, sobota 18 sierpnia 2018
Ciepło tańsze od węgla
Poza korzyściami, jakie daje odzysk energii ze spalin, kocioł pulsacyjny ma wiele zalet niespotykanych w kotłach kondensacyjnych z tradycyjnym palnikiem. fot: auerpolska.comDodaj do Facebook

Ciepło tańsze od węgla

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zanieczyszczenie powietrza to wszelkiego rodzaju substancje w atmosferze, które mają szkodliwy wpływ na ludzi, zwierzęta, rośliny a nawet stan budynków. Okazuje się, że głównym jego źródłem nie są fabryki czy transport drogowy, (chociaż ten drugi istotnie się do tego przyczynia), ale instalacje grzewcze służące do ogrzewania domów jednorodzinnych i starych kamienic.

Około połowa gospodarstw stosuje kotły i piece na paliwa stałe. Często są to instalacje starego typu, tzw. kopciuchy albo śmieciuchy, w których da się spalić praktycznie wszystko. Mają one tak niską sprawność (często, aż dwa razy niższą), że aby uzyskać daną temperaturę trzeba spalić więcej opału niż w przypadku kotłów innej konstrukcji. Odpady trafiające do pieca to najgorszej jakości paliwo, za to najbardziej toksyczne. Ich wartość opałowa jest niewielka za to szkodliwość ogromna. Substancje powstające w wyniku niecałkowitego spalania drewna, śmieci czy tworzyw sztucznych, poprzez wdychane powietrze są kumulowane w organizmie i mają właściwości rakotwórcze. Powstające w czasie spalania węgla, czy mułu pyły – drobiny kurzu, popiołu oraz sadzy – łatwo przenikają do dróg oddechowych powodując kaszel, trudności w oddychaniu i zaostrzenie alergii. Dlatego też w sezonie grzewczym dochodzi do poważnego nasilenia problemu.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być podłączenie budynku do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie węglowych kotłów centralnego ogrzewania kotłem gazowym. Jednym z najbardziej oszczędnych urządzeń grzewczych na rynku z całą pewnością jest pulsator, czyli inaczej mówiąc kocioł pulsacyjny. To z jednej strony wysokiej klasy gazowy kocioł kondensacyjny, posiadający wiele zalet nieosiągalnych dla tradycyjnych kotłów gazowych (również kondensacyjnych) wyposażonych w palnik. Z drugiej strony zapewnia niemal doskonałe przetworzenie energii, co jest główną przyczyną obniżenia kosztów jego użytkowania. Poza tym znacznie redukuje koszty instalacji i systemu odprowadzenia spalin. W kotle pulsacyjnym palnik został zastąpiony przez komorę spalania, która jest w istocie silnikiem pulsacyjnym. Kocioł wykorzystuje zasadę spalania gazu opracowaną i stosowaną pierwotnie w silnikach lotniczych. Przeniesienie tej technologii do urządzenia grzewczego możliwe było dzięki 10-letniemu programowi badań firmy Auer.

Poza korzyściami, jakie daje odzysk energii ze spalin, kocioł pulsacyjny ma wiele zalet niespotykanych w kotłach kondensacyjnych z tradycyjnym palnikiem. Dzięki spalaniu pulsacyjnemu wyeliminowano ciągłą obecność płomienia. Jest to najistotniejsza cecha konstrukcji w porównaniu do tradycyjnych kotłów kondensacyjnych. Kocioł pulsacyjny jest całkowicie odporny na zmienną jakość gazu w naszych instalacjach. Pozwala na znaczne ograniczenie kosztów instalacji poprzez zastosowanie bardzo taniego przewodu wydechowego z PCV-U. Nie ma tu potrzeby stosowania bardzo drogich systemów rur czy kwasoodpornych wkładów kominowych, co pozwala na znaczne oszczędności w momencie budowy domu. Bardzo prosta budowa kotła i doskonała jakość użytych materiałów zapewniają jego funkcjonowanie przez dłuższy okres niż w przypadku kotłów z palnikiem. Kocioł pulsacyjny to najbardziej ekologiczne urządzenie gazowe. Doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła i może być zasilany zarówno gazem ziemnym, jak i propanem. Analizy przeprowadzone wśród klientów użytkujących kocioł pulsacyjny potwierdzają, że jest on jednym z najoszczędniejszych urządzeń grzewczych na rynku. Niższe rachunki za ogrzewanie i znacznie niższe koszty serwisowe kotła pulsacyjnego są niewątpliwie najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie jego użytkowników.

Dotacje na wymianę kotła węglowego na gazowy można uzyskać jeszcze w tym roku m.in. w Cieszynie oraz w Gminie Brenna.Dotacja w Cieszynie przeznaczona jest dla osób, które dokonują zmiany systemu grzewczego w lokalach /budynkach mieszkalnych położonych na terenie Cieszyna. Termin realizacji inwestycji: styczeń- grudzień 2018 r. Wysokość udzielonej dotacji do wymiany kotła wynosi 50% kosztów kotła gazowego, jednak nie więcej niż 4 000 zł.


Autoryzowany montaż i serwis urządzeń AUER
Centrum Źródła Odnawialnej Energii „ZOE”
Marcin Cichocki
ul. Przykopa 24, Cieszyn
www.centrum-zoe.pl
690 036 414

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama