, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Cieszyn: Będą zmiany w obsłudze jednostek miejskich
Jednak w Centrach Usług Wspólnych mają być prowadzone nie tylko samorządowe placówki oświatowe, ale i do tego inne jednostki miejskie. Na przykład ośrodki pomocy społecznej, straż miejska, teatry itp. miałyby mieć na terenie jednej gminy wspólną księgowość, wspólne usługi informatyczne, kadrowe i płacowe.  fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Cieszyn: Będą zmiany w obsłudze jednostek miejskich

MB
Zeszłoroczna ustawa wymusza na samorządach wprowadzanie zmian w dotychczasowym prowadzeniu jednostek oświatowych. Jednak przeobrażenia obejmą nie tylko Zespół Obsługi Jednostek Oświatowych, ale może także MOSiR, Straż Miejską i inne jednostki miejskie. W Cieszynie samorząd właśnie dyskutuje nad kilkoma scenariuszami tej reformy.

Zgodnie z ustawą z czerwca 2015 roku „o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw” tzw. Zespoły Obsługi Szkół w dotychczasowym kształcie mogą działać do 31 grudnia 2016 r. Co konkretnie stanie się po tym czasie?

Począwszy od 2017 roku ustawodawca chce wprowadzić w samorządach tzw. CUW, czyli Centra Usług Wspólnych. W ten sposób ma ulec centralizacji obsługa m.in. jednostek szkolnych prowadzona dotąd przez Zespoły Obsługi Szkół (nazywane w każdej gminie inaczej, np. w Cieszynie jest to ZOJO, czyli Zespół Obsługi Jednostek Oświatowych).

Dotąd do najważniejszych najważniejszych zadań Zespoły Obsługi Szkół należała administracja i obsługa finansowa placówek (prowadzenie księgowości). Takie Zespoły obracają więc rocznie dużym budżetem - niejednokrotnie jest to większość wydatków budżetowych gminy. Obrót cieszyńskiego ZOJO to ok. 70 mln złotych rocznie.

Jednak w Centrach Usług Wspólnych mają być prowadzone nie tylko samorządowe placówki oświatowe, ale i do tego inne jednostki miejskie. Na przykład ośrodki pomocy społecznej, straż miejska, teatry itp. miałyby mieć na terenie jednej gminy wspólną księgowość, wspólne usługi informatyczne, kadrowe i płacowe.

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Cieszyna poinformował radnych o trzech możliwych wariantach wdrożenia nowego rozwiązania, które wymusza zeszłoroczna ustawa. Pierwszy wariant jest taki, że Centrum Usług Wspólnych poprowadzi księgowość cieszyńskich przedszkoli (ten wariant jest najbliższy obecnemu kształtowi ZOJO). Według drugiego wariantu CUW przejmie obsługę wszystkich jednostek oświatowych, których organem prowadzącym jest gmina Cieszyn (przedszkola, podstawówki i gimnazja). Zaś trzeci wariant zakłada, że oprócz powyżej wspomnianego kompletu jednostek oświatowych CUW obsłuży ponadto też MOSiR, Straż Miejską oraz być może miejskie jednostki kultury.

Na chwilę obecną nie są znane najważniejsze informacje umożliwiające podjęcie decyzji, który wariant jest najlepszy. Nie wiadomo, ile to będzie kosztować, ani czy będą w związku z tym zwolnienia. Te informacje mają być przedstawione cieszyńskim radnym jeszcze w kwietniu. Zmiany w samorządzie muszą zajść do 31 grudnia 2016 r.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura: „Nie podejmowaliśmy do tej pory wysiłku związanego z obliczeniem kosztów zaproponowanych trzech wariantów, ponieważ do końca pierwszego kwartału 2016 roku istniały dość duże rozbieżności dotyczące interpretacji przepisów prawa. W kwietniu radni otrzymają w miarę precyzyjne obliczenia co do każdego wariantu proponowanego przez nas rozwiązania. Będziemy starać się pokazać to jak najszerzej, by radni mogli podjąć decyzję jak najspokojniej. Chociaż problem jest trudny”.

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Cieszyna, Remigiusz Jankowski w komentarzu dla naszej redakcji: „Zapoznaliśmy się z wariantami przekazanymi przez pana burmistrza, jednak zgodnie uznaliśmy, że mamy póki co za mało danych, by podjąć odpowiedzialną decyzję. Szczególnie interesują nas skutki finansowe i pozafinansowe, szczególnie potencjalne zwolnienia, w przypadku z każdego z trzech proponowanych wariantów. Trudno mi powiedzieć, kiedy decyzja zostanie podjęta. To jest trudna operacja na żywym organizmie, stąd na pewno pośpiech nie jest wskazany”.

Jak informuje Ryszard Macura, od stycznia trwają konsultacje z nauczycielami i związkiem zawodowym w sprawie zmian w ZOJO i planowanego powołania CUW. - Od samego początku na bieżąco są prowadzone rozmowy. Uczestnicząc w spotkaniach z radami pedagogicznymi, poinformowałem, że samorząd jest przed taką decyzją. Efektem tych rozmów było spotkanie na początku marca z nauczycielami, a także dyrektorami szkół i przedstawicielem Związku Nauczycielstwa Polskiego - informuje Macura.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ja proponuję zatrudnianie w urzędach osób, które nie prowadzą swojej działalności gospodarczej, osób które mają tylko jedną umowę o pracę. Połowa urzędników to tacy co maja ciepłe posadki za biurkiem na 1/2 czy 3/4 etatu, a poza tym pracują w inne firmie lub dodatkowo jeszcze prowadzą swoje. Tacy pracownicy nie są wydajni w pracy, bo zazwyczaj załatwiają sobie swoje sprawy, dlatego dodatkowo trzeba zatrudnić kolejne osoby żeby wspomogły dany dział. Niech w urzędzie pracują osoby, które nie mają innego zatrudnienia. Myślę, że byłoby to sporą oszczędnością.

To powinna być podstawa. Ludzie prowadzący własne firmy nie powinny pracować na publicznych stanowiskach. Znam kilka takich przykładów, że nawet połowę swojej "urzędniczej" pracy potrafią przegadać przez telefon w "ważnej sprawie" dotyczącej ich działalności... A inni pewnie muszą robić 2-3 razy więcej rzeczy, a mają tak samo płacone albo i mniej, podczas gdy tamta osoba zarabia podwójnie.

Wszystko zakończy się jak w klubie Piast Cieszyn. Trzeba będzie sporo na zmieniać ,żeby się nic nie zmieniło- jak zauważył jeden z komentujących.

Prawda jest taka ze jest gorzej niz za komuny...w każdej szkole/gimnazjum/przedszkolu sa takie osoby jak księgowa kierownik gospodarczy intendentki itd itp i czort jeszcze wie kto. To samo tyczy się urzędów działy w których zamiast jednej zatrudnione sa 3 osoby , znajoma podawała przykład z PUP w Cieszynie dział 5 osobowy plus 2 stażystki cztery Panie wzięły urlopy chorobowe itd zostały dwie stażystki i jeden pracownik....dział pracował bez problemów....gdyby w normalnej prywatnej firmie było by takie "przeludnienie" każda firm poszła by z torbami po 2 miesiącach ze względu na koszty. Pieniądze zamiast miasta urzędy przeznaczać na inwestycje, co robia przeżerają na wypłaty premie armi urzędników. Wiecie ze w UM w Cieszynie była kiedyś zatrudniona Pani od ksera .....nie wiem jak jest teraz pewnie po staremu. Jutro chyba ide do prezesa z propozycja zatrudnienia Pani do ksera ....

Można się tylko domyślać jaki cel przyświecał ustawodawcy. Jedno Panie i Panowie radni jest pewne. Także i w Cieszynie mamy spory przerost zatrudnienia w UM i jednostkach miejskich. Niestety zmiana tego wiąże się z zwolnieniami. Czy radni i burmistrz maja na tyle odwagi. Chyba, że nasze władze zaskoczą nas rozwiązaniem zmniejszającym zatrudnienie bez zwolnienia urzędnika.

...bardziej rozsądnym wyjściem i akceptowalnym społecznie będzie wygaszanie części stanowisk z przesunięciem obowiązków na pozostałe stanowiska - tak można działać. Z drugiej strony skąd wiesz że w urzędach i jednostkach miejskich są przerosty? ja tego nie wiem i nie rzucam wyroków - na takie pytanie musi odpowiedzieć burmistrz.
Powstanie centrum usług myślę że ma sens np w przypadku objęcia centralną obsługą żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów - to chyba miałoby sens...moze jeszcze takie jednostki jak mzd, zbm i zgk, czy energetyka - to tez możnaby scentralizować jeśli chodzi o księgowość, kadry, płace itp usługi...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama