, niedziela 5 kwietnia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zawrzić werk to je roz dwa, ale postawić nowy, to ni ma tak lekuśko
Felieton pt.: “Norychta do jedzynio” fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zawrzić werk to je roz dwa, ale postawić nowy, to ni ma tak lekuśko

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Norychta do jedzynio

Uwidziołech w jednym mieście takóm wspóminke po werku, w kierym kiejsi wyrobiali piły do cyrkularek. Stoji łóna na placu, kaj dzisio je kszeft w kierym idzie kupić rozmajte wieca. Ale coby żodyn nie zapómnioł, jaki łón był i co wyrobioł, postawili tam takóm wielkóm cyrkulare, na kierej idzie poczytać, jak dłógo łón fungowoł. I prziszeł mi taki napad, coby w naszym Cieszynie w kierym hańdownij była cało kupa werków ganc tak samo zrobić, a na tych tabulkach napisać, miano tego co kozoł ty werki pozawiyrać . Niech tustelocy i letnikorze wiedzóm, że kiejsi w CEFANIE wyrobiało sie porzóndny wercojg i skyrs tego patrziło by sie tam postawić taki wielki francus do kupy s kombinaczkami. Zaś w POLVIDZIE wyrobiało sie norychta do jedzynio i tam postawić takóm gmeć skuplowanych razym łyżek s widelcami. Był też taki werk co sie ZAMPOLYM mianowoł i wyrobioł rozmajte rajfeszlusy i tam też patrziło by sie, dać zrychtować jakimusi macherowi taki wielki model tego zawiyradła. Pasowałoby też postawić taki wielki fojercojg wedla tej chałupy w kierej fungowała TERMIKA, coby aji młodziocy wiedzieli skónd sie znaszły fojercojgi w jejich auciskach. Zaś wedla drukarni przi Schodowej dobrze by było postawić takigo wielkigo manekina, kiery by dzierżoł w ryncach kónsek ksiónżki. Był też kiejsi taki werk JUWENIA w kierym wyrobiało sie rozmajte tryczka i tam też pasowałoby, rozpostrzić taki wielki tryczko s dłógimi rynkowami, coby szło go s daleka uwidzieć. Jak by sie nóm to podarziło to nie trzeja bydzie nieskorzij zogłóndać do Wikipedyji, coby sie dowiedzieć kaj stoły i co wyrobiały w Cieszynie, ty nasze rozmajte werki.

Mini słownik: kszeft-sklep, wieca-rzeczy, fungowoł-funkcjonował, napad-pomysł, hańdownij-dawniej, miano-nazwisko, pozawiyrać-pozamykać, letnikorze-wczasowicze, wercojg-narzędzia, kombinaczki-kombinerki, kaj- gdzie, norychta-narzędzia, skuplowanych-zespolonych, patrziło-należałoby, fojercojg-zapalniczka, wedla-obok, tryczko-t-shirt,

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama