, sobota 8 sierpnia 2020
CO TYDZIYN PO NASZYMU: Letnikorze dycki szkryfióm po czym sie yno do
Cosi naszkryfać fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYN PO NASZYMU: Letnikorze dycki szkryfióm po czym sie yno do

FJD
CO TYDZIYN PO NASZYMU: Letnikorze dycki szkryfióm po czym sie yno do

”...postawił dwa leżaki...”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Cosi naszkryfać

Sóm taki wieca kiere sie widzi, ale sóm też taki, kierych sie nie widzi, bo sie kansi stracily. Mómy przeca lato i rozmajci letnikorze i lufciorze nawszczywujóm nasze piekne miasto i dycki majóm radzi kansi ze zeprzić swój zadek. Kapke tych rozmajtych pieknych chałup i inkszych wiecy do oglóndanio je w naszym mieście, tóż też tymu patrziło by sie stawiać ławki kaj sie yno do. Kiejsi stoły ławki aji przed naszym tyjaterym, ale kómusi to isto zawadzało i kozoł ich wyciepać. Możne, ze mioł taki napad, coby nawszywnicy siadali se na tych betónowych schódkach, bo na nich ciynżko je naszkryfać swoji miano. Bo przeca wszedcy wiedzóm, że trzeja dycki po sobie cosi niechać naszkryfane na gelendrze abo na ścianie, bo a nuż jakisi znómy na rok tu przyjedzie i sie dowiy, że jo też uż tu był. Dzisio rozmajci lufciorze prziszli na to, że na tych schódkach, kole tyjateru idzie sie siednóć i na betónie cosi naszkryfać. Zaś na Głymboki wedla biblioteki, kierysi postawił dwa leżaki, a wedla nich biółom kiśnie s ksiónżkami. Tak rozmyślóm czy ty ksiónżki sie eszcze na co godzóm czy sóm to jakisi nadbytni egzymparze, kierych gdosi sie chce pozbyć. Pewne na zicher te je yno to, że ty leżaki sóm kónkuryncyjóm dlo tego utarganego hamaka na kierym lygo uż gdo chce. Nikierzi aji na nim se robióm fotki i ciepióm to do facebooka, coby możne obśmioć rotuzowych wachtyrzi, kierzi udowajóm że nie widzóm, jak łóni dzierżóm w gorści flaszki s piwym. Możne, że bydzie u nas je taki zwyk, duldać piwo jak sie leży na hamaku i zarachowne to bydzie jako cieszyńsko atrakcyja .

Mini słownik:
wieca-rzeczy,
kansi-gdzieś,
letniorz-wczasowicz,
lufciorz-turysta,
nawszywujóm-odwiedzają,
dycki-ciągle,
kapke-trochę,
patrzyło by sie-powinno,
kaj-gdzie,
tyjater-teatr,
wyciepać-wyrzucić,
napad-pomysł,
naszkryfać-nabazgrać,
gelendra-poręcz,
wedla-obok,
kiśnia-skrzynka,
nadbytni-zbędne,
wachtyrz-strażnik,
dzierżóm-trzymają,
duldać-ssać

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To wszycko nic. Tyrcnij sie do Parku Pokoju za winklym za zatym zielaznym Jozefym cysorzym pod pieknie wymalowanom scianom som sztyry zica wysmyczone z jakigosi spolonego tyjatru. Wsom roz do tych z flaszkom piwa czy czymsi ostrzejszym Myślym. że szandary bydom miały opowoge tam zazdrzic na taki odludzi.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama