, czwartek 22 sierpnia 2019
Podzielić się cząstką siebie
Na cieszyńskim Rynku nie tylko można było oddać krew, ale również zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.  fot: DRDodaj do Facebook

Podzielić się cząstką siebie

DR
Podzielić się cząstką siebie


Podzielić się cząstką siebie

Wczorajsza akcja „Zdaj egzamin z życia” skierowana była głównie do tegorocznych maturzystów powiatu cieszyńskiego, jednak podzielić się cenną cząstką siebie mógł każdy z nas. 5 kwietnia na cieszyńskim Rynku nie tylko można było oddać krew, ale również zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

- Akcja jest zawsze organizowana miesiąc przed egzaminem dojrzałości w szkole, żeby abiturienci mogli pokazać, że potrafią zdać egzamin z dojrzałości i po raz pierwszy oddać krew – mówiła Katarzyna Piwocha koordynatorka akcji – Co roku zainteresowanie jest większe. Mam nadzieję, że akcja stała się tradycją dla maturzystów. Już pytają w swoich szkołach pedagogów, czy w tym roku znowu będzie akcja krwiodawstwa, czy będą mogli znowu oddać krew. Przygotowują się do tego, planują. Wiedzą, że zanim napiszą egzamin w szkole, będzie jeszcze egzamin tutaj na rynku w Cieszynie – podkreśla Katarzyna Piwocha.

Podczas 18. akcji krwiodawstwa z grupy 217 osób, które wypełniły zgłoszenia, krew mogło oddać 135 osób, co pozwoliło uzyskać prawie 61 litrów krwi. Na krwiodawców czekał posiłek regeneracyjny, koszulka czy kupony rabatowe od partnerów akcji. Ponad to, każdy z nich brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród i mógł zjeść pyszną grochówkę. Odwiedzający cieszyński Rynek mogli obejrzeć szpital polowy z okresu II wojny światowej, zobaczyć kolekcję historycznych hełmów strażackich Pana Henryka Kokotka, wcielić się w rolę strażaka i nożycami hydraulicznymi przeciąć samochód, czy wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Co ważne, podczas akcji krwiodawstwa można było podzielić się inną cząstką siebie i zarejestrować się do banku niespokrewnionych dawców szpiku kostnego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama