, wtorek 31 stycznia 2023
Szpital Śląski: Telekonferencje z bloku operacyjnego on-line
Informacja Szpitala Śląskiego w Cieszynie umożliwiła także transmisję obrazu i dźwięku z sali operacyjnej. Funkcjonalność tą zaprezentowano podczas konferencji prasowej. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Szpital Śląski: Telekonferencje z bloku operacyjnego on-line

SM
Dobiegła końca trwająca nieco ponad osiem miesięcy informatyzacja Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Warte ponad 4 mln zł przedsięwzięcie ma służyć zarówno pacjentom, jak i pracownikom szpitala. Ci drudzy zyskali dzięki temu nowoczesne narzędzia do uporządkowania i usprawnienia swojej pracy.

- Szpital Śląski w Cieszynie zawsze był innowacyjny i znajdował się w czołówce szpitali. Dzięki projektowi informatyzacji zrobiliśmy jednak kolejny krok i płynnie z XX w, w wiek XXI - mówił podczas konferencji prasowej Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, który tym samym podkreślał, iż nowoczesny system informatyczny umożliwia wprowadzenie w cieszyńskim szpitalu "elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych", zwanej potocznie Platformą P1 lub internetowym kontem pacjenta. System ten ma zostać w uruchomiony w całym kraju w 2017 r.

Dzięki informatyzacji pacjencji Szpitala Śląskiego mogą bezpłatnie korzystać z dostępu do internetu, jak również pobierać potrzebne formularze i rejestrować się do ponad 20 poradni. Dodatkowo szpital został wyposażony w interaktywne punkty informacyjne, ekrany, infokioski - pomagające pacjentom w uzyskaniu potrzebnych informacji. - Polepszeniu uległ także komfort pracy wszystkich pracowników szpitala, którzy mają wgląd do wszystkich niezbędnych danych pacjenta, w tym także do historii i przebiegu leczenia. Z kolei dostęp do bezprzewodowego internetu umożliwia naszym pacjentom łatwiejszy kontakt z rodziną, co ma szczególne zastosowanie m.in. w przypadku przebywania na oddziałach zamkniętych - wyliczał zalety systemu Jerzy Zientek, pełnomocnik ds. medycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Wśród wielu elementów, które obejmowało warte ponad 4 mln zł przedsięwzięcie (prawie 350 tys. zł z budżetu Powiatu Cieszyńskiego), jest także możliwość prowadzenia internetowej telekonferencji wprost z bloku operacyjnego.Transmisja obrazu i dźwięku odbywa się w czasie rzeczywistym, specjalnym szyfrowanym kanałem. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest komunikowanie się chirurgów przeprowadzających zabieg ze specjalistami z innych ośrodków.

Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dobrze że chociaż u nas w Cieszynie szpital się rozwija, szczególnie po tej fali zatruć dopalaczami u młodych ludzi, co oni mają w głowach żeby się tak truć!

Polecam ten Szpital wszystkim Panią które są w ciąży. Po pierwszym porodzie(synuś) w innym szpitalu miałam traumę, długo dochodziłam do siebie, dlatego postanowiliśmy zmienić szpital, kiedy drugi raz zaszłam w ciąże (córeńka). Polecam każdej przyszłej mamie Szpital Śląski w Cieszynie wspaniała ciepła opieka, lekarze na prawdę interesują się pacjentem i odpowiadają cierpliwie na każde pytanie. Polecam!

Przez wiele lat miałam jak najgorsze zdanie o szpitalu, cieszyłam się, że jestem zdrowa i nie muszę korzystać z jego usług. Niedawno jednak tam wylądowałam i byłam w szoku, jaki sprzęt, jaka obsługa. Oby tak dalej. Wdrażajcie nowe technologie, bo warto!

Przez wiele lat miałam jak najgorsze zdanie o szpitalu, cieszyłam się, że jestem zdrowa i nie muszę korzystać z jego usług. Niedawno jednak tam wylądowałam i byłam w szoku, jaki sprzęt, jaka obsługa. Oby tak dalej. Wdrażajcie nowe technologie, bo warto.

Byłem z synem na S O R w Cieszynie i będąc bywalcem wielu S O R-ów w Polsce (syn ma padaczkę) stwierdzam, iż kultura pracy cieszyńskich lekarzy, ich fachowość, skuteczność i maniery są na najwyższym poziomie. Gratulacje!

Nieważne kto ile śmietanki spija, dla nas ludzi stela najważniejsze, że mamy szpital z XXI wieku. W Polsce ten system będzie działał dopiero w 2017, a my już go mamy. To chyba sukces.

A ja tam jestem dumna z tego, że w moim mieście jest taki szpital, gratuluję przeprowadzonych zmian! Mam nadzieję, że ten nowoczesny system zmniejszy kolejki do lekarzy.

Leczyłam się w tym szpitalu kiedyś i teraz nie dawno. Muszę powiedzieć że zmieniło się tam bardzo dużo, widać też na co poszły te pieniądze, wystarczy wejść do szpitala i się rozejrzeć. Ja jestem bardzo wdzięczna za fachową opiekę.

Lekarze ze Szpitala Śląskiego uratowali mi córkę!!! Jestem im wdzięczna!! Uważam, że lekarze, którzy ją leczyli są fachowcami w swoim zawodzie - to ludzie skromni i mądrzy. W szpitalu jest czyściutko i nowocześnie.

jeżeli to szpital to dlaczego przy stole nie ma ani jednego lekarza ja się pytam

Ktoś im załatwił wniosek, kto inny go opracował, jeszcze inny monitorował zgodności w urzędzie marszałkowskim (bo to przecież trzeba umieć). Żadna z tych osób już w szpitalu nie pracuje, żadna z tych osób nie została uszanowana przez obecną dyrekcję. Teraz nowo rządząca dyrekcja spija śmietankę z cudzej ciężkiej pracy. Ani jedna osoba siedząca przy stole nie włożyła nawet 5% zaangażowania w informatyzację. Chodzenie codziennie do pracy w garniturze czy w szpilkach nie zrobi z was szefów z prawdziwego zdarzenia, niestety,....

lucek NIESTETY... masz rację... dobrze spija się śmietankę z czyjejś pracy!

Mamy połowę drugiej dekady XXI w. a dyrektor mówi, że dopiero teraz szpital "płynnie z XX w, w wiek XXI". Czyżby uważał, że kierowany przez niego szpital jest aż tak opóźniony w rozwoju?

W XXI w. wprowadziła szpital poprzednia dyrekcja uruchamiając nowy pawilon. Projekt informatyzacji też był rozpoczęty przez poprzedników. Jedyną inwestycją zrealizowaną przez nową dyrekcję było ustawienie bramek na parkingu żeby zdzierać pieniądze od pacjentów

Wiele poprzednia dyrekcja sobie przypisuje, nie wiem czy słusznie... Jeśli tak wspaniała poprzednia dyrekcja była dlaczego zatem zadłużyła szpital na wiele milionów? Dlaczego z roku na rok zarządzanie poprzedników przynosiło straty? Obecnie szpital jest w bardzo dobrej kondycji i nie jest to zasługa poprzedniej dyrekcji

Ciekawe czy to prawda

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama