, wtorek 2 marca 2021
Nieszablonowy „czASKina”
Od 11 do 13 marca br. roku w Kinie Piast zobaczymy filmy wpisujące się w hasło „Nieszablonowość”. fot: FB "czASKina"Dodaj do Facebook

Nieszablonowy „czASKina”

red.
Nieszablonowy „czASKina”


Nieszablonowy „czASKina”

Trwa sprzedaż karnetów w 16. edycji Studenckiego Przeglądu Filmowego „czASKina”. Od 11 do 13 marca br. roku w Kinie Piast zobaczymy filmy wpisujące się w hasło „Nieszablonowość”. Wśród nich nie zabraknie głośnego tytułu w reż. Pawła Pawlikowskiego - „Zimnej wojny”. Oprócz projekcji filmowych zaplanowano warsztaty i inne ciekawe wydarzenia.

Pierwsza edycja Studenckiego Przeglądu Filmowego „czASKina” odbyła się w 2004 roku, dzięki zaangażowaniu studentów animacji społeczno-kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie na katowickim Uniwersytecie Śląskim. Festiwal może poszczycić się już wieloletnią tradycją i szerokim repertuarem, bo każda edycja jest nieszablonowa i unikatowa. Tak więc mieliśmy już: „Dzieciństwo – Dorastanie – Dorosłość”, „Dokument – Fabuła – Animacja”, „Trzy kultury”, „Dwie przestrzenie”, „Ciepłe prądy Skandynawii” oraz „Droga do Szczęścia”. Motywem ubiegłorocznej, 15. edycji Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina była jasna strona buntu, gdzie wybrane filmy miały ukazać zjawisko buntu nie tylko jako działanie negatywne, lecz wskazać pozytywne strony w walce o wyższe cele i wartości.

- Wcześniej wspomniałam, że każda edycja jest nieszablonowa – ponieważ tegoroczna będzie szczególnie wyrwana z ram. W tym roku motywem przewodnim będzie właśnie hasło nieszablonowość – podkreśla Mirella Wojacka.

Co w tym roku się kryje za tym hasłem? W ciągu trzech dni – 11, 12, 13 marca na uczestników czeka wiele nietuzinkowych atrakcji, poniedziałek rozpocznie się od wykładów oraz warsztatów, prowadzonych przez dr Dorotę Prysak o osobach niepełnosprawnych. Prelekcja pt. „Osoba niepełnosprawna – człowiek czy kosmita?” oraz warsztaty „Kim jest osoba niepełnosprawna” będą miały miejsce w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, po nich odbędzie się happening na rynku. Następnie o godzinie 17.00 odbędzie się projekcja filmu „Carte Blache” (2015, reż. Jacek Lusiński), a po nim zostanie wyświetlony krótki metraż pt. „Brzydkie słowa” (2009, reż. Marcin Maziarzewski). Wtorek zacznie się od warsztatów z szablonami, po którym będzie miał miejsce w kinie „Piast” prawdziwy maraton filmowy, bo zostanie wyświetlony: „Nazywam się Cukinia” (2016, reż. Claude Barras), filmy powstałe w ramach AFD – Akademii Filmu Dokumentalnego, prowadzonych przez Kamilę Chojnacką, następnie „Cudowny chłopak” (2017, reż. Stephen Chbosky), a zakończy go „Multifrenia (2015, reż. Martyna Majewska). Ostatni dzień festiwalu zacznie się od niespodzianki – spotkania z z nieszablonowym gościem specjalnym w kawiarni literackiej „Kornel i Przyjaciele”, następnie zobaczymy filmy „Mechaniczna pomarańcza” (1971, reż. Stanley Kubrick), „Zabicie ciotki” (1984, reż. Mateusz Głowacki) oraz „Zimna wojna” (2018, reż. Paweł Pawlikowski). Na zakończenie w klubie studenckim „Panpticum” odbędzie się impreza z karaoke.

Więcej szczegółów na Facebooku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama