, wtorek 5 marca 2024
Brenna i Cieszyn wyróżnione przez "Rzeczpospolitą"
Brenna po raz kolejny została wyróżniona przez "Rzeczpospolitą" fot. brenna.org.pl Dodaj do Facebook

Brenna i Cieszyn wyróżnione przez "Rzeczpospolitą"

JM
Brenna znalazła się wśród najlepszych gmin w Polsce według dziennika "Rzeczpospolita", który już po raz 13. opublikował "Ranking samorządów". Wyróżniono również Cieszyn, który znalazł się wśród setki najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich pod względem wykorzystania funduszy unijnych w rankingu "Europejski samorząd\".
- W rankingu samorządów uhonorowaliśmy gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia. Oczywiście przy jednoczesnym zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego - pisze Anna Ogonowska-Rejer w dzisiejszym numerze dziennika "Rzeczpospolita".

Ranking przeprowadzony został w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały finansami w latach 2007-2010 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Wśród kryteriów jakie wzięła pod uwagę niezależna kapituła (w jej skład weszli przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujących z samorządem) znalazły się m.in. dynamika wzrostu wydatków majątkowych, wartość środków unijnych, czy zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów. Na tej podstawie wybranych zostało ponad 550 samorządów, które znalazły się w drugim etapie. Otrzymały one ankiety składające się z szesnastu pytań, które miały pomóc w ostatecznym wyborze najlepszych. Kapituła pytała m.in. o wyniki testów szóstoklasistów oraz gimnazjalistów, liczbę nowo powstałych podmiotów gospodarczych, czy sposób działania urzędu.

W zestawieniu stu najlepszych gmin wiejskich w "Rankingu samorządów" na 19. pozycji w kraju (awans z miejsca 22.) oraz drugiej w województwie śląskim (za gminą Jaworze) znalazła się gmina Brenna. Poza nią nie ma w rankingu żadnej innej gminy z terenu powiatu cieszyńskiego.

- Cieszę się bardzo, że nasza pozycja jest ugruntowana. Tym bardziej, że ranking obejmuje lata 2007-2010, czyli okres kiedy byłam już wójtem. Ważne również jest dla mnie to, że w rankingu zostały wzięte pod uwagę nie tylko wskaźniki finansowe, ale też inne, wpływające na dynamikę rozwoju gminy, a nad którymi pracujemy. To bardzo obiektywny i kompleksowy ranking - mówi portalowi gazetacodzienna.pl Iwona Szarek, wójt gminy Brenna.

"Rzeczpospolita" opublikowała również ranking "Europejski samorząd", który powstał na podstawie danych o dochodach budżetowych pochodzących z funduszy unijnych oraz wielkości przyznanego jednostkom samorządu terytorialnego wsparcia unijnego z krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Samorządy mogły uzyskać łącznie 100 pkt, z czego 45 pkt za łączną wartość umów o dofinansowanie zawartych w 2010 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz 10 pkt za liczbę tych umów.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich w tym rankingu miejsce 27. w kraju zajął Cieszyn (awans z miejsca 40.), który zdobył 14,33 pkt. To drugi najlepszy, po gminie Żywiec, wynik w województwie śląskim. Gmina Cieszyn w 2010 roku uzyskała przychód z UE przypadający na jednego mieszkańca w wysokości 130,80 złotych; podpisała 9 umów o wartości 3180,45 zł na jednego mieszkańca.

- Zastępca burmistrza Cieszyna Jan Matuszek wstrzymuje się dzisiaj od dokonania oceny w sprawie rankingu. Bardzo cieszymy się z tak wysokiej pozycji w rankingu "RP". Jest to dla nas duże wyróżnienie. Jednak w chwili obecnej nie chcemy się odnosić do skali tego osiągnięcia. Nasza postawa wynika z konieczności skonfrontowania danych przedstawionych w rankingu z naszymi obliczeniami. Przedstawiona metodologia oceny, być może, nie do końca tłumaczy sposób przyznawania punktów. Chcielibyśmy przed ostateczną oceną zasięgnąć informacji u osób sporządzających zestawienie - komentuje Edyta Subocz, rzeczniczka prasowa cieszyńskiego Ratusza.
Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oceniany był dorobek z lat 2007-2010. Pani wójt odcina kupony. Ciekaw jestem oceny za rok 2011. Myślę, że interwesujący byłby komentarz osób, którym uniemożliwiono inwestowanie w gminie Brenna( zagospodarowanie góry Kotarz czy rozbudowa zakładu produkującego znicze i wiele pomniejszych działań hamujących rozwój gminy. Zobowiązania kilkanaście milionów, które zaciągnęła gmina na przestrzeni minionych czterech lat trzeba kiedyś spłacić

faktycznie mizeria

Ha!Ha!Ha!

już wiem, czemu kolega tak słabo wypada w wyborach - z takim egzotycznym aparatem logicznym ciężko coś sensownego osiągnąć

Mój wniosek nie jest specjalnie błyskotliwy - po prostu jest logiczny! Jeżeli gmina nie ma żadnych osiągnięć , to nie zgłasza się do rankingu , bo z czym? To chyba jasne?

Przepraszam za nieścislość - oczywiście nie mam na mysli wszystkich radnych. Ciekawe jakby zrobić ranking najbardziej zasłużonych radnych bezradnych. Może ma ktoś gotowe kandydatury?

No cóż Hażlacha znowu nie ma.......... Wój i Pani Skarbnik robią swoje - czyli hamują rozwój gminy. Moim zdaniem Wójt to tylko do końca kadencji chce doczekać...... Cóż jaki Wójt i radni to i taka cała gmina.....

a jak przychodzi co do czego, to ni ma.... Ranking Rzepy to świadectwo upadku miasta.

skąd błyskotliwy wniosek, że "gminy niebiorące udziału w rankingu nie miały sukcesów"???!... mądra głowa musiała to wymyślić

Dlaczego twierdzisz,ze Cieszyn wypadł beznadziejnie? Przecież to ,że nie wszystkie gminy uczestniczyły w rankingu , bo nie miały żadnych osiągnięć, nie można interpretować przeciwko Cieszynowi! Opamiętaj się w swojej złośliwości i zdobądź się na odrobinę kultury.

Brawo, brawo, brawo!!!!!!!!!!!!!!!

Cieszyn wypadł - delikatnie mówiąc - beznadziejnie. Ale w dzisiejszych czasach nawet o gównie mówi się, że pachnie jeśli to ma służyć "polityce". Z Panem Bogiem i radiu-ma-w-ryja.

Jeżeli wziąść pod uwagę ,że w Polsce mamy 2479 gmin , to 27 miejsce Cieszyna w rankingu Rzeczpospolitej jest rewelacją!!! Czapki z głów panie i panowie!

Podaj proszę to zestawienie z czeskim Cieszynem jeżeli go znasz , albo nie bredź ...

Co ty koleś bredzisz? Myślisz ,że kasę na kanalizację to dają każdemu? Nie masz pojęcia ile trzeba było zachodu aby Cieszyn dostał prawie 100mln zł na projekt kanalizacyjny! To wielki sukces ówczesnych władz miasta!!! Najlepszym na to dowodem jest fakt ,że żadna gmina w regionie nie może się pochwalić takim osiągnięciem.

Za kanalizacje poszły te punkty. Każda gmina, która robiła akurat taką inwestrycję mogła uzyskać leszy wynik. Jak się zestawi Cieszyn i Czeski Cieszyn, to w każdym wspólnym programi finansownym z UE Czeski Cieszyn miał 3 razy większe dofinansowania. Panie Matuszek, Panu już dziękujemy.

Trzeba tylko pamiętać ,że to zasługa jeszcze poprzedniej ekipy - Ficka ,Cybulskiego i Matuszka.

w kilku podstawowych nawet nie został sklasyfikowany w pierwszej setce - to, co Matuszek w tej sytuacji wygaduje to chyba tylko przegrzaniem burmistrzowego procesora można tłumaczyć. Polecam oryginały wyników w Rzepie.

Ogolnopolskie zawody w dojeniu krów już były, teraz mamy zawody w dojeniu UE.

Skoczów nie sklasyfikowany.

A na którym miejscu uplasował się Skoczów?

w Wiśle - Durczok ...?

Brawo !!! Oby za rok było jeszcze lepiej. Powodzenia od Cieszynioka dla Brennej.

Może Inni wójtowie i burmistrzowie pójdą na korepetycje do Pani Wójciny, Zarabiają sporo więc powinno ich stać. Brawo Brenna

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama