, sobota 23 marca 2019
Nostalgiczne spotkanie w Cieszyńskiej Książnicy
Te całe długie 37 lat Anna Rusnok poświęciła się głównie opracowywaniu rękopisów, ikonografią oraz organizacją wystaw i innych cyklicznych imprez związanych ze starodrukami.  fot: FJDDodaj do Facebook

Nostalgiczne spotkanie w Cieszyńskiej Książnicy

Fryderyk Jan Dral
Piątkowy wykład w Książnicy Cieszyńskiej z cyklu “Cymelia i osobliwości” tym razem został połączony z uroczystością pożegnania pani Anny Rusnok, która odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Pani Anna jak powiedziała naszej redakcji, rozpoczęła pracę w książnicy w 1981 roku, która w tamtym czasie posiadała jeszcze status Oddziału Zabytkowego Biblioteki Śląskiej , którą następnie przekształcono w Bibliotekę Miejską z Odziałem Zabytkowym, by ostatecznie w 1994 roku nadać jej status Książnicy Cieszyńskiej. Te całe długie 37 lat Anna Rusnok poświęciła się głównie opracowywaniu rękopisów, ikonografią oraz organizacją wystaw i innych cyklicznych imprez związanych ze starodrukami. Nie zdradziła nam jednak jakie ma plany na czas wolny po odejściu z książnicy, bo jak sama powiedziała, nie chce zapeszać. Powracając jednak do ostatniego jej wykładu na temat znajdującego się w zbiorach książnicy Dyplomu Orderu Oficerskiego Legii Honorowej przyznanego w 1926 roku cieszyńskiemu rzeźbiarzowi Janowi Raszce należy jak zwykle powiedzieć, że prelekcja przygotowana była perfekcyjnie. Ten prawie godzinny wykład nie sposób przekazać w krótkim felietonie, ale warto przybliżyć czytelnikom postać wybitnego Cieszynianina, który jako kolejny nasz rodak zdobył uznanie poza granicami naszego kraju. Urodzony w 1871 roku na śląsku Cieszyńskim Jan Raszka swoją edukację rozpoczął w Pudłowie koło Bogumina, a maturę zdał w państwowym liceum w Cieszynie. Dalsze wiedeńskie studia pozwoliły mu na kontynuowanie i pogłębianie jego profesji jakim okazało się rzeźbiarstwo z którym związał się do końca życia. W roku 1902 z Wiednia przeniósł się do Krakowa i na stale związał się z Państwową Szkołą Przemysłu Artystycznego, gdzie w latach 1922- 31 zajmował stanowisko dyrektora. Najważniejszą jego działalnością było jednak tworzenie pomników, płaskorzeźb i innych dzieł monumentalnych w przestrzeni publicznej. Między innymi jego dziełem dla naszego miasta jest Pomnik Legionistów Poległych za Polskę, Pomnik Mieszka I oraz płaskorzeźba w Studni Trzech Braci. Jest także projektantem wielu pomników dla szeregu miast polskich między innymi dla Krakowa, Lublina, Katowic i.t.d. Za swoją pracę artystyczną został odznaczony wieloma krzyżami państwowymi oraz wyżej wspomnianą Francuską Legią Honorową.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama