, sobota 19 września 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU
We strzody fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU

”...postawić mały banhof...”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

We strzody

Ze trzi, abo ze sztyry tydnie tymu pisołech ło taki nowince parkowanio swojich aucisków na placu wedla Leory Merlin. Rozchodziło sie ło to, że zustali tam najyńci dwo szykowni chłopi, kierzi każdymu co na tyn plac chcioł sie wtarabanić ze swojim auciskym wstyrkowali do rynki jakisi kartki. Na nich było wyłóślóne, że poradzymy tam stoć s darma yno dwie godziny. Dzisio przi taki automatyzacyji, to aż dziw biere, że nie postawili tam jakisi zieleźnej kiśni, kiero by ty kartki ludzióm do rynki wstyrkowała. Szło to przeca tak zrobić, jak dejmy na to je to za Gliwicami na tej szyroki ceście, kiero mo sztyry pasy przegrodzone zieleźnym płotym. Cosi sie jednakowóż pomiyniało, bo łóni uż tam dziynnie nie stojóm, isto skyrs tego, coby nie dostać w nogach żylaków. Nowość dzisio je tako, że yno ci dwo chłopi drepszóm kolem waszych aucisków we strzody, pióntki i soboty, a w inksze dnie isto se spoczywajóm i moczóm nogi we słónej wodzie. Dlo tusteloków je to nowinka, że coby nie być tam przeganianym, lepszyj udać tam swoji pinióndze w pyndziałek abo we czwortek. Moc cieszynioków ni może też prziś na to, skyrs czymu tyn czeski cug na kierego czesi prawióm vlak, dziynnie telkowne razy robi nóm ostude. Skyrs niego rampy na Zamkowej sóm fórt zawrzite i auta s łobu stron muszóm godzinami stoć przed sztrekóm. Przeca szło by tyn cug zastawić uż na ulice Dojazdowej na kierej trzeja postawić mały banhof i kierzi do Cieszyna przijadóm tam by ś niego wylazowali, a ci co chcóm odjechać to też do tego cugu tam by wlazowali i nie byłoby s tym żodnej ostudy.

Mini słownik:
tydnie-tygodnie,
wedla-obok,
kierzi-którzy,
wstyrkować-wpychać,
wyłoślóne-wytłumaczone,
zieleźne-żelazne,
kiśnia-skrzynia,
skyrs-z powodu,
cesta-droga,
drepsić- spacerować,
strzoda-środa,
zawrzite-zamknięte,
sztreka-tory,
cug-pociąg,
banhof-dworzec,
wlazować-wchodzić

Tóż mjycie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Sorry, to już dwa tygodnie temu było.

I już? Żadnego bicia się w piersi za ubiegłotygodniowego Jakuba Singera?!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama