, czwartek 20 czerwca 2024
Cieszyn: Waży się przyszłość Boguszowic
Zgodnie z umową inwestor jest zobowiązany wpłacać na konto powiatu z tytułu dzierżawy terenu w Boguszowicach 151 tys. zł na miesiąc. Do planowanego otwarcia Cieszyńskiego Parku Handlowego inwestor wpłaca 50% powyższej kwoty, czyli 75,5 tys. zł.  fot: FJDDodaj do Facebook

Cieszyn: Waży się przyszłość Boguszowic

MAŁGORZATA BRYL
Sprawa budowy Cieszyńskiego Parku Handlowego niezmiennie budzi kontrowersje społeczne. Już dziś, 21 listopada, o godz. 18.00 w cieszyńskim Ratuszu odbędzie się sesja nadzwyczajna, podczas której ma być uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru dawnego przejścia granicznego w Boguszowicach. Z kolei pracujący tam przedsiębiorcy nadal protestują.

Protest przedsiębiorców z Boguszowic

Od czerwca br. przedsiębiorcy i pracownicy z dawnego przejścia granicznego w Boguszowicach walczą o swoje interesy. Wysyłają pisma i protesty, a także organizują spotkania z radnymi. Ostatnie spotkanie miało miejsce 18 listopada w Boguszowicach.

Pierwszym i podstawowym zastrzeżeniem przedsiębiorców jest to, że nikt nie poinformował ich o zmianach, jakie mają zajść w Boguszowicach: nie było rozmów przed ogłoszeniem przetargu, po wyłonieniu inwestora, a nawet po podpisaniu z nim umowy. Pracownicy zgodnie twierdzą, że dowiedzieli się wszystkiego z wysłanego do nich aneksu na początku czerwca i zostali postawieni przed faktem dokonanym.

Kolejnym zastrzeżeniem przedsiębiorców z Boguszowic jest to, że nie doczekali się odpowiedzi na wysyłane od czerwca protesty i listy do miasta, powiatu, inwestora, a także reprezentujących region posłów. Pod protestem podpisało się blisko 100 osób.

Część przedsiębiorców ponadto wskazuje, że nigdy nie udało im się spotkać z inwestorem, mimo że wielokrotnie o to zabiegali. Dodają, że otrzymali wypowiedzenie do końca stycznia 2015, ale jak dotąd nie mają żadnej gwarancji na piśmie, że będą mogli tam dalej działać. Wskazują, że w takim zawieszeniu nie da się prowadzić działalności.

Wśród obaw przedsiębiorców w związku z nową inwestycją znajduje się m.in. to, że: charakter przejścia granicznego nie zostanie zachowany, w trakcie prac budowlanych, jak i po zakończeniu inwestycji nie będzie dostatecznej liczby miejsc dla stacjonowania TIR-ów, a także po zakończeniu inwestycji nie będą mogli kontynuować swojej działalności.

Przedsiębiorcy z Boguszowic obawiają się ponadto sytuacji analogicznej do dworca PKS w Cieszynie, że obiekty zostaną zburzone, a później długo nic tam nie będzie budowane. Mają też wielki żal do mediów, że dotychczas nie przedstawiały sytuacji z obu stron, a tylko skupiały się na opisywaniu plusów Cieszyńskiego Parku Handlowego.

Zyski i straty

Zgodnie z umową inwestor jest zobowiązany wpłacać na konto powiatu z tytułu dzierżawy terenu w Boguszowicach 151 tys. zł na miesiąc. Do planowanego otwarcia Cieszyńskiego Parku Handlowego (lipiec 2015) inwestor wpłaca 50% powyższej kwoty, czyli 75,5 tys. zł na miesiąc.

Sytacja przed dzierżawą
W 2013 r. starostwo miało dochody z pobieranych czynszów w wysokości ok. 700 tys. zł na rok. Jednak dochodziły wtedy do tego też wydatki rzeczowe (głównie opłata za media, ochronę, ścieki, śmieci i naprawy), które powiat ponosił jako właściciel. Wydatki rzeczowe wyniosły w 2013 r. 225 tys. zł. Zatem ostateczny zysk dla powiatu to było niecałe 500 tys. zł na rok.

Sytacja po dzierżawie
W 2015 r., jeśli warszawska firma nadal będzie dzierżawcą Boguszowic i wszystko pójdzie zgodnie z planem, bezpośrednie dochody z dzierżawy do kasy powiatu wyniosą ok. 1 mln 360 tys. zł na rok. Jest to wynik pomnożonej razy sześć połowy czynszu (75,5 tys. zł) plus pomnożonej razy sześć całości czynszu (151 tys. zł). 1 mln 360 tys. zł na rok to ostateczny dochód dla powiatu bez wydatków rzeczowych, które ponosi już inwestor.

Powyższe zestawienie dotyczy wyłącznie sytuacji w kasie powiatu w wyniku wydzierżawienia terenu w Boguszowicach, nie dotyczy zysków z działalności pracujących tam podmiotów.

Charakter przejścia granicznego będzie utrzymany

Inwestor podkreśla w przesyłanych materiałach prasowych, że „celem prowadzonych działań nie jest likwidacja dotychczas prowadzonej tam działalności, ale rozbudowa i modernizacja, która wprowadzi najwyższe standardy i przyciągnie nowych klientów nie tylko podróżnych z Polski i Czech. W dotychczasowej formie na terenie byłego przejścia funkcjonować będą służby mundurowe i agencje celne. Inwestor od kilku miesięcy prowadzi z sukcesem uzgodnienia
z Izbą Celną, Strażą Graniczną, Inspekcją Transportu Drogowego i PZMot w sprawie zapewnienia tym podmiotom prowadzenia normalnej działalności w obrębie dawnego przejścia granicznego”.

Zapytaliśmy jednak przedstawiciela firmy ADV, co konkretnie czeka pozostałe działające tam podmioty i co ma się zmienić w Boguszowicach wraz z realizacją nowej inwestycji.

Prowadzimy konsultacje do bólu

Rozmowa z Przewodniczącym Rady Nadzorczej firmy ADV XXVIII Por Property Investment S.A. s.k.a., Dariuszem Gardener

Małgorzata Bryl: Dlaczego nie odbyliście Państwo rozmów informacyjnych z osobami, które prowadzą działalność w Boguszowicach o zmianach, jakie mają tam zajść?

Dariusz Gardener: Jesteśmy profesjonalną firmą od dwudziestu pięciu lat na rynku. Jak tylko podpisaliśmy umowę z powiatem, a następnie wystąpiliśmy o aneksowanie, od razu rozpoczęliśmy spotkania ze wszystkimi firmami, które są na miejscu. Nie było spotkania ze wszystkimi 150 osobami na raz, gdyż uważam, że w takiej formie nie jest możliwa merytoryczna dyskusja, a tylko na takiej nam zależy. Przypominam, że do dnia podpisania umowy nie mieliśmy prawa prowadzić żadnych rozmów. Natomiast od dnia podpisania umowy, czyli od 13 czerwca 2014, prowadziliśmy spotkania z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na byłym przejściu granicznym i do tej pory na bieżąco z nimi korespondujemy. Na chwilę obecną większość przedsiębiorców już się z nami porozumiała i będzie funkcjonować w ramach Cieszyńskiego Parku Handlowego. Konsultacje prowadzimy bezustannie.

Jedyne rozmowy, jakie nie zostały jeszcze dokończone, to konsultacje z Agencjami Celnymi. Agencje Celne zwracały się do nas o dalszą współpracę i odpowiedzieliśmy im, że nie widzimy przeszkód, ale ich obecność tutaj zależy od Urzędu Celnego. Nie ma Agencji Celnej bez Urzędu Celnego. Urząd Celny prowadzi z nami korespondencję już od dość dawna, ale nie ma jeszcze ostatecznych uzgodnień. Dlatego tę sprawę zostawiliśmy na później.

Gdzie w czasie prac budowlanych w Boguszowicach będą działać wszystkie podnajmujące tam pomieszczenia podmioty gospodarcze?

Z każdym, kto zostaje na miejscu, mamy uzgodniony model alokacji. Nie burzymy jednocześnie i północnej, i południowej platformy. Natomiast mamy przygotowane lokale zastępcze. W innych przypadkach lokale będą rozbudowywane. Taka sytuacja potrwa kilka miesięcy. Nawet lokale zastępcze w kontenerach będą oferowały lepsze warunki, niż obecne.

Jaka będzie liczba miejsc parkingowych dla TIR-ów w czasie prac budowlanych?

Na platformie północnej w okresie budowy będzie ok. 25 miejsc, natomiast na platformie południowej nic się nie zmienia, dlatego że prace budowlane nie będą prowadzone na platformach równolegle.

Jak Pan się odniesie do zarzutów, że obiekty w Boguszowicach zostaną szybko rozebrane, a potem inwestycja ugrzęźnie na wiele miesięcy i nic się tam nie będzie działo?

Ten zarzut jest kompletnie wyssany z palca. Według umowy, jaką podpisaliśmy z powiatem, żeby móc zacząć burzyć te obiekty, musimy zdeponować gwarancję bankową 7,5 mln zł. Jakby nam przyszło do głowy, że nie zbudujemy obiektu w wyznaczonym w umowie czasie, to ta gwarancja zostanie przez powiat uruchomiona i powiat zbuduje tam co chce. My musimy skończyć tę inwestycję do lata przyszłego roku.

Czy na dzień dzisiejszy macie Państwo już komplet chętnych do wynajęcia pomieszczeń Cieszyńskiego Parku Handlowego?

Mamy już zarezerwowanych prawie 70% pomieszczeń. Branże, które już zarezerwowały pomieszczenia w Cieszyńskim Parku Handlowym to: sklepy spożywcze, restauracje, kantory, wyposażenie wnętrz i RTV i AGD.

Czy po zakończeniu inwestycji zostanie w Boguszowicach utrzymany dotychczasowy charakter obsługi podróżnych i ruchu towarowego na granicy państw?

Wszystkie funkcje dawnego przejścia granicznego na pewno zostaną zachowane. Oprócz tego, że powstają tam nowe obiekty handlowe, to powstają też obiekty usługowe. Nadal utrzymamy dwa miejsca obsługi pasażerów, czyli tzw. MOP-y. Będą też nadal zaspokajane wszystkie potrzeby podróżujących TIR-ami i autobusami.

Jaka będzie w sumie liczba miejsc parkingowych dla TIR-ów po zakończeniu tej inwestycji?

Będzie to ok. 50 miejsc.

Czy wszystkie podmioty gospodarcze, które obecnie działają w Boguszowicach, będą mogły kontynuować tam swoją działalność wraz z otwarciem Cieszyńskiego Parku Handlowego?

Większa część na pewno z nami pozostanie. Jak już jednak wspomniałem, część pomieszczeń na określone branże jest już zarezerwowana. Ponadto w tej chwili działa tam 13 punktów winiet, a naszym zdaniem powinno tam działać góra dwa, może trzy.

Są podmioty gospodarcze, które otrzymały wypowiedzenia wynajmu do końca stycznia i jak dotąd nie otrzymały na piśmie żadnej gwarancji, że będą mogły tam w przyszłości działać. Co to oznacza dla tych osób?

Te firmy, które z nami zostaną, nie oczekiwały od nas żadnych dodatkowych gwarancji.

Czy przez ulicę Kościelną w Cieszynie będzie przebiegał ruch TIR-ów i czy będą tam stacjonowały w trakcie budowy CPH, jak i po jego otwarciu?

Na pewno do tego nie dojdzie. Przyznaję, że były takie pomysły w lipcu, ale po zbadaniu terenu i zrobieniu badań geologicznych wycofaliśmy się z tej koncepcji. Chcemy dodatkowo wzmocnić skarpę, ale nasza inwestycja jej nie w ogóle dotyka. Jednak dla bezpieczeństwa w tym terenie osuwiskowym postanowiliśmy zrobić szczelną ścianę i mur oporowy, żeby dodatkowo skarpę umocnić.

A jakimi konkretnie ulicami będzie prowadzony ruch TIR-ów w trakcie budowy, jak i po otwarciu CPH?

Będzie to S1. Nie będzie żadnej zmiany w ruchu TIR-ów w stosunku do sytuacji obecnej i nigdy nie mieliśmy takich planów, by te zmiany wprowadzać.

Kiedy według Państwa szacunków CPH ma zostać otwarty?

Castoramę realizujemy w 115 dni, a reszta obiektów jest znacznie mniejsza, czyli zostanie zrealizowana jeszcze szybciej. Zatem sądzę, że skończymy przed lipcem 2015 roku. Wszystko jednak zależy od tego, kiedy zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Komentarze: (41)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Podejrzany jest sam fakt, że ewidentnie burmistrz chciał przepchnąć ten plan i chyba każdy to widzi. Na szybko, przed końcem kadencji. Radni dostali dokumenty dzień wcześniej. Do północy można było wnieść poprawki. Cała ta akcja była niezgodna z prawem. Przypomina mi to zdarzenia sprzed paru lat.Plac po dworcu PKS. Był inwestor, wielkie plany, szybko przepchnięta uchwała i co? Nic. Ale pieniążki burmistrzowi się zgadzają, a to najważniejsze.
A propos Macury, jaka różnica czy ktoś jest szafarzem, wolontariuszem czy kimkolwiek w życiu prywatnym? Najważniejsze, żeby nie był oszustem i nie rozdawał swoim ludziom pieniędzy miasta.

Biedni przedsiębiorcy, wszystko wina Szczurka, nikt ich nie poinformował!
Ale bez paniki, za rządów Macury, wszyscy przedsiębiorcy będą mieć nastawioną stacje radiową z Torunia, która będzie na bieżąco informować o wszystkim co się dzieje w Cieszynie.

Oj ,żeby tak było , nikt jeszcze nie wpadł na taką darmową promocję miasta.

Ty zostałeś poinformowany i Twoja wypłata jest ze środków publicznych, reszta jest nieważna.

Wszystkim zbulwersowanym, że rada miasta nie podjęła uchwały zmieniającej plan zagospodarowania chciałbym zwrócić uwagę na fakt stawiania sprawy pod ścianą przez inwestora.
Zadaję sobie pytanie co to za inwestor, który wpycha się w teren bez planu jego zagospodarowania.
Żąda jego zmiany w zamian mamiąc obietnicą stworzenia miejsc pracy.
Czy ja również mogę liczyć na takie traktowanie obiecując stworzenie miejsc pracy, uzyskam przekwalifikowanie np. terenów rolnych na budowlane Obiecuję budowę budynków mieszkalnych. Mogę także obiecać budowę hal przemysłowych, tylko zmieńcie plan zagospodarowania na pewno bez pracy na tym zarobię.
Jest także inny problem. Gwarancja 7,5 mln., którą dał inwestor jest nie do odzyskania, znając sytuację powiatu i miasta, trudno się dziwić determinacji przewodniczącego rady , burmistrza i starosty.
Po przekwalifikowaniu tego terenu inwestor się na pewno znajdzie i cena będzie argumentem miasta nie inwestora.

Panie Macura swoja obecnoscia na sesji i wspieraniem osob dzieki ktorym rada nie uchwalila planu udowodnil Pan jak Panu zalezy na rozwoju Cieszyna i nowych miejscach pracy. Dziekuje za otwarcie oczu i mam nadzieje ze wyborcy Pana za to rozlicza

Wojtuś za pieniądze sprzedał byś własną matkę?

Jestem pracownikiem "przejścia" od wielu lat i proszę aby tzw protestujący wypowiadali się we własnym imieniu i osób, które podpisały się pod listem otwartym, a nie w imieniu wszystkich czyli w moim również ponieważ sobie tego nie życzę.

Byłam wczoraj na sesji i widziałam, że Pan Macura też był. Czy może mi ktoś wytłumaczyć, kim jest ten cały szafarz, którym podobno jest Pan Macura?

PAN RYSZARD MACURA JEST SZAFARZEM NADZWYCZAJNYM KOMUNII SWIETEJ I DZIEKI TEMU MOZE ROZDAWAC KOMUNIE SWIETA WIERNYM. ROBI TO W MOIM KOSCIELE NA MNISZTWIE I CZESTO SAMA MIALAM PRZYJEMNOSC OTRZYMAC KOMUNIE Z JEGO RAK

Nie wrzeszcz, że chodzisz do kościoła i do komunii. To twoja sprawa. Nikogo to nie interesuje, żeś taka święta.

Jakie jajca!!!!! Czyli to oznacza ze jesli Pan Macura przejdzie to Cieszyn bedzie pierwszym miastem w ktorym burmistrz rozdaje komunie!!!!! No to teraz Wujka Jarka i biskupow czesto bedziemy mieli w Cieszynie

Unieważnić wybory, bo prezes spółdzielni socjalnych nie został wybrany na burmistrza, a najlepszy wolontariusz nie zostanie jego zastępcą. To nie są jaja , to smutne.

Zapytaj pastora, gdyby nie wiedział, sprawdź w google.

I tak wszyscy jeżdżą do Bielska. W cieszyńskim centrum w tzw. butikach sprzed 25 lat drożyzna i jakościowo towar często byle jaki. I tak już zostanie. No to protestujemy. Skutecznie. Współczuję kolejnej Radzie Miejskiej.

otoz to, cieszynscy tak zwani kupcy na glebokiej placza ze interes nie idzie i zadaja od miasta 70% obnizki czynszow. a ceny specjalnie windowane dla czechow. cieszyniokow maja gdzies. moze najpierw niech sie naucza interesow zamiast swoj brak gospodarnosci zrzucac na miasto i nas wszystkich!!!!!!!!!!!!!

To chyba końcówka rządów Szczurka o on to czuje -stąd ta sesja nadzwyczjana -gdzie próbował na kilka godzin przed końcem mandatu rady przeprowadzić tę uchwałe..niezależnie od słuszności tej uchwały o takich sprawach powinna decydować nowa rada...teraz chyba już nikt nie ma złudzeń do jego osoby.

szczurek to chcial sciagnac inwestora co mu kolejny raz rada uniemozliwila. i to on jest ten zly???? ciebie tez herok podpuscil???

szczurek rozdał by wszystko byle wygrać wybory. Dobrze się rozdaje nie swoje, chyba , że uważa że miasto jest jego.

Jak coś żyje i działa to dlaczego to niszczyć . Jest wiele innych miejsc na nową Castoramę. W miejscu Castoramy będzie inna firma w której też będą pracować ludzie z Cieszyna. Czesi już zacierają ręce na odprawę Tirów po ich stronie. Jeżeli powstanie to centrum handlowe to pewne jest ze Czesi z których w naszym rejonie wiele ludzi żyje - przyjadą chętnie i zaraz wrócą do siebie i Cieszyn i okolica ich nie zobaczy . Skutki będą takie że Cieszynie zostanie tak jak juz od wielu lat krąży opinia - zakład karny i zakład pogrzebowy !!!
- naprawdę śmieszne to jest żeby w takim miejscu myśleć o budowie i zezwolić na takie inwestycje. Jeszcze jedno wiecie dlaczego pieczywo w sklepach jest umieszczane na końcu sklepów ??? - może tą zasadę warto zastosować własnie w tej sytuacji. pozdrawiam Difon

Zapomniałeś jeszcze o kościołach i nowej siedzibie Radia Maryja, na które wkrótce będziemy płacić podatki!i
Amen

Już płacimy na placu Kościelnym, a synowie pastorów zajmują się miejską polityką.

Już płacimy na placu Kościelnym, a synowie pastorów zajmują się miejską polityką.

niby 180 pracowników "przejścia" będzie bez pracy, a co z 140 pracownikami z Casto? P....ny Cieszyn!

castorama "dziekuje" przedsiebiorcom z boguszowic... dzieki ze przez was bedziemy na bruku!!!!

będzie inny handlowiec, ale ta sama branża . Macie duże szanse. Możecie też otworzyć własny biznes jak my.

Na całe szczęście NIE UCHWALILI, a poniżej druga strona medalu, o której niewielu pewnie wie!!!!

“Drodzy Mieszkańcy Cieszyna,Odnosząc się do artykułu “Cieszyński Park Handlowy – oświadczenie inwestora” pragniemy wskazać Państwu dla przeciwwagi, jak bardzo nowy inwestor usiłuje wprowadzić opinię publiczną w błąd.O ile od lipca, tak jak wskazuje inwestor rozpoczęły się rozmowy z dotychczasowymi najemcami to niestety inwestor do tej pory nie potrafił udokumentować tego faktu. Zwracamy uwagę, że konsultacje i uzgodnienia, które rzekomo zostały przeprowadzone, zostały rozpoczęte z jednostkami budżetowymi,tj. Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Urząd Celny oraz PZMOT z czego na dzień dzisiejszy tylko ITD i Straż Graniczna może potwierdzić,że takie uzgodnienia nastąpiły.
Niestety, do dnia dzisiejszego nie ustalono warunków dla UC i PZMOT-u. My pracownicy przejścia granicznego w Boguszowicach zwracamy uwagę,że na przejściu ,oprócz 4 wskazanych jednostek swoją działalność prowadzi dodatkowo ponad 30 firm i dla żadnej z nich, nowy inwestor nie znalazł czasu na skosultowanie warunków najmu i funkcjonowania w Cieszyńskim Parku Handlowym. Pomimo naszych usilnych starań nawiązania kontaktu telefonicznego oraz bezpośredniego spotkania z nim, do dnia dzisiejszego nie udało nam się tego zrealizować. Być może na dzisiejszej sesji Rady Miasta będziemy mieli okazję spotkać się z nowym inwestorem.
Mało kto wiedział, że nowa inwestycja ma również wdrożyć drogi lokalne do utrzymania płynności przejazdów, w głównej mierze przez ulicę Kościelną. Mieszkańcy lokalnych dróg dowiedzieli się o zmianach z wiadomości lokalnych gazet i od nas. Czy w takim razie można uznać,że inwestor przeprowadził konsultacje w tej sprawie?
Drodzy mieszkańcy, nieprawdą jest, że nowa inwestycja jest przejawem troski o interes lokalnej społeczności i działań prorozwojowych. Pragniemy zwrócić uwagę, że Park Handlowy, który ma powstać na obrzeżach miasta, choć w wizualizacji wygląda pięknie, z pewnością spowoduje upadek centrum miasta i całkowity zanik handlu w centrum, o czym już głośno mówi “Stowarzyszenie Kupców Cieszyńskich”, które nieustannie toczy walkę z włodarzami miasta, wskazując na straty jakie ponieśli w wyniku rozpoczęcia prac związanych ze skanalizowaniem centrum miasta Cieszyna.
Firmy, o których wspomina inwestor, to wielkie korporacje handlowe, które przyzwyczailiśmy się oglądać już w istniejących Centrach Handlowych w Bielsku-Białej, Żorach, Katowicach, Gliwicach, a nie mali przedsiębiorcy jak dotychczasowi najemcy. Absolutnie nie znajduje uzasadnienia wypowiedź inwestora, jakoby pracę znalazło 300 osób i nie dajcie Państwo wiary temu, że drobni przedsiębiorcy, funkcjonujący obecnie na przejściu będą funkcjonować w Parku Handlowym, gdyż nasza praca związana jest stricte z utrzymaniem ruchu transgranicznego na przejściu i utrzymaniem parkingów dla Tir-ów i pojazdów ponadnormatywnych co najmniej na 80 miejsc. Mało tego przychód ,który generujemy z tytułu naszej działalności w żaden sposób nie daje możliwości utrzymania się w Centrum Handlowym ,za komercyjny czynsz z tytułu wynajmu.
Pan Starosta Jerzy Nogowczyk wypowiedział się w prasie, że konsekwencją porozumienia Schengen, jest również likwidacja granic państwowych. I przyznajemy mu całkowitą rację, jednak Pan Starosta , jak i zapewne wielu mieszkańców tego miasta nie zdaje sobie sprawy,że choć granicy nie ma, to zgodnie z umową Schengen przywracane są czasowe kontrole graniczne tego przejścia(np. Szczyt klimatyczny, imprezy sportowe EURO, zagrożenia wiruso i bakteriologiczne). Ponadto, oprócz takich sytuacji kierowcy mają zagwarantowany parking w okresach świątecznych(w Polsce ,Czechach,Słowacji) oraz podczas czasowych ograniczeniach ruchu drogowego (np. w okresie wakacyjnym-upalnym) i przerwach we własnej pracy (Tacho).W takich dniach parking na przejściu oraz parkingi na najbliższych stacjach benzynowych są całkowicie zapełnione przez Tir-y. W tym czasie, podczas postoju, kierowcy TIR mają możliwość załatwienia swoich potrzeb, możliwość skorzystania z miejscowych barów, restauracji i sklepów i możliwość skorzystania z miejscowych toalet i łaźni.W nowej wizualizacji nadesłanej przez nowego inwestora nie ma miejsca na obsługę takiej ilości przewoźników (pozostało zaledwie 15-20 miejsc).
Czy miasto Cieszyn stać na to , aby dopuścić do sytuacji sprzed kilku i kilkudziesięciu lat, w której TIR-y będą ustawiały się wzdłuż S1, blokując zjazdy i wjazdy do niej, podczas takich okoliczności?
Odpowiadając na oświadczenie inwestora w zakresie zapytania mieszkańców odnośnie możliwości utrzymania bezrobotnych z Castoramy, pragniemy jednoznacznie oświadczyć, że absolutnie nie jesteśmy przeciwko budowie Castoramy, jednak stanowczo sprzeciwiamy się budowie obiektów wielkopowierzchniowych pow. 2000m2 na terenie byłego przejścia granicznego, które dodatkowo jest terenem specyficznym (osuwiskowym), gdyż nigdzie indziej w Europie, na żadnym byłym przejściu granicznym, absolutnie nie dopuszcza się do przeprowadzenia takich inwestycji, mając na względzie również zapisy porozumienia Schengen. Państwo zawsze powinno być gotowe na możliwość zamknięcia choćby czasowo swoich granic!!!!Castorama może wykorzystać dla swojego obiektu i przenieść się z całym dobytkiem w rejon innych lokalizacji, które proponowało miasto. Zapewniamy Państwa, że sobie z tym problemem poradzi.
Nas natomiast nie ma gdzie przenieść ani całego ruchu transgranicznego.Więc riposta na pytanie inwestora jest taka, czy miasto Cieszyn będzie stać na zapłatę zasiłków 180 bezrobotnym z byłego przejścia granicznego?Ostatnia kwestia, do której chcemy się odnieść to wskazany przez inwestora wpływ do kasy miasta i powiatu. Realny pieniądz jaki wpływa do budżetu Państwa- to co miesiąc 2 mln złotych z tytułu poboru opłat celnych i opłat drogowych. Park Handlowy, w którym nie ma miejsca dla Tir-ów i obsługi ruchu towarowego w takim zakresie jak dotychczas, spowoduje zamkniecie Oddziału Celnego, co oznacza,przerzucenie w/w wpływów na konto budżetu innego państwa UE (np. Czechy,Niemcy i inne), gdyż odprawy celne ostateczne z pewnością zostaną tam przeniesione. Dodatkowo, około 4 tys.mieszkańców powiatu cieszyńskiego straci możliwość obsłużenia ich w zakresie poboru podatku akcyzowego.Rzeczywiste wpływy do kasy powiatu, z tytułu najmu dotychczasowych lokali to kwota pow. 60 tys. zł. Miesięcznie. Do tego dochodzą wpływy z podatków od nieruchomości .
Mało kto wie, że inwestycja, która ma pochłonąć około 70 mln. zł, nie zwróci się szybko w postaci 83 mln zł zysków, gdyż nowy inwestor jest zwolniony przez okres 10 lat z podatku od nieruchomości. Castorama i Sieci Handlowe również nie będą odprowadzały podatku dochodowego do do krajowej kasy. Czy mówi się w takim razie o kwotach realnych i rzeczywistych?Szanowni mieszkańcy wskazaliśmy Państwu wszystkie plusy i minusy realizacji tego przedsięwzięcia. Liczymy na realne ocenienie sytuacji i mamy nadzieję,że “była”Rada Miasta Cieszyna, w dniu dzisiejszym weźmie pod uwagę wszystkie apekty tej sprawy w chwili odrzucania lub zatwierdzania tak niedorzecznej inwestycji.

Przedsiębiorcy i Pracownicybyłego Przejścia Granicznego w Boguszowicach”

oczywiście nie piszecie o tym co jest dla Was niewygodne - czyli o tym że inwestor zapewni dobre warunki dla tirów i podróżujących , także dla turystów, o wiele lepsze niz obecnie, nie piszecie o tym że pracownicy Castoramy mogą stracić pracę, nie piszecie o tym że taki park przyniesie więcej wpływów do kasy miasta i powiatu niż obecnie funkcjonujące tam podmioty. Jak długo chcecie utrzymywać status quo takiego przejścia??? Aż całkowicie ruch się przeniesie na A1 i w ogóle nie będziecie mieli już obrotów, - czy taki wygląd tego miejsca naprawdę Wam odpowiada????

Czy dobrze zrozumiałem, że 34 tysiace (o ile tyle jeszcze w mieście zostało) mieszkańców Cieszyna ma nadal kupować drożej, żeby kilkudziesięciu "kupców" mogło dumnie prezentować swoje samochody na Głebokiej? Co do zachowania firmy pełna zgoda, bo chyba rzeczywiście jest to przysłowiowe warszawskie cwaniactwo. Jeżeli twierdzą, że rozmawiali z właścicielami bizneików na przejściu, to należy to udowodnić. Niestety z przejściem będzie jak z targowiskiem, będzie poapdało w ruinę i w końcu zostanie zamknięte. Panstwo zaś powinniście pamiętać, że dostaliście wymówienia najmu lokali i jeżeli najemca będzie miał taką wolę, to 31 stycznia zakończycie swoją działalnośc na przejściu. Decyzja rady miasta nic wam nie pomoże.

Żenada....

Nie uchwalili, czyli będzie coś w stylu ekologów. ADV property będzie musiało poszukać fundacji, którą można zasilić gotówką i kto wie ... :)

Mam nadzieję,że na you tube będzie można obejrzeć ten "folwark". Ciekawi mnie jedno, czy ci protestujący zapłacą ewentualne odszkodowanie miastu, a to inwestorowi jeżeli inwestycja nie dojdzie do skutku. I jakie straty poniesiemy my wszyscy tzn. podatnicy.

nie martw się o odszkodowania . Inwestor zagrał wa-bank to pewnie i umie kalkulować ryzyko szantażu przed uchwaleniem planu zagospodarowania , co inwestycję robi nierealną.

No i nie uchwalili. Radni miejscy najpierw złożyli wniosek o zakończenie sesji, a jak ten nie uzyskał większości to wymyślili odesłanie projektów do komisji, czyli na bliżej nieokreślony czas. Wszystko to pod presją licznych protestujących, którzy klaskali, buczeli i tupali. Prym w nieuchwalaniu, czyli nic nie robieniu wiedli Radni: Wójtowicz, Raabe - na szczęście nie będą już radnymi i Cichomska - brawa dla nich.....

Nie wiem z czego się mamy cieszyć. Nawet jeśli całość tego projektu jest robiona zbyt szybko, to i tak Gmina i Powiat miały czas na zapoznanie się z projektem. Również na pytania, wyjaśnienia, a nawet kontakt z tzw. opinią publiczną. Nie piszę "konsultacje społeczne" bo tych jak wiadomo, w Cieszynie nie uświadczysz. Chyba, że w formie okaleczonej, czytaj widzimisię Radnych, Burmistrza, Starosty. Poza tym, jak tu bić brawa dla Radnych, którzy latami zaniedbywali tzw. "plany miejscowe". Ta kwestia od lat powraca, ale raczej wyłącznie w postaci jałowych ratuszowych i powiatowych pyskówek. Specjalnie nie używam słowa dyskusja, bo tej nie słyszałem w Cieszynie przynajmniej od lat kilkunastu. Jak tu mówić o dyskusji, gdy debatowanie kończy się w momencie zgłoszenia zbyt licznych uwag, pytań i dyskusji. Mijająca kadencja nic w tej mierze nie poprawiła. Wójtowicz, Raabe i Cichomska wielokrotnie przypinali się do "zbuntowanych grup", ale były to wyłącznie "dyskusje" typu 0-1. Tak albo nie, reszta wychodzi. Przedsiębiorcy, niestety, zbyt późno się organizują. Może wielu z nich liczy na sukces indywidualnych kontaktów z samorządem? To stara, zgrana karta. Dziś jest czas korporacji. Popatrzmy tylko jak kolejne uzyskują to co chciały, będąc nominalnie niewidocznymi. Można podać wiele przykładów włącznie z tzw. służbą zdrowia, że o innych, jeszcze bardziej wpływających na nasz żywot powszedni, finansowo i mentalnie. Tak, że nie wiem z czego niektórzy się cieszą. Nie wypada się cieszyć gdy jedni rzucają kamieniami, a inni transferują kasę za granicę. Gdy proponuję się ludziom ulice i bezkarne oskarżanie (np. o morderstwo), a potem Tymże samym beneficjentom, zaleca się udział w wątpliwej jakości działalność parabankowej.

dzieki za info - taka goraca sprawa a w sieci cisza - jestes pierwszy - dzieki

dla niezorientowanych informuje ze projekt padl. mozemy teraz podziekowac starej radzie i wspierajach biednych poszkodowanych z boguszowic, takich jak pan macura tez obecny na sesji choc nie wiadomo po co, ze inwestor najprawdopowobniej wypnie sie na nas. przypominam sobie jak mnie pan macura uczyl religii i kazdy temat jaki chcialo sie z nim poruszyc konczyl sie slowami "a gdzie tu jest miejsce dla boga"? przypominam sobie tez jak pan macura biegal z akcja nawolujaca do nieuzywania gumek. i tak to wlasnie bedzie, tak beda wygladaly sesje kiedy macura przejdzie. w kosciolach juz leci ostra agitacja i trzepanie mozgow. a cieszyn nie bedzie mial ani miejsc pracy ani inwestorow.

Szkoda że taki artykuł nie pojawił się kilka dni temu jak wszyscy przeciwnicy narzekali na ten projekt i pomysł. Miejmy nadzieję, że faktycznie uda się tak wszystko załatwić żeby inwesor mógł rozpocząć prace. Inaczej to będzie jak ktoś wyżej napisal, sytuacja jak z przejściem w zwardoniu.

Mam nadzieję, że Radni zagłosują na "tak" . Życzę im mądrej decyzji, ponieważ niebawem może to "przejście" skończyć jak np. Zwardoń.

Skoro inwestor musi wpłacić przed zburzeniem budynków 7,5 milona, to nie można twierdzić, że będzie to samo, co na dworcu PKS. Przeciwnicy inwestycji powinni pomysleć o zatrudnionych w Castoranie, którzy stracą prace w przypadku, kiedy inwestycja nie rozpocznie się w tym roku. Castorama podobno bedzie działała do 30 kwietnia 2015, więc gdyby otworzyli nową w lipcu 2015, to ludzie przeszliby z jednego lokalu do drugiego. Oczywiście bardzo kiepsko to wygląda, że taka decyzja jest podejmowana w ostatnim dniu urzedowania, ale lepiej późno niż wcale. Jeżeli ktoś mówi, że radni, którzy beda głosowali na tak wzięli "w łapę", to proszę zauważyć, że tak samo mozna by powiedziec o tych, którzy beda przeciwni. Leroy Merlin jest żywotnie zainteresowany brakiem nowej siedziby Castoramy. Tak, więc kij ma dwa końce.

tak, tak - usłyszeli o 7 mln i już wszystko ok ?!
Ostatnio miasto podpisywało duza umowe - ogromne kary umowne, pewny wykonawca - tylko opoznien nie ma komu egzekwowac - "oni maja takich prawników....panie !"
JUz widze jak kaucja przepada, nie wierze ze w ogole została wniesiona.
TO tak jak z Pendolino - są kary umowne i dostawca sie zgadza je zapłacic, ale... ale nie jako potrącenia z bieżacych zobowiązań państwa, tylko potem, jak już zamawiający wszystko zapłaci......
Czy wy na serio jesteście tacy naiwni.....?!?!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama