, czwartek 25 lipca 2024
Cieszyn: Energetyczne topole. Karczownicy znów wycinają!
Decyzja starosty o wycince nie dotyczy rewitalizowanej linii kolejowej na trasie Cieszyn-Goleszów, a terenu sąsiadującego z torami na odcinku w kierunku Czeskiego Cieszyna. Chodzi o topole rosnące na terenie Energetyki Cieszyńskiej. fot: Sylwia Fortuna RRDSCDodaj do Facebook

Cieszyn: Energetyczne topole. Karczownicy znów wycinają!

Redakcja
Cieszyn: Energetyczne topole. Karczownicy znów wycinają!

Każda z tych topoli produkuje co roku wiele tlenu i pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla. Znacznie łatwiej można również zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, przechodzących przez tory, instalując nowoczesną sygnalizację świetlną i dźwiękową.

Polskie Koleje Państwowe wraz z cieszyńskim starostą ponownie uznały, iż za mało jest wolnej przestrzeni w naszym mieście i postanowiły wyciąć dwadzieścia dorodnych, zdrowych i zadbanych drzew rosnących na terenie Energetyki Cieszyńskiej, w tym dziewięć sześćdziesięcioletnich topoli. Uzasadnieniem wycinki jest brak odpowiedniej widoczności na pobliskim przejściu dla pieszych.

Decyzja starosty o wycince nie dotyczy rewitalizowanej linii kolejowej na trasie Cieszyn-Goleszów, a terenu sąsiadującego z torami na odcinku w kierunku Czeskiego Cieszyna. Chodzi o topole rosnące na terenie Energetyki Cieszyńskiej. Przeciwko ich wycięciu protestował dwukrotnie zakład energetyczny, ale starosta - na wniosek kolei - wydał już decyzję o wycięciu 20 topól.

Wycięcie tych drzew nie ułatwi w najmniejszym stopniu szybszego zauważenia zbliżającego się pociągu z tej prostej przyczyny, że jest tam dość ostry zakręt. Istnieje możliwość zmniejszenia prędkości jadącego pociągu na odcinku 200 metrów, co opóźni jego wjazd na stację w Cieszynie jedynie o kilkadziesiąt sekund. Taka propozycja dwukrotnie przedstawiona była zarządowi PKP przez Energetykę Cieszyńską. Jednak w ogóle nie została wzięta pod uwagę.

Energetyka Cieszyńska przez lata pielęgnowała z wielką starannością i oddaniem te piękne drzewa. Wycięcie ich zlikwiduje barierę dźwiękochłonną chroniącą pobliskich mieszkańców przed hałasem generowanym na terenie Energetyki.
Każda z tych topoli produkuje co roku wiele tlenu i pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla.
Znacznie łatwiej można również zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, przechodzących przez tory, instalując nowoczesną sygnalizację świetlną i dźwiękową.

- Wszystko wskazuje na to, że stracimy kolejne drzewa, mimo że zarządca terenu włożył mnóstwo wysiłku i pieniędzy, by utrzymać je w dobrym stanie, a sam powód ich usunięcia wydaje się absurdalny.
Polskie Koleje Państwowe i „nasz” starosta prawdopodobnie nie słyszeli o innych rozwiązaniach niż wycinanie drzew, a szkoda. Warto jednak zastanowić się czy pełni się urząd dla mieszkańców, czy tylko dla przepisów. Dbałość o środowisko w dzisiejszych czasach powinna być priorytetem dla wydających decyzję
- uważa ruch Ratujmy Drzewa na Śląsku Cieszyńskim.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama