, wtorek 7 kwietnia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zielazo mo zieleźnóm barwe i sie go nie sztrajchuje
Felieton pt: “Glancuje i kartaczuje” fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zielazo mo zieleźnóm barwe i sie go nie sztrajchuje

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zielazo mo zieleźnóm barwe i sie go nie sztrajchuje

”...prowdziwo woda w tej studni bulkała...”


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zielazo mo zieleźnóm barwe i sie go nie sztrajchuje

”...puścili wode do waserlajtungu...”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Glancuje i kartaczuje

Dzisio po trzeci roz, bydzie ło naszej studni Trzóch Braci. Kiejsi kierysi rzeknył, że do trzóch razy sztuka, a jak sie to nie podarzi to trzeja dać se pokuj i wiyncyj nie żgać do guwna, bo eszcze bydzie delij smerdziało. Mało isto dzisio gdo wiy, że przeszło dziesiyńć roków tymu, miastowe urzyndniki s rotuza wyszpekulyrowali, że trzeja bydzie te studnie na nowo posztrajchować. Ciynżko je dzisio nónś tego, co mioł taki napad, coby sztrajchnóć to zielónkawóm barwóm, ale na iste prziklepoł to tyn, co w tych rokach regirowoł miastym. Je przeca we świecie taki zwyk, że stare wieca sie nie poprawio, yno sie to glancuje i kartaczuje, coby ci co przidóm po nas mógli zeprzić łoczy na tym, co kiejsi zrychtowali nasi starzicy. Mało też isto dzisio gdo wiy, że tóm całóm altankem, kiero tam nad tóm studnióm stoji odloli ze zielaza w trzyniecki hucie i była óna cało czorno. I tak to miało zustać, bo trdycyje sie nie poprawio. Dycki jednakowóż kierysi sie u nas nóndzie, kiery je móndrzejszy. I prziszeł dzisio uż tyn czas, coby to łodrzić do zielaza i niechać to taki, jaki to kiejsi było, bo przeca odlote zielazo ni mo zielónej barwy. To ni ma wszecko, bo tyn napad, coby te studnie posztrajchować skuplowany zustoł eszcze s inkszym unowocześniynim. Ta prowdziwno woda, kiero tam w tej studni bulkała, co jakisi czas zielyniała i coby s tym nie było łostudy puścili do ni wode s waserlajtungu. Nejprzód do ni jednokowóż wrazili plastikowom rułe, przez kieróm do kanału zustała puszczóno, a nieskorzij wykidali na to wszecko kary betónu, coby łóna uż na wyrch nie wylazła. To ni ma wszecko i za tydziyń przirychtujcie sie na delsze studziynne atrakcyje.

Mini słownik: kierysi- ktoś, rzeknył –powiedział, nie podarzi-nie uda się, rotuz-ratusz, wyszpekulyrowali-wydumali, posztrajchować-pomalować, napad-pomysł, regirować-kierować, zwyk-zwyczaj, glancować-czyścić, kartaczować-szczotkować, zrychtowali- wykonali, dycki-zawsze, skuplowany-połączony, bulkać-bulgotać, waserlajtung-przewód wodociągowy, kary-taczki, przirychtować-przygotować.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama