, wtorek 2 marca 2021
Debata początkiem wielu rozmów?
Miejmy nadzieję, że wczorajsza debata była początkiem rozmów, jakie teraz przeniosą się do urzędów, a w których będą brały udział wszystkie gminy powiatu, starostwo i przewoźnicy.  fot: WKDodaj do Facebook

Debata początkiem wielu rozmów?

DR
Wczoraj (6.03) na Dworcu Cieszyn odbyła się debata dotycząca komunikacji powiatowej z udziałem przedstawicieli większości gmin powiatu cieszyńskiego i Starostwa Cieszyńskiego. Do rozmowy o problemach, z jakimi boryka się transport publiczny w naszym powiecie, zaprosiła Fundacja Lokalsi. Spotkanie miało charakter otwarty.

W debacie udział wzięli: wicewójt gminy Brenna Dariusz Jakubiec, sekretarz gminy Chybie Andrzej Bura, wiceburmistrz miasta Cieszyna Krzysztof Kasztura, wójt gminy Dębowiec Tomasz Branny, wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, burmistrz gminy Skoczów Mirosław Sitko, sekretarz gminy Strumień Daniela Kula, burmistrz miasta Ustroń Przemysław Korcz, sekretarz miasta Wisła Sylwester Foltyn, wicestarosta Janina Żagan, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego Christian Jaworski, a także Przewodniczący Rady Przewoźników i przedstawiciel firmy Wispol Leszek Podżorski.

Podczas debaty każdy z przedstawicieli gmin i starostwa mógł przedstawić problem związany z transportem publicznym ze swojego punktu widzenia, z punktu widzenia swojej gmin – z jakich połączeń można tam korzystać, jak często, jakie są warunki podróżowania i ich koszty. O swoich spostrzeżeniach powiedzieć mogli również przewoźnicy – tutaj głos zabrał Przewodniczący Rady Przewoźników i przedstawiciel firmy Wispol Leszek Podżorski. Głównymi problemami jakie zostały poruszone podczas wczorajszego spotkania to kumulacja uczniów pierwszych klas szkół średnich, którzy od września będą musieli dostać się głównie do Cieszyna, stan techniczny pojazdów, ceny biletów, a zarazem koszty prowadzenia przedsiębiorstwa przewozowego. Nie zabrakło tematu niewłaściwego, a nawet karygodnego odnoszenia się niektórych kierowców do pasażerów.

Z pewnością, ułatwieniem dla zarządzania transportem w powiecie byłaby ustawa o transporcie publicznym. Ta jednak była przesuwana już kilka razy, a jej kolejny termin został ustalony dopiero na styczeń 2020 roku. Ustawa ma określać zadania operatora i organizatora transportu – samorządów. Co więcej, na wdrożenie w życie czeka praktycznie gotowy plan transportowy, stworzony kilka lat temu we współpracy z ówczesnym naczelnikiem Wydziału Komunikacji Mirosławem Sitko, specjalistami i przewodniczącym rady przewoźników. Czeka on jedynie na ustawę, która ma pomóc go sfinansować. Konkretne działania zmierzające do rozwiązania problemu przepełnionych autobusów od września tego roku, można podjąć już teraz, np. zapraszając do współpracy wszystkie szkoły, by te stworzyły takie plany lekcji, które umożliwiają podzielenie uczniów na różne godziny dojazdów komunikacją powiatową. - Powiat ma ogromną rolę, musi zadziałać tak, żeby połączyć interesy wszystkich, przede wszystkim mieszkańców, czyli klientów i usługodawców, czyli przedsiębiorców – mówiła wicestarosta Janina Żagan - Podjęliśmy pierwszy krok, robimy kolejne spotkanie końcem marca, potem w kwietniu spotkanie z przewoźnikami, gdzie już będziemy mówili o konkretach.

Czy gminy powiatu cieszyńskiego oraz powiat cieszyński znajdą wspólne rozwiązanie problemów transportu publicznego? Miejmy nadzieję, że wczorajsza debata była początkiem rozmów, jakie teraz przeniosą się do urzędów, a w których będą brały udział wszystkie gminy powiatu, starostwo i przewoźnicy.

TRANSMISJĘ Z DEBATY MOŻNA ZOBACZYĆ, KLIKAJĄC TUTAJ!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama