, poniedziałek 20 maja 2024
Kontrole autokarów podczas ferii zimowych w województwie śląskim
Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają jak zwykle możliwość sprawdzenia stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy, przed wyruszeniem w trasę. fot: Policja ŚląskaDodaj do Facebook

Kontrole autokarów podczas ferii zimowych w województwie śląskim

red.mat.pras
13 stycznia w naszym kraju rozpoczynają się ferie zimowe, które trwać będą do 23 lutego. W tym czasie w naszym województwie, w szczególności na głównych trasach prowadzących do turystycznych miejscowości, nastąpi nasilenie ruchu pojazdów. Na drogach pojawi się także większa ilość autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku. Nad bezpieczeństwem na drogach będą czuwali śląscy policjanci.

Dla policjantów śląskiej drogówki okres ferii zimowych wiąże się szczególnie z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa przejeżdżającym przez nasze województwo do miejsc wypoczynku i zimowych kurortów naszego regionu. W tym okresie każdego roku odnotowuje się wzrost liczby autokarów przewożących dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych.

Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymaganych na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie.

Stróże prawa zapowiadają, że będą egzekwować przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. Nie będzie również pobłażania kierowcom naruszającym inne przepisy ruchu drogowego, zagrażającym bezpieczeństwu pozostałym uczestnikom ruchu. Podczas wzmożonych kontroli drogowych policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierujących (również na obecność w ich organizmach środków odurzających), stan techniczny pojazdów, oraz prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych.

Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają jak zwykle możliwość sprawdzenia stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy, przed wyruszeniem w trasę. W tym celu zaplanowane wyjazdy autokarów można zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem. Wystarczy powiadomić właściwą komendę policji o chęci przeprowadzenia takiej kontroli. Kierowca autokaru powinien podjechać dwie lub minimum godzinę przed planowanym odjazdem w miejsce kontroli. Stosując się do tych zasad, unikniemy ewentualnego opóźnienia wyjazdu. Pamiętajmy, że w przypadku podejrzeń odnośnie trzeźwości kierowcy bądź stanu technicznego autokaru w trakcie podróży, o fakcie tym powiadomić należy telefonicznie dyżurnego policji, który skieruje patrol celem przeprowadzenia kontroli.

Ferie zimowe 2020:

 • 13 stycznia - 26 stycznia 2020 - woj. pomorskie, łódzkie, śląskie, lubelskie i podkarpackie
 • 20 stycznia - 2 lutego 2020 - woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie
 • 27 stycznia - 9 lutego 2020 - woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i małopolskie
 • 10 lutego - 23 lutego 2020 - woj. zachodniopomorskie, mazowieckie, dolnośląskie i opolskie
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama