchowa.

Pewnie do tej samej co prezydent Polski.

Gdzie chodziłeś do szkoły podstawowej? Ja wiem ,że pisownia słowa "spróbuję " może nastręczać niektórym debilom trudności...

Pokornie czekam na wypowiedź radnego Banota w sprawie rzekomych fałszerstw jakich się dopuściłem.

Pokornie czekam na wypowiedź radnego Banota w sprawie rzekomych fałszerstw jakich się dopuściłem.

Czy Wars to pełnomocnik radnego Czesława Banota? Bardzo to wszystko ciekawe!

Cieszę się ,że w końcu przyznałeś ,że w sprawie p. Kucypery nie napisałeś prawdy. Ty to nazywasz pomyłką a ja kłamstwem. Nie można bowiem nazwać pomyłką świadomego mówienia nieprawdy...

Więc sprubuję ci jeszcze raz wytłumaczyc- choc z gory skazuję te probe na porażkę ,z powodów wcześniej już przeze mnie uzasadnianych. Pomyłka to nie kłamstwo -zwlaszcza ,że kazda firma ma wyznaczoną osobę zastępująca szefa i nie jest ważne kto w nim w danym momencie jest być może aktualnie nie jest nim Pan Kucypera. Z tej pomyłki nie można kogoś nazwać kłamca -ale skoro się upierasz by taką obelgą mnie obdarzić to ja na zasadzie wzajemności mówię ,że jesteś złodziejem- przyznaję ,że inwektywa nie przyjemna. na jej uzasadnienie podałem fakt ,że okradasz mnie z czasu ,w ktorym te niepojete dla ciebie racje usiłuję ci wtłóc do głowy. Zatem to nie porażka,nie złość i poniżenie ale zasada wzajemności.- czytaj Odę do młodości. A jak chcesz pogadać z Czesławem Banotem to umów się w ramach przyjmowania stron. Z nim nie musisz korespondować -to maja życzliwa rada dla osób uposledzonych od racjonalnego myslenia.

Proszę o pomoc w wpłynięciu na radnego Banota aby mnie nie obrażał bezpodstawnie . Pokorny.

Nazwanie mnie złodziejem , obrzucanie inwektywami bez powodu - to próba odreagowania porażki. Wszystko.

Czy zamierza pan odpowiedzieć? Czeka nie tylko "Pokorny"!

Głupich puszczam przodem- dla ciebie mogę być kłamcą tak jak ty dla mnie złodziejem.

Przyłapany na kłamstwie, w sposób pokrętny i bardzo rozwlekły próbujesz "obfitym ślinotokiem" zamaskować swoją porażkę!

Debilizm ma to do siebie ,że racjonalnego myslenia po osobach tak upośledzonych nie mozna oczekiwać

Debilizm niektórych forumowiczów jest porażający- co nieraz tu zaznaczałem. W każdej firmie ktoś zastępuje szefa pod jego nieobecność. Być może aktualnie Pan Kucypera nie pelni takiej roli ,nie znaczy ,że w ZBM nie ma zastępcy. W tym zakresie roszady personalne w gminie ,w ktorej administracja się stale rozrasta taka pomyłka jest dość częsta.Tylko debil moze wysuwać z tego wniosek ,że osoba ktora wskazuje mylnie zastępce jest kłamcą. Co nie wyklucza ,że ktoś nim musi być- patrz ustawa o rejestracji przedsiębiorstw w KRS.Rzeczywiście takie fakty zapominam,po prostu w przeciwieństwie do Ciebie takie pierdoły dla mnie nie mają znaczenia- ważne ,że ktoś funkcję zastępcy w przerośniętej firmie w administrację ktos wykonuje. I to by było na tyle wyjaśnień.Skoro takie argumenty wysuwasz na podkreślenie swoich racji uzasadniających klamstwo -to ja na tej zasadzie mówię ci ,że jesteś złodziejem. Pasuje. Okradłeś mnie z części wolnego czasu ,w którym muszę ci tłóc do głowy twoje nieracjonalne uzasadnienie kłamstwa.

Ciągle czekam panie radny Banot! Chociaż nadzieję mam coraz mniejszą na to ,że pan odpowie...

Czas biegnie a ja nie mogę doczekać się odpowiedzi od pana radnego! Panie Banot! Miej pan odwagę przeprosić za niesprawiedliwe oskarzenie albo wskazać mi co sfałszowałem.

Proszę mi przypomnieć jakie to fakty sfałszowałem? Czekam panie radny Banot !!!!

Ponieważ grzecznie prosisz , przypomnę ci ,że skłamałeś w sprawie rzekomego zastępcy prezesa ZBM . pana Kucypery. Tak szybko zapominasz niewygodne dla siebie fakty?

do Pokorny
Widzę, że ma Pan uraz do niektórych radnych i lubi fałszować fakty. Lepiej byłoby pisać pod nazwą fałszywy. Pozdrawiam CB.

W całej sprawie przerostów biurokratycznych w UM w Cieszynie i związanych z tym wzrostem podatków lokalnych brak jest odwołan do rozwiązań w innych gminach czy też rozwiązań naszych sąsiadów za Olzą. Wg zapewnień autora tekstu ma on dać czytelnikowi pelny obraz jak inne gminy podeszły do nowych przepisów oświatowychw następnym artykule- i tego należało już oczekiwać jw powyższym tekście. Rozumiem ,że o wszystkim napisać się nie da -dlatego będziemy czekać na obiecane porownania sposobu radzenia sobie gmin w zarządzaniu przedszkolami, oraz kosztow ich prowadzenia i odnosili je do dokonań ZOJO ale takze powinniśmy poszukać odpowiedzi czy podobne struktury powołano w sąsiednich gminach.

Nie wiem czego nie można oczekiwać od osób dotkniętych debilizmem.Wiem jednak ,że obrażanie i poniżanie innych jest przejawem złości i frustracji.

Nie pomaga że tyle razy przyłapano go na kłamstwie.

Próba przekonania buraków , nie przyjmujących do wiadomości oczywistych faktów jest bezcelowa.To tak jakby baranowi tłumaczyć działanie pralki.

Proszę o wyjaśnienie "Przekornego" w jaki sposób pan Ficek "odpadł". Przecież sam postanowił nie kandydować (a szkoda , bo by na pewno wygrał!)? Czekam!

Ze spokojem patrzę na harce nowych władców Cieszyna , już zaczęli sami się kompromitować swoimi uchwałami. Nic nie zmieni faktu ,że podwyżkę opłat za przedszkola zawdzięczamy radnym : B.Zemła , Cz.Banot ,H..Bocheńska , E.Raabe, A.Wlach ,Wł.Macura , itd.

Na ogół podejmując się komentowania jakiegoś tekstu staram się jednoznacznie oznaczać swoje wypowiedzi nickiem. Nie wszystkie jednak teksty uznaję za interesujące więc w nich nie zabieram głosu.Podobnie czynię jak temat uważam za wyczerpany. Nie wiem komu tak zależy ,żeby za kazdym razem prowokować mnie do kolejnych wypowiedzi. Myślę ,że piszę dość konkretnie i przyłapanie mnie na kłamstwie powinno polegać nie na ogólnikowym stwierdzeniu nie oznaczonej zresztą wypowiedzi. Trzeba wskazać gdzie ,kiedy w jakich faktach się mylę ,zeby to kłamstwo wykazać. Rozumiem ,że komentowanie ,że były król jest nagi i bez korony boli króla. Zwłaszcza jak kiedyś zasypiał nawet z koroną na głowie.

Poza wypowiedziami warsa nie ma co czytać . kampania wyborcza już jest zakonczona więc Placebo uspokój się. Ficek odpadł i znalazł się na bezrobociu -takie są te jego talenta.Bez gminnego garnuszka dawno by zdechł.

...

Za jego kadencji miasto rozkwitało , kto tego nie widzi bo zaślepia go pycha i nienawiść - nie zasługuje na poważną wymianę zdań.

Nie jestem niczyim kościelnym , mam jednak odwagę mówić prawdę i oceniać na podstawie faktów a nie insynuacji!

jesteś może Kościelnym od Satławy? Jak widzę Ty jeden bronisz Ficka pod różnymi nickami, strzałkami, a Kościół zyskiwał za panowania szanownego Burmistrza:-)

remont kanalizacji rusza - tyle że zadłuża nas to na długie lata... były fundusze unijne trzeba było budować, remontować itd. fundusze się kończą i będzie teraz płacone.. Nie ruszona gospodarka jest w stanie sprzed tych kilku kadencji i jej konkurencyjność jest równa zeru, dlatego nie mamy żadnych nowych inwestycji tylko supermarkety... zadłużyć to się każdy potrafi, zarobić znacznie trudniej..

świetny zestaw, potwierdza tezę poprzednika - dużo zrobiono dla wąskiej grupki beneficjentów. Tam gdzie wchodzi w grę interes przeciętnego Kowalskiego - dziurawe drogi, miejsca pracy, kanalizacja itp - tam czarna dziura...

Wyremontowane cieszyńskie kamienice są w 90% własnością prywatną. Z komunalnych "zrobiono" tylko nieliczne - zgadnij, wg jakiego klucza?... O Małej Łące nie pisz, bo to jeden wielki skandal. Najlepiej spojrzeć na nią z wiaduktu granicznego - jeden wielki śmietnik. Ten teren miał miastu otworzyć perspektywy na inwestycje biznesowe. Przez kilkanaście lat niemal NIC tam się nie działo. MDM po paru latach walki z ratuszową biurokracją - odpuścił, inwestuje w Bielsku. Bielesz i Koreańczycy dobrzy są na wypominanie, i nic poza tym - miejsc pracy w Cieszynie za kadencji BF, JM i WC mocno ubyło. Parę zrobionych ulic to kropla w morzu potrzeb. Jednocześnie co roku kilkanaście milionów z miejskiej kasy idzie na dizajnowe bzdety, mosirowe hopsztosy czy dotacje do Domu Narodowego - żywego skanseny PRLu.. Zamek i lodowisko za unijne - fajnie ale nie do końca. Bo pożyczki, które miasto musiało wziąć na współfinansowanie jednego i drugiego jeszcze przez długie lata będą się nam czkawka odbijać i krępować potrzebne miastu inwestycje. A pożytku z nich tyle co kot napłakał. Trzy kadencje Ficka to naprawdę za dużo, by kwitować je jako sukces z powodu asfaltowego dywanika długości 50 m na Kościelnej w Pastwiskach czy wybrukowanego placu - podwórka paterka Satławy... Nota bene ciekawy zestaw. To miasto z olbrzymim potencjałem wymagało burmistrza z wizją, talentem, kwalifikacjami. Dostało trzech miernych urzędasów, zapatrzonych jedynie w horyzont następnych wyborów, sprawnych w dworskich intrygach i zupełnie nie pasujących do wyzwań, jakie stawiają nowe czasy.

co napisał "Pytający" , budujący się kompleks rekreacyjny nad Olzą , wyremontowany teatr , nową siedzibę Ksiąznicy , luksusowy Dom Spokojnej Starości , zmodernizowane oba baseny , wybudowane nowe sale gimnastyczne itd. Jak na jednego burmistrza to całkiem sporo osiągnięć!

Czy o zamieraniu Cieszyna świadczą pięknie wyremontowane kamienice? A może nowe miejsca pracy w nowej firmie Daedong System na Małej Łące albo w zakładzie mięsnym Bielesza? A może nowe i wyremontowane drogi( Sikorskiego , Kościelna, Dębowa, Łyska...)A może wybudowane boska ze sztuczną nawierzchnią? A może wyremontowane szkoły i przedszkola? Nie? To może nowoczesne Lodowisko za pieniądze unijne? Też nie? To może podniesiony z ruiny Zamek? Leczyć się nienawistnicy!!!

Cała ta paplanina o zamieraniu Cieszyna to wytwór chorego umysłu. Wszystko.

Coś ci się porobiło niedobrego w głowie! Kanalizacja w mieście z okresu średniowiecza? Lecz się człowieku ! Nie masz pojęcia o średniowieczu , nie masz pojęcia o kanalizacji , nie masz pojęcia o niczym. Po prostu bełkoczesz!

ZOJO - do lamusa; samorządność - do szkół!...

i nie ma sensu powtarzać argumentów o zmarnowanych szansach, utracie młodego pokolenia, wyludnieniu miasta, zaniedbaniu elementarnych potrzeb inwestycyjnych. Zadowolona z rządów BF może być jedynie mała grupka beneficjentów ratuszowej hojności - Ewa G. z Zamku, Zbigniew N. z MOSiRu czy JH z Domu Narodowego... Niestety z tej hojności jedynie oni mieli pożytek, mieszkańcy mogli jedynie patrze, jak marnotrawione są środki publiczne. Infrastruktura miejska, kanalizacja z czasów średniowiecza (sic!), brak terenów i zachęt dla inwestorów, agresywna polityka podatkowa przy braku jakichkolwiek inwestycji skierowanych na przyciągnięcie biznesu z nowymi miejscami pracy - wreszcie skandaliczne zaprzepaszczenie szansy którą dawały miastu festiwale Era Nowe Horyzonty i Nowa Muzyka. To tylko nagłówki. Za nimi kryje się powolny upadek miasta pod rządami ludzi, co przywiązanie do ratuszowego stołka przedłożyli nad interes mieszkańców.

A może tak konkretniej?

niestety od tej negatywnej strony zapisuje się w historii Cieszyna - sprowadził na miasto regres, zarządzał nim niekompetentnie, teraz daje pokaz uprawiania prywaty i lekceważenia elementarnych zasad samorządności

miał i ma problemy cały Cieszyn - to musi być bardzo ważny gość!!!Ha ha ha!!!

emocje powinni wzbudzać radni , którzy zadecydowali o podwyżce! Dlaczego tak nie jest? Bo dyskutują tutaj właśnie radni , ukrywający się pod różnymi nickami...Głosował za podwyżką pan Zemła - przwodniczący Rady , pan Raabe - przewodniczący Komisji Oświaty , itd.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama