, wtorek 2 marca 2021
„Dizajn i sąsiedztwo” czyli 14. Urodziny Zamku Cieszyn
W pierwszy weekend marca Zamek odwiedzili ciekawi goście, którzy tym samym byli gwarancją ciekawych spotkań, warsztatów, a nawet koncertów. fot: Rafał SolińskiDodaj do Facebook

„Dizajn i sąsiedztwo” czyli 14. Urodziny Zamku Cieszyn

KT
„Dizajn i sąsiedztwo” czyli 14. Urodziny Zamku Cieszyn


„Dizajn i sąsiedztwo” czyli 14. Urodziny Zamku Cieszyn


„Dizajn i sąsiedztwo” czyli 14. Urodziny Zamku Cieszyn


„Dizajn i sąsiedztwo” czyli 14. Urodziny Zamku Cieszyn

fot.: Rafał Soliński

Za nami już 14. Urodziny Zamku Cieszyn. W pierwszy weekend marca Zamek odwiedzili ciekawi goście, którzy tym samym byli gwarancją ciekawych spotkań, warsztatów, a nawet koncertów. Impreza odbywała się pod hasłem „Dizajn i sąsiedzwo”.

Na tegorocznych urodzinach już pierwszego dnia pojawił się Szymon Hołownia - znany dziennikarz, felietonista, autora książki „Boskie zwierzęta”, założyciela fundacji pomagających małym mieszkańcom Afryki. - Trzeba zrobić troszkę teraz, a nie czekać na okazję do dokonania czegoś wielkiego – przekonywał zebraną publiczność. Nie mogło zabraknąć tego dnia gościa, który opowiedział o tym, jak projektując można przyczyniać się do ulepszenia otoczenia, była to Jane Penty - projektantka, badaczka i edukatorka, twórczyni Wydziału Projektowania Zrównoważonego w Central St. Martin College of Art and Design in London. Zanim jednak publiczność wzięła udział w spotkaniach z pierwszymi gośćmi Zamku, wręczone zostały symboliczne odznaki Przyjaciela Zamku, które w tym roku otrzymali: Jerzy Wałga, cieszyński rusznikarz, Anna Syrokosz, architektka, główna specjalistka w Referacie Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Krajobrazu Urzędu Miejskiego w Cieszynie oraz dr Marta Więckowska, Dziekan Wydziału Projektowego ASP w Katowicach.

Następnie, w sobotnie przedpołudnie odbyło się spotkanie poświęcone projektowaniu kultury dzielenia na przykładzie austriackiego Vorarlberg z architektką Mariną Haemmerle oraz historyczką sztuki Renate Breuss. Ponadto, otwarta została wystawa „Graduation Projects 2018”, na której znalazły się prace dyplomowe młodych projektantów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Podczas spotkania towarzyszącemu wystawie opowiedzieli o swoich pomysłach, które później oceniła publiczność, przyznając odpowiednie nagrody i wyróżnienia. Podczas drugiego dnia urodzin pojawił się również temat trudny, ale ważny, dotyczący nie zawsze łatwego sąsiedztwa, a w tym przypadku chodziło o sąsiedztwo bezdomnych – to częste doświadczenie na terenie Zamku i Wzgórza Zamkowego. Ze swoimi doświadczeniami z pozasystemowych działań podzielili się aktywiści z MiserArt z Wrocławia oraz Fundacji Zupa z Krakowa, która stoi za inicjatywą Zupa na Plantach, a także artyści: Matylda Sałajewska i Łukasz Surowiec.

W pierwszy marcowy weekend można było odwiedzić wspólnie z Zamkiem inne, nieco dalsze sąsiedztwa, i wybrać się na wycieczki do kultowej fabryki mebli giętych Ton w Bystřice pod Hostýnem oraz Górek Wielkich, gdzie mieszczą się Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej i stanica harcerskiej Aleksandra Kamińskiego czy w ramach dnia otwartych pracowni odwiedzić studio ilustratorsko-projektowe Dinksy, PurPura studio i pracownię architektoniczną Buława sp. z o.o.

W programie nie zabrakło muzycznych propozycji: potańcówki tradycyjnej z zespołem Skład Niearchaiczny, koncertu trio: Brzoska/Marciniak/Markiewicz. Odbył się również spektakl i warsztat dla dzieci Teatru Lalek Marka Żyły.

Pomimo tego, że po 14. Urodzinach Zamku pozostały wspomnienia, wciąż można zobaczyć wystawę „Graduation Projects 2018”, czyli międzynarodowy przegląd projektów dyplomowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej i wystawę „Dizajn jest dla Ciebie!” z ASP Katowice oraz „Transgresja” Kolektywu Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z kolei, w oknach budynku dawnej Strażnicy przy Zamkowej 1 jest prezentowany projekt „Ludzie bezdomni oczami naszych dzieci”, zrealizowany przez Alinę Humel i Haline Sikorę przy wsparciu Diakonii Śląskiej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama