, piątek 19 kwietnia 2024
Ekstremalnie sprawni niepełnosprawni w Cieszynie
Na konferencji można było przyjrzeć się explorerowi, rowerowi skonstruowanemu z myślą o osobach niepełnosprawnych. fot. Maciej Kłek 



Dodaj do Facebook

Ekstremalnie sprawni niepełnosprawni w Cieszynie

BARBARA ŚLIŻ, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Na co dzień uprawiają sport, uwielbiają się zmęczyć, poczuć porządną dawkę adrenaliny. Udzielają się aktywnie na wielu polach, trenują i pracują zawodowo oraz społecznie. Pomimo przeciwności losu, nie poddają się. Są pełni życia i sił w dzieleniu się swoim szczęściem i zarażaniu optymizmem innych. Ekstremalnie sprawni niepełnosprawni opowiadali o swojej pasji podczas cieszyńskiej konferencji na temat niepełnosprawności.
- Chcemy przybliżyć tematykę sportów ekstremalnych uprawianych przez osoby po amputacjach kończyn czy urazach rdzenia kręgowego. Wachlarz możliwości uprawiania dyscyplin znacznie się rozszerzył w ostatniej dekadzie. Snowboarding, kitesurfing, sporty motorowe, czy jazda na deskorolce stały się już w innych krajach atrybutem niepełnosprawnych freestylowców - tłumaczy Małgorzata Kelm, moderatorka konferencji, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Sport jest dla wszystkich. Ludziom zdrowym przychodzi znacznie łatwiej, dla niepełnosprawnych jest ogromnym wysiłkiem, przekraczaniem barier, codziennym udowadnianiem sobie, że można być lepszym, sprawniejszym pomimo tego, na co jest się skazanym. Pełnosprawni inaczej uprawiają nie tylko jedną dyscyplinę sportu. Starają się być dobrzy w kilku dyscyplinach sportowych.

Niestety nie zawsze jest tak, jak powinno być. 12 sierpnia podczas konferencji Piotr Bęcki wygłosił referat na temat nowoczesnych protetyk kończyn. Idealne, wyczynowe protezy, które niezbędne są każdemu niepełnosprawnemu sportowcowi, ale także osobie, która chce poprawnie funkcjonować tak, jak zdrowi, to koszt rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. - Około 35 tys. zł trzeba zapłacić za protezę nogi. Cena kształtuje się wraz ze stopniem niepełnosprawności. Jeśli chodzi o protezy kończyn górnych to sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Ich koszt może osiągnąć nawet 200 tys. zł - mówi Piotr Bęcki z Ortocentrum z Warszawy.



Łukasz Szeliga wyczynowo uprawia narciarstwo alpejskie, gra w piłkę nożną. Rafał Szumiec trenuje kolarstwo szosowe, Jarosław Rola, paraolimpijczyk w narciarstwie alpejskim, jeździ także w samochodowych rajdach terenowych.

Szumiec i Rola wspólnie wyjechali na Śnieżkę na explorerze, rowerze specjalnie przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, napędzanym rękoma skonstruowanym przez paraolimpijczyka igrzysk zimowych. - Rower daje ogromne możliwości. Jako że jest to dla nas pojazd, na którym się poruszamy, swego rodzaju wózek, mogliśmy ominąć przepisy i wjechać na szczyt Śnieżki na rowerze - komentuje z uśmiechem Rola. - Explorer jest bardzo bezpieczny, nie jest wywrotny, choć wiadomym jest, że różne sytuacje mogą się zdarzyć. Bez żadnej asysty dotarliśmy na szczyt używając jedynie siły własnych mięśni. Ten rower z pewnością odmieni życie niejednego niepełnosprawnego - dodaje. 
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Super ludzie trzeba brac z nich przykład brawo;-)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama