, sobota 25 maja 2024
Niezależność a pułapki
Nie potrzeba wybujałej wyobraźni, żeby dotarło do nas co się stanie, kiedy na przykład idący z laską człowiek wpadnie do nawet niewielkich rozmiarów otworu. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Niezależność a pułapki

IWONA CZARNIAK
Znaki drogowe na środku chodnika, konary drzew rosnące tuż nad głową, niezabezpieczone odpływy, postawione auto w niedozwolonym miejscu to tylko niektóre z wielu przeszkód, na jakie mogą natknąć się niepełnosprawni.

Dla zdrowego człowieka nie stanowią problemu na przykład wystawione przed sklepy i restauracje reklamy, ponieważ bez problemu je ominie. To samo dotyczy zaparkowanego nieprawidłowo samochodu, ale gdy pojawią się na drodze osoby idącej z kulą, jadącej na wózku lub idącej z laską stanowią nie lada wyzwanie.

I tak człowiek niewidomy poruszający się za pomocą białej laski nie zauważy niezabezpieczonej studzienki, braku płyt lub kostek w chodniku. Jadący na wózku natknąwszy się na znak drogowy umieszczony na środku wąskiego chodnika będzie miał niemały problem z ominięciem go.

Takie i inne pułapki to dla niepełnosprawnych niejednokrotnie nie tylko niedogodność, ale kwestia bezpieczeństwa, bo nie potrzeba wybujałej wyobraźni, żeby dotarło do nas co się stanie, kiedy na przykład idący z laską człowiek wpadnie do nawet niewielkich rozmiarów otworu.

Potknięcie się na pozornie prostym chodniku spowodowane brakiem niewielkiej, jakby się wydawało, kostki dla niepełnosprawnego ruchowo może skutkować nawet pobytem w szpitalu.

W brew pozorom niepełnosprawnych i osób starszych w społeczeństwie nie ubywa i może warto zadbać o ich bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Jeden powie: „Niech taki siedzi w domu", a inny dorzuci, żeby taka osoba nie wychodziła sama, jednak niepełnosprawność, pomimo iż jest ograniczeniem, nie powinna być powodem do zamykania się w domu.

Każdy z nas ceni sobie niezależność, a dla osoby niepełnosprawnej samodzielne uporanie się z załatwieniem sprawy w urzędzie, wizyta u lekarza, pójście na spacer lub dotarcie bez niczyjej pomocy na spotkanie ze znajomymi to coś, co pozwala na podniesienie samooceny i większą wiarę we własne możliwości.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama