, sobota 13 lipca 2024
Wybory parlamentarne: Głosowanie bez barier?
Nowe zmiany w kodeksie wyborczym mają ułatwić głosowanie m.in. osobom niepełnosprawnych, pytanie, czy władze lokalne ich o tym sensownie poinformują? fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Wybory parlamentarne: Głosowanie bez barier?

JAKUB MARCJASZ
Dla ponad 2 milionów osób niepełnosprawnych i starszych w Polsce chęć oddania głosu podczas każdych wyborów wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami. Nowelizacja kodeksu wyborczego miała to zmienić. Pytanie, czy informacja o przysługujących im prawach do nich w ogóle dotrze?
Głosowanie przez pełnomocnika lub listownie, samodzielne głosowanie osób niewidomych oraz więcej lokali wyborczych dostępnych dla osób niepełnosprawnych, starszych i rodziców z małymi dziećmi - to niektóre ze zmian, które przewiduje nowelizacja kodeksu wyborczego, a które zaczną obowiązywać już w najbliższych wyborach parlamentarnych.

- To są pozytywne działania, duże wydarzenie ustawodawcze - mówi Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych.

W myśl nowych przepisów wyborca niewidomy lub słabo widzący będzie mógł zagłosować nie tylko przez pełnomocnika, listownie, ale i osobiście w lokalu wyborczym. Wszystko dzięki nakładce na kartę do głosowania z opisem w alfabecie Braille'a o którą może poprosić w lokalu, gdzie będzie głosował (taka nakładka znajdzie się również w pakiecie wyborczym, jaki otrzyma wyborca w przypadku głosowania listownego).

To rozwiązania, które mają zachęcić do głosowania i podnieść wyborczą frekwencję. Nie zwalniają one jednak gmin od obowiązku dostosowania lokali wyborczy do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. W każdej gminie co najmniej jeden na pięć punktów do głosowania musi spełniać taki warunek. Rzeczywistość pokazała jednak, że ten obowiązek przez gminy nie zawsze był realizowany. Z kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez pracowników biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że około 1/3 lokali oznaczonych jako dostosowane do potrzeb niepełnosprawnego wyborcy, w praktyce nie spełniało określonych prawem wymagań.

Piotr Ryszka z cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego podkreśla, że nic nie zastąpi osobistego głosowania w lokalu wyborczym. - Taką szansę powinien mieć każdy, kto ma na tyle sił - mówi. Barierą nie do pokonania może okazać się jednak samo dotarcie do lokalu wyborczego, bo nie wszystkie gminy w trakcie wyborów planują organizować specjalne transporty dla osób niepełnosprawnych i starszych. - Nie mamy takiego obowiązku - rozwiewa nadzieje Grzegorz Soboszek, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w cieszyńskim magistracie, który jest odpowiedzialny za organizację wyborów dla osób niepełnosprawnych. W jego opinii, obecne rozwiązania dają szanse zagłosowania wszystkim.

Władze gmin nie mogą wychodzić poza przepisy. - Nie mamy prawa robić czegoś ponad to, co przewiduje przepis. Prywatnej inicjatywy w zakresie miejsc i pomysłów, które moglibyśmy ogłosić, nie przewidujemy, muszę to być jedynie te rzecz, które są regulowane przez Państwową Komisję Wyborczą lub wynikają bezpośrednio z ustawy - wyjaśnia Jan Cieślar, sekretarz Urzędu Miasta w Wiśle.

Organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych martwią się, czy informacje o nowych uprawnieniach dotrą do wszystkich zainteresowanych. - Konieczna jest kampania informacyjna, sama już ją rozpoczęłam w ramach działań związku - mówi Woźniak-Szymańska. Apeluje o nią również prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, która już w połowie sierpnia wysłała list w tej sprawie do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Można jednak odnieść wrażenie, że lokalni urzędnicy na razie pozostają głusi na te apele. Do tej pory, informację na temat głosowania osób niepełnosprawnych i starszych, na swojej stronie internetowej zamieściły jedynie gmina Chybie oraz Strumień. Inne, w swoich serwisach w tym czasie informują jednak o granicach obwodów do głosowania, czy miejscach przeznaczonych na umieszczenie wyborczych plakatów. Nie dostrzegając zupełnie tego, że osoby, które zdecydują się na alternatywną formę głosowania, wszystkie formalności z tym związanych muszą dopełnić jeszcze we wrześniu.

Tutaj prezentujemy terminy o których powinny pamiętać osoby niepełnosprawne oraz starsze, które w dniu głosowania ukończą 75. rok życia.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to bedzie wielkie oszustwo w domach opieki,PDS te czarne w habitach juz zacierają ręce....

W czasie wyborów prezydenckich w lokalu wyborczym w Brukseli z urny wyjęto ponad 100 (słownie: sto) kart do głosowania więcej niż wydano. A karty wyborcze są pieczętowane pieczęcią konkretnej komisji - nie mogły więc być wydane w innym lokalu (jeżeliby by tak było, nie byłoby zagadki). I najciekawsza chyba sprawa. Komendant policji stołecznej dzielnicy Białołęka zostaje zatrzymany pod zarzutem zabójstwa. W jego samochodzie policjanci znajdują... kilkaset kart wyborczych z wyborów samorządowych w Warszawie. PKW tym się nie przejęła. Wprowadzenie pełnomocnictw ułatwi robotę kanciarzom. Wszak już Stalin mówił: - nieważne kto jak głosuje ale ważne kto liczy głosy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama