, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Cieszyn: Mieszkańcy niecierpliwie czekają na remont
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firmy odpowiedzialnej za wykonanie dokumentacji projektowej - Biuro Studiów i Projektów Komunikacji Sp. z o.o. z Katowic, a także dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych, Magdalena Suchanek-Kowalska. Konsultacje otworzył starosta, Janusz Król.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Mieszkańcy niecierpliwie czekają na remont

MB
Cieszyn: Mieszkańcy niecierpliwie czekają na remont

Projektanci i dyrektor PZDP przedstawili projekt inwestycji, a także planowane zadania, fot. ARC SPOT

13 marca w Starostwie Powiatowym odbyły się konsultacje społeczne w sprawie remontu ulicy Pikiety w Cieszynie. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na wykonanie inwestycji. Z kolei powiat zapewnia, że dołoży starań, by zadanie zostało zrealizowane jak najszybciej.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firmy odpowiedzialnej za wykonanie dokumentacji projektowej - Biuro Studiów i Projektów Komunikacji Sp. z o.o. z Katowic, a także dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych, Magdalena Suchanek-Kowalska. Konsultacje otworzył starosta, Janusz Król.

W trakcie wczorajszych konsultacji mieszkańcy pytali, kiedy ulica zostanie wyremontowana. Jednak na obecnym etapie procedur trudno mówić o konkretnym terminie ukończenia inwestycji. Nie są też jeszcze znane źródła finansowania. Jak podkreśliła dyrektor PZDP, powiat dokłada starań, by inwestycja przebiegła możliwie najszybciej. - Sam fakt, że obecnie projektujemy, świadczy o tym, iż powiat poważnie podchodzi do tego zadania. Przygotowany projekt po trzech latach zdezaktualizuje się, więc szkoda wydawać środki publiczne, by go nie spożytkować zgodnie z celem, jakiemu on ma służyć - powiedziała Suchanek-Kowalska.

Projektanci i dyrektor PZDP przedstawili projekt inwestycji, a także planowane zadania. Głównym zadaniem będzie przebudowa drogi na odcinku 1,3 km. - od skrzyżowania z ul. Katowicką do granicy administracyjnej miasta Cieszyna. W wyniku przebudowy ulica zostanie poszerzona do 6 m. Inwestycja zakłada również: przebudowę skrzyżowań (z ul. Przepilińskiego, Pszenną i Żniwną), stworzenie ciągu pieszo-rowerowego (o szer. 2,5 m.), stworzenie chodnika, wykonanie zatok autobusowych przy istniejących przystankach, stworzenie odwodnienia drogi i montaż oświetlenia drogi (w sumie 43 latarnie).

- Niewątpliwie istotną kwestią będzie to, czy pojawią się środki finansowe na realizację tej inwestycji - wskazała dyrektor PZDP. - Wiemy już, że środków unijnych na zadania drogowe już niestety nie ma. Unia nie przewidziała dofinansowania dróg na poziomie powiatowych i gminnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Mamy jedynie możliwość ubiegania się o środki transgraniczne, niestety to musi być bezpośrednie oddziaływanie z granicą, więc ta droga nie kwalifikuje się. Liczymy tutaj na kontynuację programu Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, który co prawda formalnie w tym roku kończy się, ale w Warszawie trwają uzgodnienia międzyresortowe, aby była kontynuacja w kolejnych latach. Założenia są takie, że jeśli będzie kontynuacja tego programu, to będziemy kontynuować o te środki zewnętrzne - dodała.

Jak zapowiedzieli projektanci, w wyniku poszerzenia drogi planuje się częściowe lub całościowe (jeden przypadek) zajęcie terenów prywatnych zlokalizowanych wzdłuż ul. Pikiety. Jednak jeśli będzie konieczność wejścia na posesje prywatne, każdy taki przypadek Starostwo Powiatowe będzie indywidualnie konsultować z właścicielem posesji. Uwagi do projektu inwestycji oraz pytania nadal można składać, konsultacje trwają bowiem do 27 marca br.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama