, wtorek 2 czerwca 2020
Inny, ale wcale nie gorszy świat
„Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem” - pod takim hasłem szli wczoraj 5 kwietnia, uczestnicy Niebieskiego Marszu Nordic Walking.  fot: DRDodaj do Facebook

Inny, ale wcale nie gorszy świat

DR
Inny, ale wcale nie gorszy świat


Inny, ale wcale nie gorszy świat

To nie był zwykły marsz. To wspaniała inauguracja akcji, która ma uświadomić, że osób z autyzmem nie należy się obawiać, a tym bardziej potępiać. Mają swój piękny świat, który nie do końca musimy rozumieć, ale możemy starać się do niego dotrzeć. „Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem” - pod takim hasłem szli wczoraj (5 kwietnia) uczestnicy Niebieskiego Marszu Nordic Walking.

Marsz rozpoczął się na Trójstyku w Jaworzynce. Ochotnicy przeszli 5-kilometrową trasę, prowadzącą przez 3 państwa – Polskę, Czechy i Słowację. W szczytnym celu szły osoby związane z Terapeutycznym Punktem Przedszkolnym w Jaworzynce, a także goście specjalni czyli olimpijczycy pochodzący z Istebnej – Kamil i Dominik Bury oraz trener Tadeusz Krężelok i biegacz narciarski Mateusz Haratyk.

- Nie chodziło o to, żeby narzucić konkretny poziom trudności. Głównie chodziło o to, żeby wesprzeć tą szlachetną inicjatywę, pokazać że dzieci z autyzmem są dla nas ważne, że należy je tolerować i mieć do nich szacunek – mówił Kamil Bury.

Na świecie Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia, jednak w naszym regionie możemy mówić nawet o całym miesiącu. Zainaugurował go wczorajszy Niebieski Marsz Nordic Walking. - Spotykamy się po to, aby podkreślić światowy dzień autyzmu. Jest to symboliczny marsz, ponieważ nasza 5-kilometrowa trasa wiedzie przez 3 państwa wokół Trójstyku – mówiła Łucja Michałek radna powiatu cieszyńskiego, a zarazem dyrektor przedszkola terapeutycznego w Jaworzynce - Jest to miejsce wyjątkowe, które łączy. Jest to miejsce współpracy naszych trzech przygranicznych państw. To tu dzieje się wiele w ramach integracji. Właśnie w tej formie chcemy przemaszerować i symbolizować to wydarzenie – dla autyzmu, dla idei, dla współpracy – dodała Łucja Michałek.

Przed nami kolejne wydarzenia, podczas których możemy wspierać całą ideę. Na rynkach w Skoczowie i Cieszynie oraz w Jastrzębiu Zdroju pojawią się Słuchobusy. Duże wydarzenie odbędzie się w Gemini Park, a kolejne ważne spotkanie będzie miało miejsce na placu Uniwersytetu Śląskiego. Wszystkie bieżące informacje dotyczące wydarzeń są dostępne na Facebooku Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego.

Warto zapalić się na niebiesko, na kolor autyzmu, bo tylko tak jesteśmy w stanie odczarować swoją nieświadomość na ten temat.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byłem na trójstyku z turystami z Kanady /Toronto/.To co zobaczyliśmy to wstyd nie tylko w Europie ale i na świecie teraz w Kanadzie.
Przejście na Słowację nie istnieje od kilku lat.Turyści z Kanady przeszli na czworakach na drugą stronę i zobaczyli jedno wielkie śmietnisko. Zrobili tam zdjęcia .Zdjęcia które zapewnie pokażą się w polonijnej prasie .One pokażą prawdę o tym koszmarnym trójstyku..
Usłyszałem komentarz,"Jak tak wyglądają granice w Unii Europejskiej to jest katastrofa" powiedzieli..

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama