, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Cieszyn: Spór w Radzie Miejskiej o przedszkole i fundację
Właściciel spółki podkreślił, że nie mają niecnych zamiarów, tylko tworzą właśnie nad Olzą przedsięwzięcie innowacyjne na skalę europejską i uznali, że gospodarz miasta i samorząd powinni o tym dowiedzieć się pierwsi. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Cieszyn: Spór w Radzie Miejskiej o przedszkole i fundację

MB
Cieszyn: Spór w Radzie Miejskiej o przedszkole i fundację

fot. FJD


Cieszyn: Spór w Radzie Miejskiej o przedszkole i fundację

fot. FJD


Cieszyn: Spór w Radzie Miejskiej o przedszkole i fundację

fot. FJD

Podczas odbywającej się tuż przed długim majowym weekendem sesji Rady Miejskiej w Cieszynie zaiskrzyło od emocji. Jest to wynikiem coraz większych tarć między dwoma klubami cieszyńskich radnych.

Wśród tematów kwietniowej sesji pojawił się wątek uruchomienia w Cieszynie Innowacyjnego Przedszkola Terapeutycznego. Chodzi o stanowisko Rady Miejskiej w sprawie „wyrażenia poparcia i przychylności dla inicjatywy uruchomienia tego przedszkola jako pożądanej formy działalności”. Prywatne przedszkole zamierza stworzyć spółka Centrum Kształcenia „Prymus”, przy współpracy z Uniwersytetem Śląskim. O pochylenie się Rady Miejskiej nad inicjatywą powstania przedszkola zawnioskowało Centrum Kształcenia „Prymus” oraz Komisja Oświaty, Kultury i Sportu RM Cieszyna. Wnioskodawcom chodziło o podjęcie uchwały intencyjnej, ostatecznie w porządku obrad pojawiło się tylko stanowisko w sprawie stworzenia przedszkola. Ale i to wywołało kontrowersje.

- Dlaczego do tego jest potrzebne nasze stanowisko? Przecież i tak możecie to robić bez stanowiska Rady Miejskiej - dziwił się radny, Krzysztof Herok w kwestii pojawienia się takiego punktu w porządku obrad.

- Pan radny Remigiusz Jankowski, przewodniczący Komisji Oświaty jest pracownikiem spółki „Prymus”, więc pewnie powinien być wyłączony z głosowania nad tym stanowiskiem - kontynuował radny Krzysztof Herok.

Na to zareagował obecny na sesji właściciel spółki, który zauważył, że Jankowski nie jest pracownikiem, tylko współpracownikiem spółki, i nie w Cieszynie, a w oddziale w Bielsku-Białej. Ponadto podkreślił, że nie mają niecnych zamiarów, tylko tworzą właśnie nad Olzą przedsięwzięcie innowacyjne na skalę europejską i uznali, że gospodarz miasta i samorząd powinni o tym dowiedzieć się pierwsi. Stanowisko zaś, jak zauważył, do niczego Rady Miejskiej nie zobowiązuje.

- Nie życzę sobie pouczania, kiedy mam głosować a kiedy nie. Dla pana wiadomości informuję, że podczas komisji w tej sprawie nie głosowałem - zaoponował stanowczo radny Remigiusz Jankowski, który podczas sesji w punkcie obrad dotyczącym przedszkola także wstrzymał się od głosu.

Do sprawy odniósł się także burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. - Wszyscy tu obecni rozumiemy tę ważną i potrzebną inicjatywę. Jednak otwarcie kolejnego przedszkola w Cieszynie może poskutkować tym, że będziemy zmuszeni w przyszłości zamknąć publiczne przedszkole. Nie ośmieliłbym się kłaść przedsiębiorcy kłód pod nogi, ale mam wątpliwości (z punktu widzenia zarządzania publicznymi przedszkolami), czy powinniśmy oficjalnie wspierać prywatne przedszkole - stwierdził Macura.

Podobnego zdania był radny Adam Swakoń. - Popieram pana Heroka, wszyscy rozumiemy tę inicjatywę i jej zasadność, ale czy Rada Miejska naprawdę musi w tej sprawie uchwalać stanowisko? Rozumiem, że jak zgłosi się do nas kolejna spółka czy firma, to znów podejmiemy podobną inicjatywę? - pytał Swakoń.

Na to odpowiedział krótko Jankowski, że tak, a głos zabrał także radny Bartosz Tyrna: - Ten pan chce zainwestować w Cieszynie poważne pieniądze. Powinniśmy wspierać takich przedsiębiorców jak możemy - stwierdził. Ostatecznie stanowisko w sprawie poparcia inicjatywy przedszkola zostało przegłosowane przez Radę Miejską w stosunku głosów: 15 za, 6 wstrzymujących się (w tym Remigiusz Janowski), 0 przeciw.

Na ostatniej sesji kwietniowej cieszyńskich radnych podzielił także temat wniosku Klubu Radnych Cieszyński Ruch Społeczny w sprawie cieszyńskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”. Chodzi m.in. o zbycie obiektów miejskich fundacji, a także pokrywanie przez gminę kosztów utrzymania i remontów tych zabudowań w okresie trzech lat. Do tego wniosku Klubu Radnych CRS szeroko odniósł się burmistrz Cieszyna w piśmie z 12 kwietnia br. (zamieszczamy te dokumenty pod artykułem).

Jednak w czasie sesji głos w tej sprawie zabrał również Klub Radnych Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa. W imieniu klubu głos zabrała radna Grażyna Pawlita. - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni selektywnemu wspieraniu zasobami miejskimi organizacji pozarządowych, w szczególności podmiotów zaangażowanych w działalność gospodarczą. Każda forma selektywnego wsparcia udzielona tym podmiotom stawia ich w pozycji uprzywilejowanej względem tych, którzy pomocy nie otrzymali. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” niewątpliwie jest w pozycji uprzywilejowanej - zaznaczyła radna. Pełną treść stanowiska zamieszczamy pod artykułem.

Komentarze: (71)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I dobrze. Niech się w końcu coś dzieje. Zawsze ktoś będzie czyjąś żoną, kolegą, współpracownikiem. Nie dajmy się zwariować. Rada jest między innymi do wysłuchiwania, popierania, wspierania, wnioskowania, opiniowania itp. itd. Inna sprawa co z tym zrobi burmistrz. Nie rozumiem tego lamentu na forum. Właśnie niech radni się zajmują jak największą ilością inicjatyw - temu miastu to potrzebne jak tlen.

Oczywiście, niech wszystko rozdają siostrom, żonom, sobie nawzajem i co najważniejsze panu A. Strach pomyśleć co by było, gdyby to on został burmistrzem...

Nikt nikomu nic nie rozdaje - proszę nie wygadywać takich bredni. A w przypadku pana A. jestem pewny, że gdyby został burmistrzem działoby się zdecydowanie więcej i sprawniej.

Teraz powiedziałeś prawdę- zdecydowanie więcej z korzyścią dla "Być Razem". No cóż w przejmowaniu majątku gminnego dzięki publicznej krytyce tak sprawnie nie poszło. Jestem pewny, że będziecie nadal próbować- a nóż?//

"Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej.", oraz "Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną.". To tylko niektóre przepisy na podstawie których powinna działać RM. Wysłuchiwanie, popieranie, wspieranie, wnioskowanie, opiniowanie itp. itd. w obecnym składzie RM, temu miastu potrzebne jest jak CO2 i z upływem czasu smród tych działań przyniesie efekty jak spalanie śmieci w miejscu do tego nie przeznaczonym.

Jak wieść miejska niesie za przeciwstawienie się CRS radny, Krzysztof Herok ma zostać pozbawiony przewodniczenia Komisji Rewizyjnej. Albo masz zdanie identyczne z CRS albo....

Ciekawe jak będzie wyglądało głosowanie, w sześcio osobowej radzie gdzie trzy miejsca zajmuje CRS. Pani Staszkiewicz -odrolnienie gruntów, pan Tyrna - dzierżawca majątku gminnego na cele komercyjne, pan Tomica- orędownik przekazania majątku gminnego w nieodpłatne użytkowanie podmiotom nie będącym jednostkami skarbu państwa?

... Bartuś się pali do tej funkcji, by nikt go nie skontrolował w sprawie wykorzystywania majątku gminnego przez radnego.

Popieram ideę przedszkola terapeutycznego.Pod warunkiem ,że obowiązkowo zapisani zostaną niektórzy radni a właściwie cały CRS plus główny reformator sportu!

Żeby otworzyć przedszkole niepubliczne nie potrzeba specjalnego poparcia Rady Miasta, Burmistrza czy innych miejskich urzędników. Dziwi mnie że ktoś wiedząc o tym bo przecież utworzył już kilka udaje się do Rady po jakieś poparcie. W ustawie o systemie oświaty można dowiedzieć się jak utworzyć takie przedszkole. Po spełnieniu kilku wymogów (budowlanych, edukacyjnych…) przedszkole może założyć każdy nie zależnie od poparcia Rady Miasta, Burmistrza… nie zależnie czy jest w danym miejscu zapotrzebowanie na kolejne przedszkole.
Czy jeśli ktoś zaplanuje utworzenie np. sklepu z butami czy budki z lodami to rozumiem że może udać się do urzędu po poparcie miasta. W sklepie mogą być np. innowacyjne sznurówki a w budce innowacyjne smaki lodów. Przedsiębiorcy udajcie się do urzędników po poparcie

Panstwo Radni.

W komentrzach widac ze tutaj jestescie a wstydzicie sie chyba wlasnego nazwiska ale to juz wasze sprawa.

Zeby sie nie okazalo, ze z tym projektem bedzie tak jak z Byc Razem. Niby projekt unikatowy na skale ogolnpolska, kazdy chwali, daje nagrody, przyjezdza i serce sie cieszy, ze w Cieszynie komus sie chce ale ..........obrobilismy tylek Prezesowi wiec idziemy w zaparte dalej ze robi zle chyba tylko dlatego, ze postanowil zostac politykiem. I zeby sie nie okazalo, ze przyjeda tutaj wszyscy ogladac i chwalic kolejny projekt a nam bedzie wstyd bo objechalismy tylek radnemu. Ciekawe czy jak sie okaze, ze korzysci dla miasta (nie urzednikow) MIASTO to ludzie, beda duze ktos Radnego przerosi:). Wlasciele ponosi odpowiedialnosc inwestujac pieniadze bo moze je stracic, my obrabiajac wszystkim tylki mozemy stracic dobre imie a tego nie da sie odrobic.

pozdrawiam i dziekuje Pani Redaktor za sprowadzenie dyskusji z budki z piwem na normalny poziom

„Przygadał kocioł garnkowi” o wstydzie własnego nazwiska, podpisując się "." Twoje miłosierdzie jest podyktowane przykryciem szwindlu na skalę ogólnopolską, polegającego na wyłudzaniu środków z budżetów domowych lub gminnych, w celu finansowania własnej działalności gospodarczej. Pod przykryciem fundacji lub stowarzyszenia prowadzi się interes gospodarczy wymagający wsparcia najlepiej bogatych sponsorów. Projekt wcale nie jest unikatowy, a raczej stary jak świat i podlegający modyfikacji. Problem nie polega na jego prowadzeniu tylko na sposobie i działaniach aby ten cel osiągnąć.
Ciekawy pogląd, że władza gminy jest zobowiązana do sprowadzania inwestorów i ich wspierania. Z jakich przepisów on wynika (?), bo jak mi wiadomo JST działają w granicach prawa i na jego podstawie, traktując wszystkie podmioty jedną miarą.
Podpisuj się z imienia i nazwiska " kropeczko", chyba, że straciłeś(aś) je już i pozostała ci tylko ona, bo widać że masz z tym problem i mam nadzieję, nie jesteś radnym.

-> . (niezweryfikowany)- hipokryzja polega na tym ,że oczekuje się określonych zachowań od innych, a samemu się tych zachowań nie przestrzega- tyle w sprawie wstydzenia się własnego nazwiska.
=====================================================
Prezes, także okazał się hipokrytą, bo swój własny wizerunek maluje lepiej niż postrzegany jest przez komentujących oraz podjęte czyny ,z których nierzadko budzą kontrowersje. Zwłaszcza w sferze działalności gospodarczej prowadzonej na styku gospodarki społeczno-socjalnej gminnej i prywatnej. Każdy,który usiłuje stanąć na świeczniku musi się liczyć, z krytyką czy chcąc świecić światłem przypadkiem nie kopci. Ostatnio dotarły do mnie słuchy, że na maszynach Być Razem pracują Ukraińcy, nocowani w obiektach stowarzyszenia Być Razem utrzymywanych z dotacji gminnych, wykonujący pracę na rzecz zony prezesa, która posiada własną firmę.
===================================
Miasto żyje i powinno żyć z podatków, na pewno fundacja " Być Razem" oraz sp. z o.o. "Prymus" zasadniczo będą przejadać gminne podatki niż gminie generować dochód. Sprytny tim Andrukiewiczów doskonale wie jak te środki przerzucać -dlatego nas te sprawy tak bulwersują,
==================================
W zakresie publikowanego tekstu powyżej jak i z komentarzy Pan radny Jankowski nie ma co liczyć na przeprosiny- honorowo powinien złożyć mandat.
===============================
pozdrowienia od .(niezweryfikowany) to kontynuacja hipokryzji rodem z warcholskiej kłótni spod budki z piwem, wiec ta ocena kończąca twój post niech powróci do Ciebie.

Radni z definicji są osobami publicznymi, więc jeśli rzeczywiście biorą udział w dyskusji na temat swych działań na tym forum schowani za nickami, to jest to klasyczny przykład zakłamania i tchórzostwa. O tym pisze ".", i ten anonimowy komentarz nie ma nic wspólnego z hipokryzją.
Hipokryzją za to nazwałbym twoje anonimowe zarzucanie hipokryzji innemu anonimowi za jego anonimowość..
ps
czytaj własne teksty po naciśnięciu enter - zdziwisz się, jak niechlujnie bywają pisane.
Podpowiem - kliknij na "edytuj", będziesz miał szanse korygować swoje karkolomne dziwolągi językowe - jak np. ten:
"Prezes, także okazał się hipokrytą, bo swój własny wizerunek maluje lepiej niż postrzegany jest przez komentujących oraz podjęte czyny ,z których nierzadko budzą kontrowersje."

Ja-nek'u , masz wybór- nie czytaj ich (moich postów)lub włącz myślenie. Będą nadal niechlujne. Wyżyny literackie stylu zostawiam Tobie.

Też widzisz radnych w komentarzach, że prowadzisz wykład o osobach publicznych chowających się za nickami. Radni przecież nie mogą zniżać się do poziomu tego forum, bo wyszli by jak pod budkę z piwem a przyrzekali ( godność). "." jest jedynym obrońcą pokrzywdzonego prezesa, ale sam się pogubiłem już o kim pisze, czy dyrektorze fundacji, czy prezesie stowarzyszenia a może przybocznym właściciela Z O.O. Nie podpowiesz „edytuj”(?), ale ja Ci dziękuję.

Jakie korzyści? Teren gdzie ma być przedszkole nawet nie należy do miasta. A dzieki Być razem mamy gigantyczne kolejki w Cieszynie na mieszkania socjalne.Bo należą się nagle mieszkańcom całej Polski, którzy przyjeżdżają i mieszkają w Barce. Taka prawda. A Słonecznik owszem pomaga, ale non stop tym samym kobietom.O czym to świadczy? Mieszkają kilka miesięcy, niby się usamodzielniają i wracają.i tak na okrągło. Może ktoś wreszcie zwróci uwagę na mieszkańców, którzy mieszkają w sąsiedztwie Słonecznika. Mogą dużo powiedzieć o tym co tam się dzieje wieczorami, gdy pracowników już nie ma...

Niby pisze Pan do Radnych że powinni się wstydzić , a z drugiej strony wspiera Pan inicjatywę Fundacji i samego Prezesa który chce wszystkim zarządzać i mieć na własność . Z Prymusem będzie to samo Gmina będzie dotować finansowo a ktoś za te pieniądze dobrze będzie żył . Dziwne to jest dla mnie bo kto ma się wstydzić normalni ludzie czy osoby które chcą wszystko zawładnąć . Również w Cieszynie jest tyle przedszkoli które można również przekształcić w punty terapeutyczne i którymi będzie zarządzać miasto i wtedy może je wspierać finansowo. Wydaje mi się że komentarz pisał niezadowolony Radny i jego przyjaciele.

Każdą inicjatywę gospodarczą w obszarze miasta należy przyjąć życzliwie. Jeżeli jednak radni myślą o rozwoju gospodarczym miasta inicjatywa sp. z o.o "Prymus" w zakresie utworzenia w gminie kolejnego przedszkola- w tym wypadku terapeutycznego, może istotnie być potrzebna szczególnie tym rodzicom, którzy posiadają dzieci niepełnosprawne i pomoc w tym zakresie stanowi dla nich wartość więc gmina nie powinna przeszkadzać a wręcz wspierać, ale....
1) należy wziąć pod uwagę, że podatki z działalności powędrują do US w którym sp. z o.o. ma siedzibę;
2) w wyniku ich działalności niestety nie powstaje produkt dodany a jedynie środki finansowe przeznaczone na cele oświatowe ulegną podziałowi na kolejną placówkę, co przy spadku populacji dzieci obniży rentowność pozostałych placówek tego typu i będzie skutkowało ostatecznie wzrostem odpłatności za przedszkole we wszystkich placówkach;
3) środki finansowe kierowane na UŚ, przez gminę pośrednio stanowić będą wsparcie także dla placówki sp.z o.o. "Prymus", gdyż przedszkole będzie funkcjonowało w obiektach UŚ.- takich możliwości nie mają inne prywatne przedszkola.
Sądzę, że RM powinna skupiać się głównie na poszukiwaniu inwestorów świadczących usługi lub tworzących towary sprzedawane poza gminą, a więc powiększających dochody gminy i jej mieszkańców a nie inicjatywy gospodarcze konsumujące dotacje i subwencje oświatowe- sprowadzające się w uproszczeniu do podziału "biedy".

Co stoi na przeszkodzie, jeżeli gmina ( radni lub burmistrz ) widzą potrzebę istnienia przedszkola terapeutycznego, do zgłoszenia zapotrzebowania takich usług wśród prowadzących działalność przedszkolną. Oczywiście zaraz pojawi się argument, że to pomysł biznesowy i należy się pochwała autorom, ale czy taki pomysł nie jest kolejnym opartym na uczuciach osób, które mają takie problemy lub im współczują. To gmina powinna wychodzić z takimi inicjatywami, mając rozeznanie statystyczne osób potrzebujących wsparcia, ale na zasadach jasnych i przejrzystych, nie precedensowej reklamy lub wsparcia kolejnego stowarzyszenio-fundacii tym razem pod szyldem Z O.O., oczywiście z przewidywalnym efektem dotowania.

"W tej, sprawie rzeczywiście zamierzałem podglądać i ograniczyć się jedynie do czytania wpisów. Gdyż miłym dla mnie zaskoczeniem okazał się fakt ,że większość komentujących reaguje w podobny sposób jak, ja po przeczytaniu tekstu j.w. . Wcześniej jednak znajomi zwrócili mi uwagę na teksty ,które pojawiły się w tej sprawie w GZC NR 18, gdzie pani mfk w artykułach "Lobbing w ratuszu", oraz "Kontrowersyjny wniosek", opisuje właściwie rozkład moralny RM, która utraciła zdolność do oceny etycznej swoich działań i właściwie sprzeniewierza się po raz kolejny rocie ślubowania radnych."

Trudno w małym mieście nie być w jakiś sposób powiązanym z kimkolwiek. Radni musieliby nie pracować, nie rozmawiać z nikim, nie angażować się w żadne inicjatywy społeczne i najlepiej odgrodzić się od całego świata aby nie być posądzonym o "układy". To niemożliwe. Dopóki ewidentnie nie złamią prawa, wszystkie poniższe krytyczne głosy są tylko głosami złośliwymi, zazdrosnymi i nieprzychylnymi z zasady - bo komuś coś się wydaje. A wszelkie osądy, obrażanie, oskarżanie i niesprawiedliwe ferowanie wyroków jest po prostu obrzydliwe.

Oczywiście, a to, że dbają wyłącznie o interesy swoich rodzin, przyjaciół, swojego "przywódcy" i wreszcie swoje za pieniądze i kosztem pozostałych mieszkańców to tylko chwalić, tak? To jest ta nowa jakość z kampanii wyborczej.

Drogi Anonimie, zauważ, że w tym wypadku, Radni jawnie, wprost i bezpośrednio poparli jednego konkretnego przedsiębiorcę, na dodatek pracodawcę (nieważne w jakim układzie) jednego z radnych. Masz rację, że zawsze można doszukać się jakiegoś "konfliktu interesów", ale w tym wypadku, jest on tak jawny, tak niespotykany w tym samorządzie i w tym mieście, że naprawdę nie ma się co dziwić nam, oburzonym. Tak się po prostu nie robi, zwłaszcza, że tłumaczenie jest żadne - robimy tak, bo czemu nie? Ale pytanie brzmi - czemu TAK? Czemu wspieracie jednego przedsiębiorcę? Rada Miejska wydaje w sumie nic nie znaczące "stanowisko". Po co? Gdyby ten przedsiębiorca poprosił Burmistrza o referencje dot. dotychczasowej współpracy na potrzeby uzyskania dofinansowania z UE, to ok - rozumiem, niech mu Burmistrz wystawi. Ale tu nie było żadnej współpracy. Kim ten człowiek jest? Jakie są jego intencje? Nikt nic nie wie, a radni uchwalają jakieś absurdalne stanowisko o poparciu inwestycji, o której nic - poza słowami samego inwestora - nie wiedzą. Naprawdę, surrealizm sytuacji jest wprost porażający.
Co teraz zrobi przedsiębiorca? Zapewne wykorzysta "stanowisko" do uzyskania korzyści ("Produkt posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka") - co postawi go w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych przedsiębiorców. Samorządowi nie wolno przysparzać korzyści przedsiębiorcom bez stosowania odpowiednich procedur, przepisów ustaw itd., tymczasem tak właśnie - najprawdopodobniej - się stanie, choć pośrednio, a więc "w białych rękawiczkach" i w zasadzie zgodnie z prawem.
Czy to w jakikolwiek sposób przysłuży się Miastu? Być może. Wg Radnych, wartością dodaną będą zainwestowane w Mieście środki. Ale i tak by je tu zainwestował. Czy dzięki stanowisku zainwestuje więcej? Nie... raczej mniej, bo dostanie pewnie wsparcie z zewnątrz (inaczej stanowisko nie miałoby dla niego żadnej wartości, a dla biznesmena działania, które nie przynoszą mu korzyści - choćby pośrednio i w odstępie czasowym - są zbędne). Poza tym, bez wątpienia wykorzysta to przy rekrutacji dzieci - "Mam poparcie, rekomendację Rady Miejskiej, chodźcie do mnie". Coś jak Atest. Tyle, że atest wydany bez badania, bez weryfikacji, bezpodstawnie i bez sensu...

Mógłbyś się zdecydować, czy zgodnie czy niezgodnie z prawem. Poniżej masz przysięgę, którą radni składają, czy demencja radnych jest usprawiedliwieniem faworyzowania jednostki spośród ogółu ( istniejących już przedszkoli)? Może masz rozdwojenie, z powodu głosowania na CRS, a może daltonizm i upodobanie szarości drogi Podglądzie?

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców” Jeżeli to nie możliwe, zrezygnuj z bycia radnym, bo jest to po prostu obrzydliwe.

Jezeli wypowiadaja sie tutaj osoby publiczne to uprzejmnie prosimy o podpisywanie sie z imienia nazwiska. Osoby postronne, wyborcy itd niech wystepuja anonimowo. Chcemy odroznic co jest walka polityczna i gra ukieunkowana na korzysc wyborcza a co zalem wylewanym przez wyborcow - do czego mamy prawo. pozdrawiam i zycze przyjemnego popoludnia

"...do czego mamy prawo.." my? czy wy - Centrum Rozbiórki Samorządu :)?

Widzę że prawda w oczy kole niektóre osoby i wolą prawdę usuwać . W moim komentarzu nie było słów obraźliwych tylko fakty , a osoba ta jest również osobą publiczną . A np. część treści innego komentarza nie usunięto gdzie występują również osoby prywatne -
"Anonima (niezweryfikowany) 4. Przekazanie za free majątku miasta fundacji Być razem i remontów przez kolejne 3 lata (serio?!), gdzie jak wiemy w zarządzie są dzieci p. Surzyckiego, a p. Tyrna blisko współpracuje z fundacją. Pozdrawiam Panią MP i proszę o rzetelność oceny a nie sprzyjanie tylko jednej stronie .

Też się zastanawiam, czemu to usunięto...

Mimo tego, że otwieramy na naszych łamach możliwość dyskusji i wyrażania krytycznych opinii, nie możemy pozwolić na pomawianie lub oczernianie osób publicznych, ale i w szczególności osób prywatnych. Z tego względu komentarze, które pomawiały osoby prywatne zostały usunięte. Apelujemy także do Państwa o większą kulturę słowa w przypadku wyrażania opinii o osobach publicznych. Prosimy o zastosowanie się do regulaminu naszej strony. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane. Redakcja Gazety Codziennej.

Przyznam, że nie widziałem nigdzie pomówień ani oczernień. Czy Państwo nie przesadzacie?

Czyżby pan Remigiusz Jankowski poczuł się urażony opiniami, na które sam zasłużył nie rozumiejąc, że nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego, ale swój interes osobisty potrafi wyłuszczyć redakcji?

Zaczęło sie nieźle od przecięcia przez Burmistrza wstęgi w związku z uruchomieniem prywatnej myjni samochodowej... niezłe jaja sie dzieją w miescie powiatowym

Zaczęło się nieźle od zdobycia 11- mandatów w 21- osobowej Radzie Miasta, z małym wyjątkiem wszyscy już umoczyli paluchy w protekcji własnych interesów. O powiecie lepiej nie wspominać, tam nie kręcą lodów bo to góra lodowa.

Dodam . Wstrzymując się od głosowania, w obradach swoimi wypowiedziami wyrażał Pan swoje stanowisko w tej sprawie zgodne i po myśli firmy w której jest Pan zatrudniony w randze dyrektora, a więc jest pan władzą w firmie i łączy Pan stanowisko radnego przy jednoczesnym wykorzystywaniu sali sesyjnej do promocji swojej firmy, która pana zatrudnia. pobierając jednocześnie dietę radnego i wynagrodzenie z firmy.

I teraz w kontekście Ustawy o Ograniczeniu Działalności Gospodarczej Osób Pełniących Funkcje Publiczne, zwaną ustawą antykorupcyjna, parę słów do Pana radnego Jankowskiego. Z treści komentarzy i artykułów wynika ,że jest Pan w zarządzie firmy ubiegających się o lokal na UŚ- jednym z dyrektorów jej licznych placówek w tym wypadku znajdującą się poza gminą Cieszyn.
Wprowadzając w porządek obrad sprawę poparcia sp. z o. o. "Prymus"- jako członek jej władz powinien się był Pan całkowicie wyłączyć z obrad sesji w tym punkcie obrad,tzn. mieć nieobecność usprawiedliwioną.
====================================================
Z chwilą kiedy rozpoczął pan uczestniczenie w tym punkcie obrad, naruszył pan postanowienia ustawy antykorupcyjnej, a salę sesyjna zaczął pan wykorzystywać w interesie firmy w której władzach jako dyrektor Pan zasiada i łączył przez czas obrad nad tym punktem funkcję radnego wykorzystującego mienie gminne (czytaj salę sesyjną) do osiągnięcia korzyści -jakich? reklamy, poparcia, wyróżnienia firmy w której Pan zarządzie zasiada dla korzyści tej firmy, która Pana wynagradza a więc korzyści także własnych i nie koniecznie muszą one mieć charakter finansowy a np. reklama firmy -istotny jest fakt wykorzystywania mienia gminnego. -znane są przypadki kiedy WSA orzekał o utracie mandatu radnego kiedy komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w remizie stanowiącej własność gminy zrobił nieodpłatnie wesele córki.
====================================================
Czy nadal nie ma Pan nic sobie do zarzucenia?

W tej, sprawie rzeczywiście zamierzałem podglądać i ograniczyć się jedynie do czytania wpisów. Gdyż miłym dla mnie zaskoczeniem okazał się fakt ,że większość komentujących reaguje w podobny sposób jak, ja po przeczytaniu tekstu j.w. . Wcześniej jednak znajomi zwrócili mi uwagę na teksty ,które pojawiły się w tej sprawie w GZC NR 18, gdzie pani mfk w artykułach "Lobbing w ratuszu", oraz "Kontrowersyjny wniosek", opisuje właściwie rozkład moralny RM, która utraciła zdolność do oceny etycznej swoich działań i właściwie sprzeniewierza się po raz kolejny rocie ślubowania radnych.
===================================================
Moje stanowisko, co do intencji KWW Andrukiewicza, przekształconego w klub CRS, jak się okazało było rozpoznaniem właściwym. Dotyczyło ono głownie samego lidera ugrupowania kandydującego na burmistrza gdzie poddałem w wątpliwość czy fakt kandydowania na urząd osoby zaciągającej pożyczki w gminie do prowadzenia działalności gospodarczej fundacji nie stanowi zapowiedzi bardziej drapieżnego kursu w celu zawłaszczenia mienia gminnego na rzecz fundacji i organizacji z nią powiązanych, kiedy właściwie sprawuje się faktyczną władzę w gminie gdyż ma się w niej większość do podejmowania uchwał. (11 głosów). Etyczna strona lidera budziła także kontrowersje kiedy ten sam wystąpił dla sibie o nagrodę cieszynianki. Niestety ta postawa lidera wkrótce znalazła naśladowców w klubie CRS, kiedy to były radny B>Tyrna nie został pozbawiony mandatu z uwagi na łączenie stanowiska radnego a funkcją wiceprezesa Delat Partner , tj stowarzyszenia ,które przy prowadzeniu działalności gospodarczej wykorzystuje mienie gminne- co z mocy prawa pozbawiało go mandatu, a czego formalnie RM nie przegłosowała a wojewoda na to ewidentne bezprawie do chwili obecnej nie zareagował mimo tzw. "Dobrej zmiany" wydaniem postanowienia o wygaśnięciu mandatu. Od tego momentu RM obraduje w niewłaściwym składzie a brak reakcji na to bezprawie skutkuje kolejnymi działaniami RM bulwersującymi lokalna opinię społeczną- Pan jankowski idzie śladem mentora a także lidera klubu radnych i niczego w skarlałym umyśle nie dostrzega niewłaściwego w swoim postępowaniu- słusznie - to już jest standard.
============================================================
Już się rozpisałem, a wypada się odnieść do treści artykułu. Jeśli RM ma zamiar co sesja popierać jakieś inicjatywy gospodarcze i zajmować w tych sprawach stanowisko to niech przekształci się w wydział d/s działalności gospodarczej a ten ,który jest niech zlikwiduje.- Może by tak na najbliższej sesji podjęto uchwałę an blok ,że RM popiera działalność gospodarczą każdego podmiotu, który wypełnia warunki na jej prowadzenia na terenie gminy ale na własny a nie gminny rachunek i Pan Macura nie będzie w sytuacji moralnie dwuznacznej i dzielił się swoimi rozterkami w RM,które dobitnie świadczą o słabości i chwiejności osoby kierującej urzędem.
========================================================c.d.n.

Żenada, wstyd i brak jakichkolwiek zahamowań. Jednak obawiam się, że to nie ostatni raz. Panie Paluch i Andrukiewicz co Wy na to? przecież miało być tak pięknie a tu tylko prywata.
- Przekraczanie kompetencji radnych CRS ws. Rady Sportu
- Podejrzenie łamania prawa przez radnego Bartosza Tyrnę.
- Dziwne zachowanie-zaangażowanie radnego Bielskiego dot. MOSiRu.
- Próba przekazania majątku miejskiego tudzież innej pomocy z budżetu miejskiego dla fundacji być razem.
- Teraz ta sprawa 'nadzwyczajnego' i niezrozumiałego wsparcia prywatnej inicjatywy.
- To tak z grubsza na szybko, i nie wygląda to za dobrze.
Jednak widzę światełko w tunelu dla klubu radnych CRS. Wystarczy zaproponować członkostwo w stowarzyszeniu p. 'Mach' oraz przeciągnąć na swoją stronę radnego Heroka i już nikt niczego się nie doszuka a już na pewno nie wyciągnie tego na światło dzienne.

Od tego jest władza, żeby sprowadzała do miasta inwestorów. Poprzednia władza potrafiła każdego, kto miał przez chwilę ochotę wyłożyć w Cieszynie pieniądze i stworzyć miejsca pracy, skutecznie do tego zniechęcić. I co mamy? Wszyscy inwestorzy - od Gutka począwszy - biorą nogi za pas. Tylko czekać, kiedy kolejny się odwróci na pięcie. A najwięcej krzyczą ci, którzy swoje pięć minut już mieli i nie potrafili ich wykorzystać. Popierać trzeba każdego, kto ma pomysł na rozwój biznesu na prowincji, bo zawsze może się przenieść razem ze swoimi pieniędzmi do Wrocławia. I wyjdzie mu to na dobre.

Bzdury piszesz takie że aż głowa boli. Gutek odszedł z cieszyna ponad 10 lat temu bo dostał lepsze pieniądze we wrocławiu i ma tam lepsze obiekty. Nie można go ponadto traktować jako inwestora bo on akurat ciągnął pieniądze od miasta. To była fajna inicjatywa ale juz dawno temu i tyle koniec i ni ma. My się musimuy obudzić i ruszyć nasze władze żeby szukał inwestorów jak bielsko, skoczów czy goleszów...

Inwestor powinien włożyć pieniądze, a nie wyciągać od miasta.

.. racja, miasto samo je wyciągnie w formie opłat i podatków.

Widząc takie komentarze, każdy inwestor zawinie na najbliższym zakręcie i będzie omijał Cieszyn z daleka - jak zresztą do tej pory. Jeżeli władze nie będą wspierały inwestorów i organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń i innych instytucji, które tworzą miejsca pracy, to miasto nadal będzie grajdołem. I nie ma co się oburzać, tylko brać się do roboty i wspierać KAŻDEGO, kto będzie miał dobry pomysł na rozwój miasta. I nie ma znaczenia, czy to będzie przedszkole, czy fabryka śrubek.

Inwestorzy nie podejmują decyzji na podstawie naszych komentarzy - nie schlebiajmy sobie.
Władze absolutnie powinny wspierać wszystkich rzetelnych inwestorów. Nie widzę problemu w przecinaniu wstęg, wystawianiu referencji, udzielaniu dotacji i pożyczek stowarzyszeniom i fundacjom, ale takie wsparcie, jakiego udzieliła część radnych nie mieści się w katalogu możliwych form współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami.

Nie widzisz problemu w udzielaniu dotacji i pożyczek stowarzyszeniom i fundacjom? Przedsiębiorcom też byś udzielił? Gdzie należy się zgłosić, do Twojego mieszkania czy urzędu? Oczywiście bez % ale może być z Koniakiem.

Bartuś - nie kwękaj, zainwestuj swoje lub weź kredyt, możesz wtedy wykazać się pomysłami ( zostaniesz inwestorem). Masz moje poparcie, twojego mi nie potrzeba. Czy poszukujesz naiwnego do własnego stowarzyszenia fundacji?

" ... Jak być dobrym obywatelem w zepsutym otoczeniu ? "

Słuchać radiamaryja?...

A gdzie jest Mach?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama