, czwartek 20 czerwca 2024
Czy w Cieszynie powstaną zielone parklety? Projekt zakwalifikował się do śląskiego Budżetu Obywatelskiego
Od blisko 4 lat parklety pojawiają się w przestrzeni miejskiej Rybnika. Pierwszy oddany został do użytku w 2017 roku. fot: W. Troszka/rybnik.euDodaj do Facebook

Czy w Cieszynie powstaną zielone parklety? Projekt zakwalifikował się do śląskiego Budżetu Obywatelskiego

ŁP
16 maja zakończył się etap zgłaszania zadań w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Pozytywny wynik weryfikacji formalnej uzyskało 198 zgłoszonych zadań, w tym m.in. 4, których realizacja miałaby dotyczyć miejscowości powiatu cieszyńskiego. Jednym z nich jest pomysł na wykonanie ogólnodostępnych parkletów, czyli ekologicznych, zbudowanych z drewna i obsadzonych rodzimymi kwiatami miejsc odpoczynku dla pieszych.

Cztery zadania, które na podstawie przedstawionej listy rankingowej możliwe było zakwalifikować do działań realizowanych na terenie powiatu cieszyńskiego dotyczą zakupu busa na potrzeby uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych Zespołu Szkól Specjalnych w Skoczowie; renowacji ogrodu szpitalnego przy ustrońskim Centrum Reumatologii, budowy tężni solankowej jako mikroklimatycznej strefy zdrowia i rehabilitacji leczniczej w Górkach Wielkich oraz zielonych parkletów na Śląsku Cieszyńskim.

Udało się nam dotrzeć do opisu cieszyńskiego projektu, który zakłada wykonanie ogólnodostępnych parkletów - ekologicznych, zbudowanych z drewna i obsadzonych rodzimymi kwiatami miejsc odpoczynku pieszych. Jak deklarują pomysłodawcy tego zdania, parklety miałyby być usytuowane w pięciu różnych lokalizacjach w Cieszynie, w obrębie chodników, placów lub miejsc parkingowych. - Dzięki nim stworzymy w mieście przyjazne i zaciszne miejsca krótkich spotkań lub odpoczynku dla mieszkańców i turystów przyjeżdżających do nas z całego Śląska. Parklety przyczynią się do wzmocnienia więzi międzyludzkich, popandemicznego powrotu do wspólnoty oraz uspokojenia okolicznego ruchu samochodów i ożywienia pobliskich kawiarni i restauracji. Elementami parkletów będą siedziska, stoliki, pergole i skrzynie z zielenią. Zbudowane z trwałego, zabezpieczonego drewna, tak aby mogły być wykorzystane przez wiele lat. Podniosą atrakcyjność ulic, placów i miejsc dotąd zaniedbanych. Uzupełnią brakującą w mieście zieleń - czytamy w opisie projektu Zielone parklety na Śląsku Cieszyńskim

Po ocenie formalnej, kolejnym etapem III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego będzie weryfikacja prawno-techniczna zakwalifikowanych zadań. Lista zadań dopuszczonych do głosowania opublikowana zostanie do 16 lipca br. Lista zadań, które spełniły wymogi formalne, dostępna jest tutaj.

W tym roku mieszkańcy województwa śląskiego zgłosili 203 propozycje zadań na łączną kwotę ponad 56 mln zł. Najwięcej zadań wpłynęło w ramach puli EKO (48 zgłoszeń). W puli REGIO najwięcej zadań zgłoszono w podregionie 4 obejmującym powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice (31 zgłoszeń).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama