, wtorek 28 maja 2024
Cieszyn: Ulica Katowicka woła o remont
„To nie jest wizytówka naszego miasta!” - rokrocznie apelują samorządowcy, ale niewiele to zmienia. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Ulica Katowicka woła o remont

MB
Jaki jest stan drogi wojewódzkiej ulicy Katowickiej w Cieszynie, wie każdy jej użytkownik. Zniszczona nawierzchnia wymaga modernizacji, a dodatkowo każdego roku pojawiają się problemy z dwoma rondami, które zarastają chwastami. Gmina niewiele może z tym zrobić, bo droga wojewódzka i skrzyżowania podlegają Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

„To nie jest wizytówka naszego miasta!” - rokrocznie apelują samorządowcy, ale niewiele to zmienia. W maju po raz kolejny pojawił się wniosek w Radzie Miejskiej Cieszyna, by uprzątnąć ronda. Na zapytanie przewodniczącego Rady, Krzysztofa Kasztury w tej sprawie odpowiedział wiceburmistrz Aleksander Cierniak.

- Gmina Cieszyn nie otrzymała zgody od marszałka województwa śląskiego na zawarcie umowy dotyczącej utrzymania przedmiotowych rond. Dodatkowo informuję, że z dniem 1 stycznia 2016 roku zakończył się pięcioletni okres gwarancji udzielony przez wykonawcę robót. Na obecnym etapie pełną odpowiedzialność za utrzymanie DW 938 w obszarze administracyjnym miasta ponosi Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach - odpowiada Cierniak. Jak dodaje, sprawa rond została ponownie zgłoszona zarządcy i samorząd Cieszyna otrzymał odpowiedź, że „usunięcie chwastów na rondach jest planowane do dnia 10 czerwca br.”.

Kiedy jednak zostanie wyremontowana ulica Katowicka, która straszy zniszczoną nawierzchnią? - Kapitalny remont jest konieczny na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rudowską do skrzyżowania z ulicami Szarotka i Majowa - wnosi Kasztura. Dodatkowo przydałaby się poprawa bezpieczeństwa pieszych na określonych odcinkach i poprawa odprowadzania wód deszczowych.

- Służby drogowe badają i pobierają próbki z pasa drogowego ulicy Katowickiej (…) - nikt nie wie czemu mają służyć i co planuje ZDW - stwierdza Kasztura.

Wiceburmistrz Cieszyna w odpowiedzi przekazał pismo z ZDW w Katowicach. Jak dowiadujemy się, Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje remont ulicy Katowickiej w Cieszynie. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej dla tego zadania. W połowie czerwca br. ta dokumentacja ma być gotowa. „Założono do remontu: jezdnie (pełna konstrukcja), chodniki, system odwodnienia, pobocza itp. oraz wszystkie istniejące zjazdy” - informuje kierownictwo ZDW.

Nie oznacza to jednak, że remont Katowickiej jest już czymś pewnym, ponieważ o udzieleniu finansowania na tę inwestycję zadecyduje dopiero Zarząd Województwa Śląskiego. ZDW broni się, że póki co droga jest utrzymywana należycie: „ZDW w Katowicach w ramach bieżącego utrzymania prowadzi remonty cząstkowe i inne roboty konserwacyjne na przykład czyszczenie systemu odwodnienia, ścinanie poboczy itp., w wyniku których gwarantuje ciągłości nawierzchni w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego”.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Proponuję cieszyńskim "fachowcom" od dróg lokalnych, powiatowych, wojewódzkich, gminnych, wiejskich i nie wiadomo jeszcze jakich, wizytę np: w Jastrzębiu, gdzie się przekonają, jak powinno się dbać o drogi, jak je wykaszać, naprawiać itp. No ale to: raz, że za daleko, a dwa: że jeszcze coś by się zobaczyło i trzeba było to w Cieszynie wdrożyć .... lepiej siedzieć za biurkiem i patrzeć jak trawa za oknem rośnie.
Jeszcze kilka lat i podstawowym pojazdem, pozwalającym na bezpieczne poruszanie się po naszych drogach będzie ROSOMAK.

bezRadni...

To jest strategiczna i reprezentacyjna ulica miasta i urząd miejski oraz powiat powinny lobbować na rzecz tego żeby ten remont objął większy fragment - przecież droga od rond na pastwiskach aż do ronda przy elżbietankach też jest do remontu i chodzi nie tylko o nawierzchnię, ale bardziej o stworzenie nowych rozwiązań typu ronda i prawoskręty.

Ulica Górny Bór w Skoczowie już nie woła, a krzyczy o remont!
PS. Podkreślam: nie chodzi tu tylko o łatanie nawierzchni!

Agonalna to jest bielska od skrzyżowania ze stawową po osp. Może by tak który odpowiedzialny nakazał ją przynajmniej sfrezować?

To się przewodniczący Rady Sz. P. Krzysztof Kasztura wysilił zadając pytanie „ Zwracam się z pytaniem, kiedy zostanie uporządkowana zieleń w okół rond na ulicy Katowickiej w Cieszynie w okolicach- Hażlaskiej, Rudowskiej i Pikiety?”
Zastanawia składnia tego zapytania i o co radnemu chodzi? Czy o zieleń na rondach, czy w okół na asfalcie ulic Katowickiej, Hażlaskiej, Rudowskiej i Pikiety. Czyżby było aż tak źle z asfaltem na tych ulicach, że jeżdżę po trawnikach? Za wyjątkiem Pikietów, które przypominają poligon, stan nawierzchni nie odbiega od standardów obowiązującego w mieście?
Czyżby radny liczył, że Burmistrz po takim pytaniu, uprzątnie tą zieleń swoimi służbami i będąc radnym kilka kadencji nie wie, że Katowicka to droga wojewódzka i tam należy kierować swoje oferty pomocy w uprzątnięciu?
To dobitnie obrazuje poziom wiedzy radnego, którą prezentuje jako przewodniczący RM w tak prostej sprawie, nie wspominając o obowiązkach podjęcia uchwały nad zmianą opłat, za usługi komunalne, które miasto wykonuje na rzecz mieszkańców.
Nie wie jako przewodniczący, że obligują go do tego ustawy, aby takie zmiany poddać pod głosowanie a zajmuje się chwastami w ogródku Wojewody?
Czyżby chciał zwrócić na siebie uwagę samego włodarza województwa, bo w Cieszynie już wszystko uprzątnął?

bezRadni...

Hmm, jak się zacznie remont Katowickiej, to znaczna część ruchu przeniesie się na Hażlaską, która jest w stanie agonalnym. To zapewne droga powiatowa, więc na jej remont nie ma co liczyć.

Niech wezmą przykład ze skoczowskich, zadbanych rond

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama