, sobota 2 marca 2024
Cieszyńska komenda policji nominowana do Złotej Pały
Cieszyńscy policjanci muszą mieć dobre notatki. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Cieszyńska komenda policji nominowana do Złotej Pały

MARCIN PIETRASZEWSKI/Gazeta.pl
Policjanci muszą na siłę legitymować ludzi, dawać im pouczenia i wypisywać mandaty. Powód? Przełożeni po każdym patrolu dają im oceny jak w szkole. Ten sposób motywacji został zgłoszony do konkursu o tytuł Złotej Pały 2009.
— Podobno matematyka jest królową nauk, ale jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby zapisanie większej liczby stron w policyjnych notatnikach przełożyło się na bezpieczeństwo na ulicach — mówi Roman Wierzbicki, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach.

Policjanci z Cieszyna, wychodząc na patrol, mają odprawę, na której dowódcy omawiają z nimi, w jakim rejonie miasta mają pilnować porządku i na co zwracać uwagę. Po powrocie do komendy przełożeni sprawdzają ich notatniki służbowe. I w zależności od liczby wylegitymowanych osób, udzielonych pouczeń oraz wręczonych mandatów wystawiają im oceny. Od 1 (źle pełniona służba) do 5 (służba wzorowa). Najwyższą ocenę otrzymują ci, którzy mają w notatniku najwięcej nazwisk. Wystawiane każdego dnia noty mają potem wpływ na doroczną ocenę pracy policjanta. Jeżeli ktoś będzie miał słabe noty, zostanie przeciwko niemu wszczęte postępowanie dyscyplinarne, które może zakończyć się upomnieniem, naganą lub przeniesieniem na niższe stanowisko.

— Chłopaki „na wariata” zatrzymują więc ludzi i spisują ich dane. Nawet jak nic się nie dzieje, to czepiają się pierdół, byle tylko móc wpisać, że komuś udzielili pouczenia i zadowolić przełożonych — mówi jeden z pragnących zachować anonimowość policjantów.

Aspirant sztabowy Ireneusz Brachaczek, rzecznik prasowy cieszyńskiej komendy, wyjaśnia, że policja jest formacją zhierarchizowaną i przełożeni mają obowiązek kontrolowania pracy podwładnych. Jego zdaniem system not za każdy dzień pracy jest klarowny i podnosi jakość służby pełnionej przez funkcjonariuszy. — Jeżeli policjant po kilku godzinach patrolowania wraca do komendy bez wpisu w notatniku, to znaczy, że przez ten czas nic nie zrobił. A my przecież musimy być aktywni — podkreśla Brachaczek.

Według Wierzbickiego taki sposób motywacji funkcjonariuszy do pracy świetnie będzie wyglądał w statystykach, ale może negatywnie odbić się na bezpieczeństwie na ulicach. Policjanci zamiast wypatrywać zagrożeń będą bowiem gonili za tym, żeby wypełnić narzucone im przez przełożonych normy. — Dobrze przynajmniej, że nie mają obowiązku dziennego spisania dwóch blondynek, brunetki i rudej lub skontrolowania pięciu aut osobowych i jednej ciężarówki — ironizuje szef związków zawodowych.

System motywacji cieszyńskich policjantów został zgłoszony do konkursu o tytuł Złotej Pały 2009. To odpowiednik hollywoodzkich Malin, które dostają twórcy najgorszych filmów roku. Laureata Złotej Pały wybierają policjanci, dyskutujący o zawodowych problemach na niezależnym Internetowym Forum Policyjnym (www.ifp.pl). Wskazują największy absurd lub głupotę, które negatywnie odbiły się na wizerunku policji. O ten tytuł powalczy też szef siemianowickiej policji, który wiosną kazał wszystkim patrolom szukać wilczura. Okazało się, że pies podczas zabawy uszkodził fontannę będącą oczkiem w głowie prezydenta miasta. Wilczur został złapany.
Komentarze: (33)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pan Wierzbicki ma więcej służby jako związkowiec niż policjant i zapomniał jak złodziej wygląda a na wcześnieszą emeryturę trzeba sobie zasłużyć a nie narzekać !!!

jaja robić z władzy i to niby pod witryną Wyborczej?
Ale się w tej RP "POROBIŁO"...!
Gratulacje dla premiera i preziooo!
Olewam wybory!

przed policją naszą

coś niebywałego jeśli patrol w rejonie zaprowadzil porządek i nic się złego nie dzieje to dostaje nagane albo dla spokoju musi obywateli niewinnych i spokojnych spisywać .no mam nadzieję że ten komentant długo nie będzie komendantem dla naszego dobra

namawiam wszystkich przestępców z całego kraju przybywajcie z łaski swojej do Cieszyna bo patrolujący policjanci nagane dostaną i plan nie będzie wykonany

Jadźka !

dziwny system im lepiej tym gorzej dla policji a jak nic się nie dzieje to nawet nagana

plan to na budowie można sobie wykonać na mieście każdy dzień jest inny i nic tu się nie da zaplanować

to bzdura wyssana z palca, żadnych ocen po służbie przełożony rozliczający policjanta nie stawia, kolejny raz się okazało jak "profesjonalne" są nasze lokalne media wypisując takie brednie, byleby tworzyć temat do dyskusji. Szkoda, że nie sprostowano kolejnego bzdurnego artykułu na temat niby legalnych narkotyków w Czechach. Jakoś nikt nie zadał sobie trudu, żeby pogadać z czeskim policjantem i usłyszeć, że posiadanie tzw. niewielkich ilości jest karalne tyle że na podstawie kodeksu wykroczeń. Grozi za to kara do 15 tysięcy koron.

i tyle w temacie! Ucz się pan jeszcze, bo braki są poważne i wara od naszej POLICJI !

Wychodzą na patrol ? Nie widziałem na naszych ulicach patrolu chodzącego, chyba ze 30 lat. Jeszcze lepszym pomysłem do "Złotej pały" byłoby zainstalowanie w butach chipów i w ten sposób rejestrowanie przebytej trasy w czasie patrolu . Szczególnie w dni targowe !!

tak powinni mieć płacone od kilometra,premia za użycie pałki i gazu

no to Złota Pała pewna nareszcie sukces i to odrazu 1miejsce

Tyle mądrych pomysłów na codziennej, tylu genialnych doradców a w samorządach, policji, w sejmie, w kościołach jak było tak jest...

Wszystkich geniuszy namawiam: studiujcie teologię- będziecie reformować kościoły, studiujcie prawo- idźcie do policji; do samorządów i do sejmu można bez studiów a jesienią korzystajcie z prawa wyborczego-biernego i dajcie się wybrać i naprawiajcie, przecież wiecie, co i jak naprawiać!

i tu sie zaczyna państwo policyjne - widząc gliniarza już masz dowów ręce......

uczciwi niech od razu dają dowód jak tylko zobaćzą gliniarza. Tym sposobem pomogą chłopakom, a i czas dadzą na łapanie opryszków. Akcja : "podaję Ci dowód, ty nie mów, że mało"

To jest chore P. Brachaczek. Wam na tych szkołach chyba mózgi wysysają.

В нашей полиции можно встретить много хороших людей, но почему-то встречаться не хочется.

każdemu małolatowi przeszukiwać kieszenie - pod koniec dniówki zawsze ze dwa, trzy gramy siana do raportu się znajdzie... eh, HWDP!...

autor materiału po prostu ma z kopca na policje, to zresztą nie pierwszy jego "wyczyn" na łamach wyborczej pod adresem stróżów prawa. Usiłuje zrobić idiotów z wszystkich mundurowych, a ludziska jak te owieczki ...co przeczytają to łykają jak młody pelikan kaszę. Nie znacie osobiście żadnego gliny z Cieszyna? Wystarczy zapytać czy tak jest i po sprawie.

Jo do tego co po rusku pisze-synku jedz tam jak ci ruski wónio,a nie pisz dupereli.

Нет дурака хуже, чем старый дурак.

Proponuję żeby ustawiać patrol na rogu Starego Targu
i Głębokiej w nocy z piątku na sobotę i niedzielę.
Policjanci będą spisywać część hołoty wychodzącej z okolicznych dyskotek. Spiszą dziesięciu a reszta w tym
czasie zaliczy znowu parę szyb, każda po kilka tysięcy w okolicznych sklepach.Reszta bandy się umówi na krwawe walki w okolicach Rynku i Menniczej.
Straż miejska natomiast zajmie strategiczne punkty
obserwacyjne w radiowozach ,gotowa w każdej chwili do interwencji polegającej na szybkim planowanym
odwrocie.Dlatego potem w/g komendanta SM mamy
tylko sporadyczne przypadki chuligaństwa w Cieszynie.

i niech spiszą wszystkie barwy na kurierze..

Jeden z nich pisze. Który z tych dwóch pozostałych będzie czytał?

czyli nieważne jak się "robi"-tylko ważne że się "robi"...moim skromnym zdaniem (a nie jestem "wykształconym" policjantem...) miarą skuteczności policjanta (i jego pracy) powinien być spadek przestepczości w danym rewirze i wykrywalnośc przestępców...a nie ilośc wpisów w notatniku...
p.s.
i taka mała uwaga dla policjantów-"najciemniej jest pod latarnią"-tak mówi stare przysłowie-panowie jak to jest że młodociani chuligani są na tyle bezczelni ,że niszczą samochody i mienie komunalne w odległości 100 czy 200 metrów od komendy ?-moim zdaniem to wstyd...stalmacha,solna,żwirki,wyższa brama-powyrywane znaki,zniszczone samochody,pomalowane ściany,zniszczone sygnalizatory (ostatnia "moda" w cieszynie-pourywane "daszki" z sygnalizatorów)...

a widział Pan poza rynkiem strażnika albo policjanta
na piechotę, to jak z mknącego radiowozu można takie "duperele" zauważyć.

Przyszły burgermajster musi postawić na bezpieczeństwo. Maslov się kłania.

za moich czasow spisywalo sie dane z nagrobkow na cmentarzu do notatnika....
Przelozony byl zawsze zadowolony :D

Obciąć dotacje-za dużo wydają na materiały biurowe.Potem komendant marudzi na paliwo brakuje GMINY POMÓŻCIE!

Czepiamy się Policji i w sumie słusznie, ale zapomnieliście mieszkańcy Cieszyna, że w celu podniesienia bezpieczeństwa została utworzona formacja
o strasznej nazwie Straż Miejska Cieszyn.
W momencie jak została utworzona pod wodzą nieskazitelnego komendanta Płusy, wzoru trzeżwości
i zachowania ,wszyscy mieszkańcy odetchnęli z ulgą.
Nareszcie mamy formację, wyposażoną co najmniej w 3 radiowozy , 30 ludzi?młodych , sprawnych,proszę mnie poprawić jak się pomylę ilościowo może 29 albo 32 nic to , ważne że jest.

Nareszcie mieszkańcy Cieszyna będą mogli płacąc za to bezpośrednio ze swoich podatków, poczuć się bezpieczni, mamy swoich
prawie policjantów, bo przecież ta formacja została
utworzona dlatego, że Policja Państwowa sobie nie
radziła z chuligaństwem ,rozbojami,zagrożeniem
majątku,zdrowiem mieszkańców Cieszyna.Nikt mi nie powie , że została utworzona wyłącznie żeby
spełniać funkcje chłopców na posyłki magistratu, oczywiście zaprzeczam takim pogłoskom.
To na pewno jest formacja, która przyjedzie po
2-3 godzinach od zgłoszenia i jak mówi Pan Płusa,
dlatego wszelkie zdarzenia np.wybite 6 szyb w ciągu
4 nocy to są zdarzenie sporadyczne.
Ciekawie można odczytać wywiad komendanta SM
w ostatnim GZC, .Komendancie jak się coś stało.
po co Was wzywać, Wy macie być od tego żeby
bandyckim zachowaniom zapobiegać.
Jak Pan tego nie rozumie to proponuję wrócić do początku mojej wypowiedzi o sensie utworzenia Straży Miejskiej w Cieszynie.Panie Burmistrzu ku rozwadze.

SŁONECZNIKI WSZYSTKICH MIAST ŁĄCZCIE SIĘ. CIESZYŃSKA STRAŻ MIEJSKA MUSI JEŹDZIĆ PO MIEŚCIE JAK ZWARIOWANA BO GPSA ZAŁOŻYLI. MOŻE NOMINOWAĆ TEN POMYSŁ NA ZŁOTY SŁONECZNIK.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama