, wtorek 10 grudnia 2019
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Łod czornych auspufów dzierżcie sie dycki z daleka
Feieton pt.: “Papiórzano dita” fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Łod czornych auspufów dzierżcie sie dycki z daleka

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Papiórzano dita

Dzisio bydzie kapke o ekologije, bo trzeja to przeca roz a dobrze tustelokóm wyłoślić. Jak wiatru ni ma i kapke mar-znie to w całym Cieszynie smerdzi jak diasi. Je to jakisi dziwoki, bo tych starych chałup w Cieszynie przeca nie przibyło w kierych sie hajcowało, a nikierzi prawióm sie topiło w rozmajtych kaflokach. Biere sie to isto s tego, że ludzie topióm wszeckim co im przidzie pod rynke i skyrs tego nieskorzij ni ma czym wydychać. Kiejsi też ludzie ciepali pod blache to, co pośmiatali na delinach, ale ty śmietki były naprowde ekologiczne. Bo przeca jak na ziym cosi spadło to nie był to plastikowy saczek, a yno papiórzano dita. Na dziedzinach żodyn ni mioł kiśni na śmieci, bo chyboł wszecko pod blache i to pieknie zgorało. Wóngiel też był jakisi lepszy i wubec tego nie smerdziało jak sie prziłożyło nim pod blache. Aji stare bótki skórzane zgorały jak sie patrzi, bo miały też ze skóry zole. Dzisio na takim bótku wszecko je sztuczne i aji sznórówki sóm zrobióne s jakigosi ekstra sztofu. Prowdziwne sóm teraz yno strómy w lesie, bo ty co rosnóm wedla cesty, przyndzióne sóm bynzynóm i na zicher jak prziszło by nimi hajcować pod blachóm, to by też smerdziało. Dwa tydnie tymu do tej ekologiji dołożyli sie też szoferzi, kierzi ze swojimi rajdowymi auciskami robili przegazówke na rynku w Cieszynie. Kiery na to prziszeł, coby każdego roku przed zimóm zganiać tych rajdziorzi na rynek i kozać ludzióm wóniać to co wydychajóm auspufy jejich aut, to je moc zimawe. Zustało sie mi yno prziglóndać, jak tustelocy zamias uciekać do chałup i fest pozawiyrać łokna stoli na rynku i wdychali do pluc tyn ekologiczny luft.

Mini słownik: kapke- trochę, wyłoślić-wytłumaczyć, smerdzi-śmierdzi, topiło-paliło, skyrs- z powodu, nieskorzij-później, pod blache-do pieca, deliny-podłoga, kiśnia-skrzynia, zola-podeszwa, sztof-materiał, strómy-drzewa, wedla-obok, cesta-droga, na zicher-na pewno, wóniać-wąchać, auspuf-rura wydechowa, luft-powietrze

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama