, piątek 22 marca 2019
Betlejemskie Światło Pokoju dotrze na cieszyński Rynek
Główna idea Betlejemskiego Światła opiera się na pojednaniu między narodami. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Betlejemskie Światło Pokoju dotrze na cieszyński Rynek

mat.pras.
22 grudnia 2017 r. o godz. 17:00 na cieszyńskim Rynku nastąpi Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. Światełka, które odbyło długą drogę, a jednym z etapów był rejs „Zawiszą Czarnym”.

Rejsy z Betlejemskim Światłem Pokoju odbywają się od sześciu lat. - Zazwyczaj w trzecim tygodniu grudnia żaglowiec ZHP przemierza morze Bałtyckie, aby zawieźć Światło na wschód i północ Europy, skąd jest przekazywane dalej. „Zawisza Czarny” jest flagowym żaglowcem Związku Harcerstwa Polskiego i największym żaglowcem skautowym na świecie. Załoga Zawiszy liczy 46 osób, długość kadłuba 36,1m, a powierzchnia żagli to 625m2. Członkowie Hufca Ziemi Cieszyńskiej biorą udział w rejsie z Betlejemskim Światłem Pokoju od 2014 roku i od tego czasu, co roku, w dość licznym składzie zasilają szeregi załogi Zawiszy Czarnego. Rejsy odbywały się w różnych kierunkach, najczęściej do Szwecji, a od dwóch lat także do Litwy i Łotwy. W trakcie rejsu załoganci zazwyczaj zmagają się z trudnymi warunkami, gdyż grudniowy Bałtyk cechuje się dużą zmiennością pogody. Temperatura nierzadko spada poniżej zera, a silny wiatr powoduje duże fale, co sprawia, że taki rejs nie jest dla każdego. W trakcie jego trwania załoga podzielona jest na 4 wachty, podczas których wypełnia określone obowiązki, takie jak wachta nawigacyjna czy kambuzowa (kuchenna). Po wpłynięciu do portów docelowych, następuje uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, a także spotkanie z miejscowymi skautami, które zawsze jest pełne ciepła, radości i wzruszenia. Załoga spotyka się z przemiłym przyjęciem i dużą wdzięcznością, ze strony skautów oraz miejscowej ludności, której przekazuje Światło. Dzięki temu główna idea Betlejemskiego Światła opierająca się na pojednaniu między narodami, przekazywaniu idei braterskiej miłości oraz pokoju gości sercach wielu ludzi - relacjonuje dh. Magdalena Bregin.

Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju
22.12.2017

17:00 Oficjalne rozpoczęcie - kolędowanie

17:10 Przywitanie przez Burmistrza, rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród

17:20 Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju na ręce Burmistrza

17:30 Wspólne kolędowanie i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju wszystkim uczestnikom (odpalanie lampionów)

17:50 Zakończenie

18:00 Msza święta w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama