, poniedziałek 6 lipca 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio to je wielko uciecha kopnóć sie starym landauerym
Feliton pt.: ”Modróm bandle” – Fonia fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio to je wielko uciecha kopnóć sie starym landauerym

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio to je wielko uciecha kopnóć sie starym landauerym

”...amerykański krónżowniki...”


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio to je wielko uciecha kopnóć sie starym landauerym

”...Maluchy...”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Modróm bandle

Ni ma tydnia, coby gdosi cosi zaimawego nie wynochwił tustelokom, coby łóni mieli fórt jakómsi ucieche. Zeszłóm niedzielem szło uwidzieć na rynku rozmajte stare landauery, kiere nieskorzij zaczły jeździć po mieście, coby wygrać jakómsi modróm bandle Olzy. Szło sie tam nadziwać na rozmajte wyglancowane auciska, kiere chocioż uż miały swoji młode roki po zadku, to eszcze bez żodnej kurbli zapolały swoji motory. Były tam przepiynknej urody nasze Syryny, Maluchy, Kancioki i aji dwa amerykański krónżowniki cest. Jak sie tak człowiek tymu poprziglóndoł, to ni móg uwierzić, że moc ludzi kiejsi poradziło takimi auciskami jeździć po naszych cestach. Ni miało to przeca żodnej klimatyzacyji i jak prziszeł latowy hyc to trzeja było mieć wszecki łokna odewrzite. Nikiere auciska miały rozmajte dziury w dachu, przez kiere do posrzodka też lecioł świyży luft. Czy łón był taki świyży tego nie wiym, ale na zicher nie było w nim tego rozmajtego pieróństwa co mo w siebie dzisio. Pieknie stoły wszecki na rynku, jedyn wedla drugigo, tak samo jak sztyrycet roków tymu mógły auta stoć łod każdego. Żodyn nie płacił za to stoci i skyrs tego szło go postawić kaj yno sie kómu uzdało. Wszedcy chodzili pieszki i żodyn nie fluchcił, ani nie narzykoł, bo wiedzieli, że bydóm zdrowsi jak sie przyndóm kónsek po swojich klepetach. Kiejsi szło do każdej dziedziny dojechać autobusym abo cugym i jakosi żodnego nigdy nie ubyło. Dzisio to aji po porem żómłów jeżdżóm rozmajte błozny swojimi auciskami, bo chcóm szanować swoji klepeta, kiere na kóniec tydnia muszóm wydzierżeć rozmajte joggingi i nordic wolkingi.

Mini słownik: gdosi-ktoś, wynochwił-wymyślił, landauer-pojazd, bandla-wstęga, kurbla-korba, kanciok-Fiat 125p, cesta-droga, hyc-gorąc, odewrzite-otwarte, luft-powietrze, na zcher-na pewno, wedla-obok, klepeta-nogi, skyrs- z powodu, kaj-gdzie, fluchcić-narzekać, dziedzina-wieś, żymła-bułka, klepeta-nogi, wydzierżeć-wytrzymać.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama