, sobota 24 sierpnia 2019
Koronka koniakowska na paryskim Fashion Week’u
W ubiegłym roku heklowanie, czyli unikatowy sposób wytwarzania koronek, został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. fot: PAPDodaj do Facebook

Koronka koniakowska na paryskim Fashion Week’u

KT
Koronka koniakowska – wizytówka Beskidu Śląskiego trafiła na znany na całym świecie paryski Fashion Week. Wykorzystała ją japońska projektantka Rei Kawakubo w sukni ślubnej przygotowanej na tą okazję. Rei Kawakubo tworzy w Tokio i Paryżu. Uważana jest za jedną z ikon mody.

Kawakubo dowiedziała się o koronkach od swojego wspólnika, który zna Polskę. Nie mając świadomości jak wygląda cały proces, Japonka złożyła zamówienie na około tysiąc sztuk. Po dojściu do kompromisu do Japonii trafiły próbki z dość prostym wzorem. Projektantka z kraju kwitnącej wiśni zachwyciła się nimi, wykorzystując je w sukni ślubnej która otworzyła pokaz. Później złożyła kolejne zamówienie. Tym razem na czarne koronki z tradycyjnym koniakowskim wzorem. Te zostaną wykorzystane w kolekcji do pokazu w stolicy Japonii.

Koronki są wykonywane z białych lub kremowych nici bawełnianych. Zawierają liczne motywy przyrodnicze i ornamenty roślinne. Powstają bez żadnego szablonu, wszystko zależy od wyobraźni koronczarki. W ubiegłym roku heklowanie, czyli unikatowy sposób wytwarzania koronek, został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ten sposób jest wykorzystywany tylko w rejonie Koniakowa i przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama