, niedziela 19 maja 2024
Czesław Gluza: Aktualnie jestem bezpartyjny
- Złożyłem rezygnacje z członkostwa w partii PO RP, aktualnie jestem bezpartyjny - mówi Czeław Gluza. fot: FJDDodaj do Facebook

Czesław Gluza: Aktualnie jestem bezpartyjny

REDAKCJA
W ramach naszego cyklu tekstów przedwyborczych przedstawiamy wywiad z Czesławem Gluza, który w najbliższych wyborach parlamentarnych ubiegać się będzie mandat posła z ramienia KW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni. To ostatni wywiad w ramach naszego cyklu.

Czy to, że przystąpił Pan do klubu poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej, jest równoznaczne z tym, że złożył Pan rezygnację z członkostwa w partii Platforma Obywatelska? Jaka jest zatem Pana aktualna przynależność partyjna?

Złożyłem rezygnacje z członkostwa w partii PO RP, aktualnie jestem bezpartyjny.

Po zeszłorocznych wyborach samorządowych w Pana sprawie zebrał się sąd koleżeński z Platformy Obywatelskiej. Jaka jest ostateczna decyzja sądu koleżeńskiego w Pana sprawie?

Po wyborach samorządowych zostałem zawieszony w prawach członka PO RP od czego miałem prawo się odwołać do struktur krajowych. Obecnie sprawa stała się bezprzedmiotowa. Zawieszony przez Regionalny Sąd Koleżeński PO RP w Katowicach w dniu 15.07.2015 z wniosku Pani Anny Bednarskiej-Czerwińskiej za naruszenie statutu PO były starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk, znalazł się na liście kandydatów do Sejmu RP, zgłoszony przez lokalne struktury partii. To pokazuje standardy jakimi rządzi się obecna cieszyńska PO.

Dlaczego startuje Pan w wyborach parlamentarnych z listy KW Zjednoczona Lewica?

Na moją decyzję o starcie z list Zjednoczonej Lwicy miały wpływ dwa czynniki. Pierwszy to praktyka stosowana wewnątrz partii na którą zwrócił uwagę m.in. Włodzimierz Cimoszewicz który jednoznacznie stwierdził że: "Platforma została zamordowana przez wycięcie polityków wybijających się ponad przeciętność".

Najważniejszym czynnikiem w moim przekonaniu stało się odejście Platformy od swoich założeń ideowych, a przede wszystkim w moim przekonaniu opuszczenie centrum sceny politycznej oraz zmiana podejścia do przedsiębiorców głównie średnich i małych, brak dostatecznej ochrony interesów zwykłych Polaków, a więc większości społeczeństwa do czego przykładałem ogromną wagę.
Na moją decyzję wpłynął również stosunek do tzw. Polski lokalnej, której czułem się przedstawicielem. Przykładem konflikty o finansowanie dróg lokalnych, gminnych i powiatowych, czy też kwestie dofinansowania gmin i powiatów.
Swoje doświadczenie wyniosłem też z pracy w Komisji Zdrowia oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a więc zajmujących się tymi dziedzinami życia które bardzo doskwierają Polakom.
Na to wszystko nałożył się konflikt w cieszyńskiej PO oraz bezzasadne ataki na osoby stojące za rozwoje tego szpitala. Dodać należy, że konflikt spowodowany był niesprawiedliwymi zarzutami wobec ówczesnego kierownictwa szpitala, które Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach umorzyła z powodu braku znamion naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Skończyło się to zawieszeniem, o czym już wspomniałem w prawach członka PO ówczesnego Starosta Cieszyńskiego Jerzego Nogowczyka - dziś kandydata do Sejmu RP.

A dlaczego lewica?

Ponieważ zawsze stałem po stronie ludzi słabszych. Przykładem - moje starania o Szpital Śląski w Cieszynie czy Szpital Reumatologiczny im. Jerzego Ziętka w Ustroniu. W tej słusznej sprawie wspierała mnie miejscowa lewica oraz doświadczeni byli wójtowie i burmistrzowie gmin którzy rozumieli istotę interesu publicznego - to powód ważny ale nie najistotniejszy. Od 2005 roku trwa nieracjonalna wojna PiS-PO.
Zatruła życie polityczne podzieliła głęboko kraj i ludzi i nie przynosi racjonalnych rozwiązań, gdyż głównie odbywa się na poziomie emocjonalnym. Lewica gwarantuje zakończenie tego szkodliwego konfliktu, który zaprząta emocje Polaków i ogniskuje spór polityczny na zasadzie: My albo Oni, bez wnikania w rację. W programie i co najistotniejsze w programie lewicy zwłaszcza w społeczno-gospodarczym odnalazłem wiele rozwiązań mi bliskich, natomiast w sprawach światopoglądowych zachowuje wolność przekonań.

Jakie dotychczasowe działania w Sejmie ocenia Pan jako swoje sukcesy?

Przede wszystkim prace w Komisji Zdrowia i naprawę złych rozwiązań zawartych w Ustawie o działalności leczniczej m.in. zapobieganie nałożeniu kolejnych obciążeń na szpitale (dodatkowe ubezpieczenia). Zabiegałem też by hospicja mogły funkcjonować na innych zasadach m.in. otrzymywać darowizny. Działałem na rzecz zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. Wspierałem starania ówczesnej dyrekcji Szpitala Śląskiego w otrzymaniu pieniędzy na informatyzację.

Z kolei w zakresie szeroko rozumianej praworządności miałem swój udział w pracach nad bezpłatną pomocą prawną dla obywateli. Zabiegałem o utrzymanie dofinansowania z budżetu centralnego, remontów dróg gminnych i powiatowych (tzw. schetynówki), jak również utrzymania dofinansowania biedniejszych gmin i powiatów, z czego w powiecie cieszyńskim korzysta 11 gmin oraz starostwo powiatowe.
Wspólnie z gminą Skoczów i innymi samorządami działałem też na rzecz utrzymania przejezdności drogi krajowej nr 81 podczas jej remontu w Wiślicy, co miało kapitalne znaczenie dla gospodarki, zwłaszcza południowych gmin powiatu ale nie tylko.
Wspierałem korzystne rozwiązania dla Ochotniczych Straży Pożarnych. To przykładowe wyliczenia.

Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

dla Lewicy strzał w plecy. gratuluję wyborów.

Był Starostą Cieszyńskim, trząsł całą cieszyńską Platformą, był naprawdę znaczącym politykiem. A teraz .....Zjednoczona lewica i bez szans na reelekcję. I pomyśleć, że wszystko to przez ...kobietę co do której niewłaściwego działania, nie przyjmował żadnych faktów i argumentów.....

"Czesław Gluza: Aktualnie jestem bezpartyjny" - ale dla żłoba chętnie wstąpię do jakiejkolwiek partii.

Dziękuję za odpowiedź. Jest ona dla mnie satysfakcjonująca.

Chcąc głosować na Zjednoczoną Lewicę mam duży problem, że ten Pan został wpuszczony na jej listy w naszym regionie - bardzo duzy błąd - ktoś kto o tym zdecydował - nie wiedział co robi....

Ta formacja choruje, gluźlica to jedna z jej przypadłości.

Skoro to koniec cyklu, to gdzie wywiad z przedstawicielem partii KORWIN. Proszę redakcję o odpowiedź, czy kandydaci tego ugrupowania nie zechcieli się wypowiedzieć na łamach waszego portalu?

Panie Pawle, pytania wysłaliśmy do kandydatów do Sejmu ze wszystkich zarejestrowanych komitetów, którzy pochodzą z powiatu cieszyńskiego i zajmują najwyższe miejsca na listach. Na listach partii KORWiN nie ma osób pochodzących z naszego powiatu.

za to z honorowym miejscem na wysypisku politycznych smieci

temu panu już dziękujemy

Kandydat Gluza, noszący nieformalny tytuł Wielkiego Szpitalnika Księstwa Cieszyńskiego, w związku z tym, że od pewnego czasu głosił, iż PO skreciło na lewo i to się mu nie podoba postanowił kandydować z lewicy. Z pewnością po to aby ją rozsadzić od środka po wygranych wyborach. Ale o tym na razie cicho szaa ! Zwróćmy więc uwagę na punt 4. w udzielonych odpowiedziach. Priorytety kandydata Gluzy można by skondensować tak: ,,Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej." a warto przypomnieć, że są to słowa innego wielkiego ustroniaka Edwarda Gierka wypowiedziane na XI Plenum KC PZPR 4 września 1971. Analizując zaś punkt 3. warto by spytać jakich sztandarowych inwestycji na Śląsku Cieszyńskim z ostatnich czterech lat akuszerem był kandydat Gluza? O co zadbał, czemu dał nowy impuls oraz jakie czynił starania.? Z pewnościa w ziszczenie wielkich dzieł było by nam wtedy uwierzyć łatwiej.

Żenada. Wstyd, potworny wstyd.

Ja się brzydzę tymi co z PZPR i posłowali w latach 1980-1985!!!!!!!! Hańba . A Panu posłowi Gluzie i senatorowi Kopciowi Gratuluje opuszczenia tego sza....!!!!!!!!!!

Po prostu dramat. Nie chcieli go u Gowina to poszedł do lewicy, a jak opowiadał z PO mu nie po drodze bo skreciła w lewo. Porażka, która będzie miała szczęśliwy finał, czyli pozbycie się Gluzy z sejmu i lokalnej sceny politycznej. Ciekawe co będzie robił bo zmieniły się przepisy co do zatrudniania na stanowiskach kierowniczych w samorządzie, podobno do tego trzeba mieć teraz magistra.

Jedynym honorowym wyjściem Wisły (elektoratu) jest głosowanie tak jak w poprzednich wyborach: czyli na Gluzę do sejmu i na Kopcia do senatu albo nie pójście do wyborów. Nie ma innej uczciwej możliwości.

Honor w wypadku tych dwóch panów jest pojęciem całkowicie nieodpowiednim. Oby dwaj to przechrzty polityczne, z tym że jeden chory F-10 a drugi gnuśny.

sowania:

Głosowanie w sprawie referendum przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego: Przeciw

Głosowanie w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego: Za

Głosowanie w sprawie ograniczenia praw obywatelskich w ustawie o zgromadzeniach: Za

Głosowanie w sprawie antypracowniczych zmian w Kodeksie Pracy i ustawie o związkach zawodowych: Za

Głosowanie wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego 6-latków: Przeciw

Głosowanie za likwidacją kopalń: Za

Głosowanie za obniżeniem podatku dla osób najuboższych: Przeciw

Głosowanie za prawem rodziców do decydowania o obowiązku szkolnym 6-latków: Przeciw

Jak te głosowania maja się do wypowiedzi:

"A dlaczego lewica?

Ponieważ zawsze stałem po stronie ludzi słabszych. "???????????????

Jak te głosowania maja się do wypowiedzi:

"A dlaczego lewica?

Ponieważ zawsze stałem po stronie ludzi słabszych. "???????????????

Ten sam rodzaj mizerii co Kopeć, widać, że z jednej szklanki pili na partyjnych imprezkach.
Szczury Z Tonącego OKrętu.
Zero honoru, zero uczciwości, zero kwalifikacji do parlamentu.
Za to przez lata szlifowana umiejętność lawirowania w mętnej wodzie lokalnych układzików.
Brzydzę się wami, Gluza.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama