, niedziela 19 maja 2024
Policja podsumowała 2010 rok
Podkom. Mariusz Białoń, rzecznik prasowym Komendy Powiatowej w Cieszynie przedstawia statystki 2010 roku. fot. KPP Cieszyn Dodaj do Facebook

Policja podsumowała 2010 rok

JM
Wzrosła ilości przestępstw, ale i wskaźnik ich wykrywalności. Mniej ofiar na drogach, ale więcej rannych i osób za kierownicą pod wpływem alkoholu. Szereg działań profilaktycznych. Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie podsumowała 2010 roku. Jak wypada na tle innych komend w województwie?
Przestępczość kryminalna i gospodarcza

- W roku 2010 stwierdzono ogółem 3985 przestępstw - mówi podkom. Mariusz Białoń, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. - Z analizy statystycznej wynika, że w 2010 roku nastąpił wzrost ilości przestępstw w porównaniu z rokiem 2009. Stwierdzono o 217 przestępstwa więcej, czyli o 5,8 %. Odnotowano jednak wzrost wykrywalności w tej kategorii o 1,8%, do poziomu 67,4%.

Spośród przestępstw, największą liczbę stanowiły te o charakterze kryminalnym (w pozostałych przestępstwach, które stanowią około 40%, największy udział mieli nietrzeźwi kierujący). W 2010 roku odnotowano ich 2612, co oznacza spadek o 10% w porównaniu do 2009 roku. Wykrywalność w tej kategorii przestępstw wyniosła 52%.

W tym zestawieniu interesująco przedstawia się porównanie do zestawień przygotowanych przez inne komendy powiatowe i miejskie z terenu województwa śląskiego. - Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę wskaźnik zagrożenia na dziesięć tysięcy mieszkańców - tłumaczy Białoń. - W województwie śląskim działają 32 jednostki powiatowe i miejskie. Miejsce pierwsze należy do jednostki najbardziej zagrożonej, a trzydzieste drugie o najmniejszym zagrożeniu daną kategorią przestępstw.

Jak na ich tle wypada komenda z Cieszyna? W kategorii przestępstwa: bójka lub pobicie - 32 miejsce, kradzież cudzej rzeczy - 24 miejsce, przestępstwa przeciwko mieniu - 26 miejsce, rozbój i kradzież rozbójnicza - 27 miejsce, kradzież samochodu - 28 miejsce, kradzież z włamaniem - 29 miejsce.

Szczególnie ciekawie w tym zestawieniu przedstawiają się statystyki dotyczące kradzieży samochodów. - W tej kategorii od roku 2004, kiedy to z terenu naszego powiatu skradziono 70 samochodów, odnotowujemy spadek dynamiki przestępstw - mówi Białoń. W roku 2005 skradziono 55 pojazdów, 2006 r. - 28 pojazdów, rok 2007 to 24 pojazdy, 2008 - 30 samochodów, a w roku 2009 odnotowano ich 18. W minionym roku skradziono 17 samochodów. Niestety, udało się odzyskać tylko jeden na pięć skradzionych pojazdów.

W przypadku przestępczości z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, odnotowano spadek. W roku 2010 było 255 czynów to jest mniej o 105 niż w roku 2009 przy wysokiej wykrywalności na poziomie 93%.

Aż o 264 przestępstwa wzrosła w porównaniu do roku 2009 ilość przestępstw o charakterze gospodarczym. Odnotowano ich 654 przy wysokim stopniu wykrywalności na poziomie 96,2%. - Świadczy to o bardzo dobrej pracy funkcjonariuszy pionu do spraw walki z przestępczością gospodarczą - podkreśla Białoń.

Prewencja

Jak podkreślą oficer prasowy cieszyńskiej policji, w 2010 roku kładziono szczególny nacisk na poprawę skuteczności oraz pozytywnego odbioru służb prewencyjnych przez mieszkańców powiatu. - W przypadku policjantów Ogniw Patrolowo-Interwencyjnych miernikiem tym była szybkość oraz skuteczność reakcji na zdarzenia. W roku 2010 służby patrolowe powiatu cieszyńskiego zmniejszyły czas reakcji na zgłoszenie w terenie miejskim do 10 minut i w terenie pozamiejskim do 14 minut. W roku 2009 reakcja w terenie miejskim wyniosła 19 minut i 22 minuty w pozamiejskim - mówi Białoń.

Wypadki, kolizje, nietrzeźwi kierujący.

W 2010 roku na drogach powiatu cieszyńskiego doszło do 164 wypadków, w których zginęło 16 osób, a kolejnych 218 zostało rannych. W porównaniu do roku 2009, o 3 osoby zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych, jednak o 64 wzrosła liczba osób rannych, a liczba wypadków wzrosła o 23. Odnotowano 1619 kolizji drogowych, co w porównaniu do 2009 roku oznacza wzrost o 97.

W 2010 roku sprawcami aż 128 zdarzeń drogowych były osoby nietrzeźwe, co oznacza wzrost o 50 zdarzeń w porównaniu do 2009 r. Policjanci zatrzymali 254 nietrzeźwych kierujących (o 52 więcej niż rok wcześniej).

W 2010 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP Cieszyn nałożyli 8394 mandaty karne oraz skierowali 357 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Cieszynie.

Profilaktyka

W minionym roku policjanci przeprowadzili szereg akcji skierowanych do najmłodszych odbiorców. Wśród nich były między innymi działania w ramach programu "Ratujmy każdego - Rok pieszego - Kolejny krok:. Funkcjonariusze w trakcie spotkań i prelekcji z dziećmi i młodzieżą rozdawali odblaski oraz prowadzili kampanię przekonującą o skuteczności ich noszenia. - Akcja będzie kontynuowana w roku 2011 pod nazwą "Trzeci krok - Rok pieszego - Rozsądny i widoczny pieszy" - informuje Białoń. Wśród innych programów skierowanych do dzieci i młodzieży podjęto również działania mające na celu ograniczenie narkomanii oraz przestępczości wśród nieletnich. Około 1500 osób wzięło udział w szesnastu pokazach i szkoleniach adresowany dla dzieci propagujący wzorce zachowań w przypadku ataku ze strony psów.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jedno nie ulega wątpliwości - z ciebie to naprawdę kawał gnoja... I chama, żeby wszystko było jasne.

Rośnie młodociana przestępczość, bo teraz byle gnój CHCE. Chce i już, nie ważne jak ale bynajmniej nie przez uczciwą pracę.

Statystyki, statystyski. To tylko część obrazu. Rośnie w Cieszynie młodociana przestępczość. To czuć. Mamy zatem doła. żadna statystyka tego nie zmieni.

"W przypadku przestępczości z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, odnotowano spadek. W roku 2010 było 255 czynów", a w samym Cieszynie będzie przypuszczalnie ponad 2000 osób palących regularnie przynajmniej 4 razy w tygodniu. Swoją drogą wątpię by ktokolwiek z tych 255 złapanych przestał palić.

Z tą wykrywalnością to takie trochę mydlenie oczu. Przestępstwa można podzielić na te z świadkami i na te bez. Zabójstwa, pobicia, napady tu prawie 100%. Ale włamania, kradzieże tu już łyso. Przestępstwa drogowe czy narkotykowe nie istnieją jeżeli nie są automatycznie wykryte więc tu również podchodzi pod 100%.

Szkoda, że nie ma statystyki ile przestępstw popełnili piszący tutaj glupie posty jak np. 666

niech się wezmą lepiej za wytrzebienie wszystkich dilerów trawy z pobliskiej szkoły to wtedy bedzie sukces!!!!!!!!

Szkoda, że nie ma statystyki ile przestępstw popełnili pracownicy kościołów

Wzrosła ilość przestępstw ale i ich wykrywalność też wzrosła... Same wzrosty.

Szkoda, że nie ma statystyki ile przestępstw popełnili bywalcy kościołów

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama