, środa 22 maja 2024
18 edycja Kina na Granicy z rekordową liczbą kinomanów
Tegorocznej edycji towarzyszył wątek przewodni „Osiemnastka na osiemnastkę” - czyli cykl filmów o dojrzewaniu, dorastaniu i pierwszych miłościach.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

18 edycja Kina na Granicy z rekordową liczbą kinomanów

BW/MAT.PRAS.
18 edycja Kina na Granicy z rekordową liczbą kinomanów

Zdjęcia: mat.pras.


18 edycja Kina na Granicy z rekordową liczbą kinomanów


18 edycja Kina na Granicy z rekordową liczbą kinomanów


18 edycja Kina na Granicy z rekordową liczbą kinomanów

Kino na Granicy świętowało w tym roku swoje osiemnaste urodziny. Z tej okazji można było zobaczyć ponadczasowe klasyki i nowości kinowe z Polski, Czech i Słowacji. Na uczestników czekały również wystawy, spotkania literackie i koncerty.

W dniach od 28 kwietnia do 3 maja w Cieszynie odbyła się 18. edycja Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”. Wydarzenie to, po raz enty okazało się doskonałą okazją do spędzenia weekendu majowego nad Olzą. Przez 6 dni pokazanych zostało ponad 100 filmów kina polskiego, czeskiego i słowackiego.

- W sumie Cieszyn odwiedziło ponad 1,5 tysiąca kinomanów oraz kilkudziesięciu twórców, takich jak: Agata Kulesza, Anna Geislerová, Małgorzata Zajączkowska, Marek Koterski, Magdalena Łazarkiewicz czy Grzegorz Królikiewicz - podaje Karolina Kazuła z biura prasowego Przeglądu.

- Na festiwalu pokazujemy filmy, które trudno zobaczyć w kinie. To jedyna okazja, aby poznać najważniejsze produkcje z Polski, Czech i Słowacji i nadrobić zaległości filmowe. Osiemnaste urodziny stały się okazją, aby z jednej strony powspominać, stąd aż siedem retrospektyw, i pokazać nowości. Jak widać po liczbie uczestników ten pomysł bardzo się widzom spodobał. Do Cieszyna przyjechali wszyscy zaproszeni przeze mnie twórcy, a to najlepszy komplement dla naszego festiwalu - podsumowuje Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy.

Jak podkreślali goście Kina na Granicy, cieszyński Przegląd Filmowy cenią za zwyczajność i brak zadęcia. - Nie jest mnie łatwo wyciągnąć na festiwale, ale dyrektorowi Łukaszowi Maciejewskiemu nie mogłam odmówić. Cieszyn to piękne miasto. Lubię atmosferę, która tutaj panuje. Nie kroczymy po czerwonych dywanach, jest bardzo naturalnie - powiedziała Agata Kulesza.

Tegorocznej edycji towarzyszył wątek przewodni „Osiemnastka na osiemnastkę” - czyli cykl filmów o dojrzewaniu, dorastaniu i pierwszych miłościach. Jak na symboliczną - pełnoletnią edycję przystało były też wieczorne pokazy filmów erotycznych. Ważnym punktem programu była retrospektywa – prezentacja dorobku Łódzkiej Szkoły Filmowej. Pokazano też kilkadziesiąt etiud.

Po projekcjach odbyły się liczne spotkania z twórcami. O swoich filmach opowiedzieli m.in. Kuba Czekaj, Marek Koterski, Kinga Dębska, Dušan Trančík, Grzegorz Królikiewicz, Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Wasilewski czy Magdalena Łazarkiewicz. Można było spotkać także bohaterki retrospektyw aktorskich: Agatę Kuleszę, Magdę Vášáryovą i Annę Geislerovą, a także Mariana Dziędziela, Jolantę Fraszyńską czy Martę Nieradkiewicz.

Przeglądowi Filmowemu towarzyszyły wystawy, wernisaże i koncerty w nowym klubie na terenie Browaru Zamkowego. Po raz pierwszy na przeglądzie filmowym zagościł teatr. Swoją ogólnopolską premierę miał monodram "Nie lubię pana, Panie Fellini", w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej i reżyserii Marka Koterskiego. Zainteresowani uczestnicy mieli także okazję spotkania się z autorami książek Jerzym Kronholdem i Łukaszem Maciejewskim, który do rozmowy o „Aktorki. Portrety” zaprosił Jolantę Fraszyńską i Małgorzatę Zajączkowską.

Dotychczas w ramach Kina na Granicy wyświetlono ponad 1000 filmów twórców polskich, czeskich, słowackich. Wydarzenie gościło znakomitych artystów. W 2013 roku Kino na Granicy zostało uznane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej najważniejszym międzynarodowym wydarzeniem filmowym – podsumowuje Karolina Strządała.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama