, środa 22 maja 2024
PKP PLK: Startujemy z remontem i przetargami na Śląsku Cieszyńskim
Remont linii 90, przetarg na remont linii 190, nowe pociągi dla studentów i wiele innych zmian - to główne tematy poniedziałkowego spotkania komisji. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

PKP PLK: Startujemy z remontem i przetargami na Śląsku Cieszyńskim

MB
PKP PLK: Startujemy z remontem i przetargami na Śląsku Cieszyńskim

mat.pras.


PKP PLK: Startujemy z remontem i przetargami na Śląsku Cieszyńskim

W miniony poniedziałek 25 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się spotkanie Komisji ds. transportu kolejowego na terenie Śląska Cieszyńskiego. Najnowsze informacje przedstawili przedstawiciele PKP PLK zarządzający infrastrukturą kolejową w regionie. Sprawą reaktywacji kolei są zainteresowane wszystkie samorządy od Bielska-Białej do Cieszyna.

Jak poinformował Maciej Serwas z PKP PLK - Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu, w terminie 1 lipca - 29 września br. zostanie zamknięta linia kolejowa nr 90 (Cieszyn -Zebrzydowice). - Zamykamy ją dla wykonania remontu. Będziemy remontować obiekt na rzece Młynówce w Cieszynie, wymieniając jego konstrukcję nośną, i przy okazji korzystając z tego trzymiesięcznego zamknięcia linii, będziemy naprawiać infrastrukturę na odcinku Zebrzydowice-Cieszyn - podał Serwas. Jak dodał, działania będą dążyć do tego, by podnieść dopuszczalną prędkość pociągów na tym odcinku. Pociągi teraz jeżdżą 20km/h, a mają pojechać 50 km/h, co skróci czas przejazdu na odcinku Cieszyn -Zebrzydowice o 10 min., czyli w efekcie pasażerowie pojadą niespełna pół godziny.

To nie jedyne zmiany przedstawione podczas wczorajszego spotkania. Bronisław Stankiewicz z PKP PLK przekazał informacje o ogłoszonym 15 kwietnia br. przetargu na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania ”Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów - Bieniowiec - Skoczów - Goleszów - Cieszyn - Wisła Głębce”. Chodzi o połączenie kolejowe Cieszyna z Bielskiem-Białą i dalej z Katowicami. - Z początkiem czerwca będzie otwarcie kopert z ofertami. Kolejny etap to wybranie wykonawcy, a w marcu 2018 roku będziemy mieć dokumentację projektową, czyli studium wykonalności dla całego odcinka - poinformował Stankiewicz. Kiedy po nowo wyremontowanych odcinkach pojadą pierwsze pociągi? Optymistyczny scenariusz PKP PLK mówi, że prace budowlane zakończą się w 2021 roku. W efekcie tej modernizacji pociągi mają pomknąć z prędkością od 60 - 120 km/h.

W spotkaniu wziął także udział nowy prezes Kolei Śląskich, Wojciech Dinges. - W tej chwili mamy 6 par pociągów w dni robocze i 3 pary w dni wolne od pracy. Z nowym rozkładem w grudniu br. planujemy zwiększyć obydwie te pule o jedną parę - zapowiedział Dinges. Ponadto za kilkanaście tygodni śląski przewoźnik wydłuży zakres liniowego biletu z Cieszyna do Zebrzydowic aż do Chybia, a mimo tego cena tego liniowego biletu zostanie bez zmian. - Chcemy zwiększyć atrakcyjność tego odcinka i zachęcić do transportu kolejowego - powiedział Dinges. Co więcej, Koleje Śląskie, jak zapowiedział prezes, uruchomią drugi bilet liniowy, czyli od Chybia do Czechowic-Dziedzic.

Koleje Śląskie być może odpowiedzą też na zapotrzebowania cieszyńskich żaków. - Reagując na potrzeby studentów z Cieszyna, być może uruchomimy jedną parę pociągów bezpośrednich z Katowic do Cieszyn w niedzielę po południu, natomiast z Cieszyna do Katowic w piątek być może w godzinach południowych - zapowiedział Dinges. - Wszystko po to, by studenci z kontrabasem czy teczką z rysunkami mogli wygodnie przejechać, ale to też oznacza, że zabiorą się być może z nami turyści z rowerami - dodał.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Koleje Śląskie być może odpowiedzą też na zapotrzebowania cieszyńskich żaków. - Reagując na potrzeby studentów z Cieszyna, być może uruchomimy jedną parę pociągów bezpośrednich z Katowic do Cieszyn w niedzielę po południu, natomiast z Cieszyna do Katowic w piątek być może w godzinach południowych - zapowiedział Dinges. - Wszystko po to, by studenci z kontrabasem czy teczką z rysunkami mogli wygodnie przejechać, ale to też oznacza, że zabiorą się być może z nami turyści z rowerami - dodał."
Łojejku ilu tych turystów z rowerami czy studentów z kontrabasem jest? Dwóch, trzech czy piętnastu? To i tak nic w porównaniu z czeską stroną, gdzie pociągi jeżdżą prawie pełne - mówię o linii z Cieszyna do Frydka. Da się to tak zorganizować? Oczywiście że da. A koleje polskie mówią o jednej parze pociągów. Śmiechu warte. I zapewne nie będą to nowoczesne składy, nieprawdaż? Uważam, że koszty będą zbyt wysokie - lepiej już dofinansować jakiegoś przewoźnika drogowego (autobusy) aby dawał odpowiednie pojazdy, będzie taniej i szybciej a wcale nie mniej komfortowo.

To, że transport jest taki jaki jest, to nie wina prezwoźnika, ale państwa ,które od lat unika trudnych tematów. Wiara, że sytuację uzdrowi "cudowna ręka rynku" okazała się złudna. Uzdrowi tylko tam gdzie się to opłaci. Są takie obszary, które MUSZĄ funkcjonować nawet jeśli się to nie opłaca: edukacja, ochrona zdrowia, transport. itp. Wolna Polska ten temat przespała. Komuno wróć!

Po wieloletnich perturbacjach to jest kolejna dobra wiadomość. Jako mieszkaniec Bielska-Białej liczę na to, że PLK znajdą również pieniądze na remont L190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała.

60-120. Zawrotna prędkosć

Codziennie modlę się za naszego burmistrza Cieszyna. On taki zapracowany i takie szumne mo pomysły. Dobry przeca to chłop, dobry... Więcej takich ludzi i będzie nom starszym żyło się lepiej.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama