, poniedziałek 16 lipca 2018
Zamek Cieszyn podjął temat śmieci
Jak mądrzej wykorzystywać odpady i jak wytwarzać ich mniej? Na te i inne pytania odpowiedź mogli znaleźć uczestnicy konferencji z udziałem ekspertów.  fot: DRDodaj do Facebook

Zamek Cieszyn podjął temat śmieci

DR
11 sierpnia br. na Zamku otwarta została wystawa, która pokazuje, że w śmieciach tkwi potencjał i możemy je ponownie wykorzystać. Wczoraj, 10 października w ramach tegorocznej edycji Dizajnu w przestrzeni publicznej, odbyła się konferencja, na której podjęto ten problem zarówno w sposób teoretyczny jak i praktyczny.

- Kiedy zaczęliśmy się z tym tematem zmagać, zobaczyliśmy jak wielu sfer życia on dotyczy. Był to jeden z tych tematów, który w Zamku zaczął angażować praktycznie każdą osobę. - mówiła dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska, która otworzyła wczorajszą konferencję.

Jak mądrzej wykorzystywać odpady i jak wytwarzać ich mniej? Na te i inne pytania odpowiedź mogli znaleźć uczestnicy konferencji z udziałem ekspertów. O trendach w projektowaniu w obliczu gospodarki o obiegu zamkniętym opowiedziała uczestnikom Katarzyna Dorda, architektka krajobrazu, kuratorka wystawy "Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?". -Odpady nie są niczym zbędnym, tylko są to zasoby, które możemy wykorzystać - zaznaczyła w swoim wystąpieniu Katarzyna Dorda. Następnie Paweł Ryczan z London Borough of Islington podjął problem odpadów komunalnych w gospodarce o obiegu zamkniętym i organizacji systemu zbiórki odpadów w przestrzeni miejskiej. Przy okazji tej konferencji pojawiły się jedne z najważniejszych apektów dla lokalnych mieszkańców, czyli uwarunkowania jakie nakłada polskie prawodawstwo, a także to, co każdy z nas może zrobić by zminimalizować ilość odpadów, na poziomie gminy oraz własnego domu. Po cześci teoretycznej przyszedł czas na odrobinę praktyki. Uczestnicy mieli do wyboru warsztaty: Ekologiczne sposoby prowadzenia ogrodu: kompostowanie, naturalne nawożenie i eko-sprzymierzeńcy; Jak minimalizować odpady we własnym gospodarstwie domowym oraz Przetwarzanie - co można zrobić z butelką PET?

Wydarzenie było skierowane do przedstawicieli samorządów, firm odpowiadających za gospodarkę odpadami, architektów i projektantów oraz do uczniów.

Wystawa "Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?" otwarta będzie do 22 października (Zamek Cieszyn, budynek A Oranżeria).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama