, czwartek 20 czerwca 2024
Brenna: Dogtrekking na beskidzkich szlakach (zdjęcia)
Zawodnicy wraz z pasmi mieli do pokonania w sumie ponad 28 km beskidzkimi szlakami w okolicy Brennej. fot. Marek Ogrodzki Dodaj do Facebook

Brenna: Dogtrekking na beskidzkich szlakach (zdjęcia)

KATARZYNA KOCZWARA, zdjęcia MAREK OGRODZKI
Ponad 110 osób ze swoimi psiakami pojawiło się 3 września w Brennej podczas trzeciej edycji Pucharu Polski w dogtrekkingu. Nad Brennicą kilka minut przed godz. 10.00 było głośno. Psy zniecierpliwione czekały ze sygnał do biegu.
Puchar Polski w dogtrekkingu gościł w Brennej po raz trzeci, ale miłośnicy turystyki górskiej wraz ze swoimi psiakami gościli w Beskidzie Śląskim po raz czwarty. - Pierwszy raz byliśmy na zasadzie zlotu turystycznego w 2008 - wyjaśnia prowadzący zawody Radek Ekwiński. Każdego roku trasa jest zmieniana. Tegoroczna była dłuższa w porównaniu do edycji z 2010 roku i choć pozbawiona stromego podejścia na Klimczok, równie zróżnicowana.

Na starcie stanęło ponad 110 zawodników wraz ze swoimi czworonogami. Startowali w trzech konkurencjach: kobiety, mężczyźni i rodziny. Ideą dogtrekkingu nie jest sama rywalizacja, ale przyjemność z aktywności zarówno dla człowieka jak i psa. Wysoka temperatura zmusiła nie jednego właściciela, mając na uwadze kondycję psiaka, do porzucenia marzeń o lepszej lokacie. - Bardzo fajne zawody, nie spodziewałem się takich podbiegów. Byłbym szybciej, niestety piesek nie dał rady. Dziś jest za ciepło, musieliśmy częściej odpoczywać - wyznał Sebastian Smoleń, który trasę pokonał ze swoim hasky’m w 3 h 30 min i zajął 4 miejsce.

PISALIŚMY: Połączyli miłość do psów ze sportem

Na biegnących bądź maszerujących zawodników czekały zadania. Na pierwszym punkcie kontrolnym trzeba było przepisać do karty zawodnika ilość tabliczek informacyjnych szlaków z czasami przejść. Drugi punkt to schronisko Telesforówka, tam należało przybić pieczątkę do karty zawodnika. Punkt trzeci - Biały Krzyż, Przełęcz Salmopolska. Tam na zawodników czekała osoba z perfomatorem. Wykonując zadania można było się także posilić i uzupełnić zapas wody dla psa.

Dla osób, które zawodom tylko się przyglądały, przygotowano pokaz freesbee oraz agility - zabaw człowieka z psem, gdzie pies na komendę właściciela w określony sposób pokonuje przeszkody. Była to także okazja podziwiania bardziej lub mniej znanych ras psów, skonsultowania się z właścicielami co do sposobów prowadzenia czworonogów, które podobnie jak i właściciele ukochały aktywność fizyczną. - Rasa eurasier powstała ze skrzyżowania szpica wilczastego, chow-chowa i później dodano samojeda. Należy do V grupy psów pierwotnych, wymaga żelaznej konsekwencji w wychowaniu, potrzebuje ruchu. Ich wielkim plusem jest to, że praktycznie nie szczekają. Lubią ruch, ale nie najlepiej znoszą upał - wyjaśnia Ludwiła Michała. - Moja Inez nie ciągnie szaleńczo, dziś będzie pewien problem, bo jest ciepło. Będziemy musiały robić więcej odpoczynków. Trenujemy na co dzień 10-20 km - powiedziała przed zawodami zawodniczka z Katowic. Ostatecznie Ludmiła i Inez pokonały trasę w troszkę ponad 4 h i zajęły 5. miejsce.

PISALIŚMY: Pamiętaj o psie, zapnij mu pasy

- Od trzech lat rozgrywamy Puchar Polski w dogtrekkingu. To fajna forma aktywności ruchowej z psiakiem w terenie, która narodziła się u naszych południowych sąsiadów. W Europie od dobrych 15 lat odnosi wielkie sukcesy. To jest proste, nic skomplikowanego się nie wydarza, a można spotkać ludzi z całego kraju i nie tylko, spędzić fajnie kilka godzin, być zdrowszym przez to - wyjaśnia Radek Ekwiński. Zarówno organizatorzy jak i zawodnicy chętnie przyjeżdżają nad Brennicę. W planach jest już kolejna edycja za rok.

Wyniki 3 zawodów 3. Pucharu Polski w Brennej:
Kategoria kobiety:
1. Justyna Żyszkowska - czas 3:23:23
2. Marzka Janerka-Moroń - czas 3:47:25
3. Anna Bonk - czas 3:57:38

Kategoria mężczyźni:
1. Marcin Kowalczyk - czas 3:15:05
2. Rafał Sznapka - czas 3:18:26
3. Mateusz Rebeś - czas 3:27:18

Kategoria rodzinna:
1. Rodzina Barszowskich - czas 4:40:50
2. Rodzina Werników - czas 4:55:50
3. Kamila Pieszczoch i Marek Lachera - czas 5:13:34
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama