, czwartek 29 luty 2024
Czy Szpital Śląski w Cieszynie może liczyć na wsparcie miasta?
Szpital Śląski w Cieszynie od dłuższego czasu stara się o takie wsparcie z Urzędu Miasta Cieszyn. fot: arch. Szpital ŚląskiDodaj do Facebook

Czy Szpital Śląski w Cieszynie może liczyć na wsparcie miasta?

red./mat.pras.
Czy Szpital Śląski w Cieszynie może liczyć na wsparcie miasta?

Dyrekcja Szpitala Śląskiego od wielu lat stara się o podobną pomoc z miasta. Jeszcze przed wyborami, obecna burmistrz Gabriela Staszkiewicz, deklarowała wsparcie w tym zakresie.

Jak wskazują prognozy wynikające z raportu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, do końca 2019 roku 92% szpitali powiatowych będzie zadłużona na 5 mln złotych. To efekt znaczącego wzrostu kosztów przy ich zbyt małym finansowaniu. By pacjenci mogli być spokojni o swoje bezpieczeństwo, samorządy wspierają szpitale np. poprzez zwalnianie ich z podatku od nieruchomości. Szpital Śląski w Cieszynie od dłuższego czasu stara się o takie wsparcie z Urzędu Miasta Cieszyn. W dniu 17 września w Szpitalu Śląskim odbyło się spotkanie dyrekcji placówki z radnymi oraz burmistrz Gabrielą Staszkiewicz, będące kontynuacją rozmów prowadzonych podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Szpital Śląski - największy pracodawca w mieście, 656 tys. do kasy miasta.

Szpital Śląski w Cieszynie to nie tylko jeden z największych pod względem liczby pacjentów, ale też jeden z najlepszych szpitali w regionie. Ponadto, zatrudniając ponad 1000 osób, placówka jest największym pracodawcą w mieście. Dzięki temu do kasy miejskiej trafia rocznie ponad 656 000 zł z tytułu części podatku od wynagrodzeń. Co ważniejsze, Szpital Śląski w Cieszynie zaspokaja potrzeby zdrowotne mieszkańców miasta w stopniu nieosiągalnym dla innych miast o porównywalnej wielkości. Niestety fatalny stan finansowania ochrony zdrowia w Polsce dotyka także cieszyńską lecznicę, która śladem innych szpitali szuka możliwości wsparcia. W wielu innych miastach, jak Wodzisław Śląski, Racibórz, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Żory, Kraków, Opole, samorządy zwalniają szpitale z podatku od nieruchomości. Dyrekcja Szpitala Śląskiego od wielu lat stara się o podobną pomoc z miasta. Jeszcze przed wyborami, obecna burmistrz Gabriela Staszkiewicz, deklarowała wsparcie w tym zakresie. Szpital znów podejmuje ten temat, aby w trudnej sytuacji szpitali w Polsce, móc gwarantować mieszkańcom dostęp do profesjonalnych usług medycznych.

Propozycje szpitala

W propozycjach zgłoszonych przez przedstawicieli szpitala znalazły się między innymi: umorzenie podatku od nieruchomości lub zamienne przekazanie równowartości pobranego podatku jako dotacji celowej dla szpitala za pośrednictwem Powiatu Cieszyńskiego; zaoferowanie mieszkań na preferencyjnych warunkach dla przyszłej kadry medycznej; rozważenie sprawy ustanowienia stypendiów fundowanych dla uczącej się w zawodach medycznych młodzieży lub stworzenie innych zachęt sprzyjających osiedlaniu się w Cieszynie lub na ziemi cieszyńskiej wykształconej kadry medycznej z kraju lub zagranicy.

W dniu 17 września odbyło się kolejne spotkanie, będące kontynuacją rozmów prowadzonych podczas posiedzenia Rady Miasta z 29 sierpnia. Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie wyraża nadzieję na mądre i rozsądne rozwiązanie zaistniałej sytuacji: - Wtorkowe spotkanie z władzami miasta przebiegło w rzeczowej oraz konstruktywnej atmosferze i sądząc po deklaracjach, jakie padły, będzie ciąg dalszy prowadzący do konkretnych decyzji we wszystkich poruszonych w dyskusji kwestiach - komentuje dyrektor szpitala.

Dlaczego sytuacja polskich szpitali jest tak dramatyczna?

Sytuacja niemal większości szpitali powiatowych w Polsce jest skrajnie ciężka. Ich dług nieustannie rośnie, a środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywają wszystkich kosztów. Przyczyną tych wielomilionowych zadłużeń jest wzrost kosztów w stosunku do wzrostu przychodów. Środki te nie wystarczają, aby pokryć wszystkie wydatki szpitali, takie jak: usługi medyczne, wynagrodzenia dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, amortyzację, materiały, energię, pozaszpitalne usługi medyczne i niemedyczne, ubezpieczenia i świadczenia na rzecz pracowników, podatki i opłaty oraz kredyty. Tym bardziej, że rząd ogłasza wzrost płacy minimalnej dla pracowników, nie przeznaczając na to pieniędzy oraz zostawiając wszystko w rękach szpitala i samorządowców. Szpitale nie nadążają z opłacaniem wymaganych od nich kosztów, ponieważ wzrost płacy minimalnej to niejedyne z obciążeń. Są to także np. zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek, a także coraz bardziej odczuwalny w skali kraju, brak lekarzy na rynku pracy, co wymusza na szpitalach podnoszenie wynagrodzeń, by przyciągnąć kadrę.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szpital powinien liczyć na wsparcie wszystkich gmin Powiatu Cieszyńskiego a nie tylko Cieszyna. W szpitalu pracują i leczą się mieszkańcy całego Śląska Cieszyńskiego a nie tylko mieszkańcy Cieszyna .Dlaczego miasto ma wspierać inne gminy rezygnując z dochodu z podatku od nieruchomości ? Trzeba być świadomym , że wtedy trzeba będzie ograniczyć wydatki budżetowe i czegoś nie uda się zrealizować np. wyremontować drogi czy kupić nowego autobusu.

Nie należy tak ochoczo rezygnować z dochodu miasta, a problem da się rozwiązać bardzo prosto ... niech wszystkie gminy złożą się się na ten podatek proporcjonalnie do liczby mieszkańców, a wówczas Cieszyn zrezygnuje części podatku . Chyba nie jest problemem zawarcie przez wszystkie gminy Powiatu Cieszyńskiego i sam Powiat porozumienia o wspieraniu Szpitala Śląskiego jako dobra wspólnego wszystkich mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

Sytuacja prawie wszystkich szpitali w Polsce właśnie tak wygląda, że władze szpitali muszą zastanawiać się, w jaki sposób pozyskać pieniądze na leczenie pacjentów. Dlaczego Pani Burmistrz tak wzbrania się od pomocy Śląskiemu Szpitalowi w Cieszynie, a zarazem i mieszkańcom Cieszyna?

Dlaczego Władze Miasta Cieszyna nie są w stanie wesprzeć finansowo Śląskiego Szpitala w Cieszynie? Szpital jest ogromnym pracodawcą i leczy tak wielu pacjentów! Jak widać, w wielu innych miastach Samorządowcy nie mają takich problemów. O co chodzi?

dlaczego? - przede wszystkim dla zasady - szpital to odpowiedzialność i obowiązek p a ń s t w a, a to o d kilku lat wydaje dziesiątki miliardów na cele rządzącej partii, byłoby zatem bardzo wątpliwe od strony prawnej, n i e m o r a l n e i wręcz głupie wyręczać państwo w jego podstawowych obowiązkach - druga kwestia, opisana powyżej, już tylko dla inteligentnych inaczej może być niezrozumiała - to nie jest szpital miejski

Samorządy w innych miastach zwalniają szpitale powiatowe od płacenia podatku od nieruchomości, natomiast nasza burmistrz ma z tym problem. Dlaczego? Śląski Szpital w Cieszynie zatrudnia wiele osób, jest jednym z największych szpitali w regionie i dba o zdrowie rzeszy pacjentów. Nie wiem nad czym się tutaj zastanawiać!

Dla mnie sprawa prosta - miasto, jesli chce dbac o mieszkancow, powinno wspierac szpital.
Kazdy wie jak wyglada sytuacja szpitali w Polsce. a gdzies sie musimu leczyc my i nasze rodziny.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama