, niedziela 29 marca 2020
Akcja IGŁA po raz 3. w Czeskim Cieszynie
Polega ona na zebraniu niebezpiecznych odpadów, czyli igieł jakie zostawiają po sobie osoby biorące narkotyki. W akcję zaangażowanych będzie 10 strażników miejskich.  fot: UM Czeski CieszynDodaj do Facebook

Akcja IGŁA po raz 3. w Czeskim Cieszynie

DR
We wtorek 16 kwietnia w Czeskim Cieszynie odbędzie 5. edycja ogólnokrajowej akcji IGŁA. Polega ona na zebraniu niebezpiecznych odpadów, czyli igieł jakie zostawiają po sobie osoby biorące narkotyki. W akcję zaangażowanych będzie 10 strażników miejskich.

Strażnicy przeszukają teren osiedla Sibica, centrum miasta, osiedle Grabińska, Mojska, Górnicza, część Rozwoji, okolice szkół czy przedszkoli. Straż Miejska w Czeskim Cieszynie bierze udział w ogólnokrajowej akcji Igła, już po raz trzeci. Wcześniej jednak również wykonywali podobne przeglądy, czyszcząc w ten sposób miejskie parki i place zabaw.

W ubiegłym roku udział w akcji wzięło 8 pracowników Straży Miejskiej z Czeskiego Cieszyna. Wówczas znaleziono 36 zużytych strzykawek. W poszukiwaniu niebezpiecznych odpadów strażnicy przeczesali teren liczących kilkadziesiąt kilometrów. Najwięcej, bo aż 29 szt. zlokalizowano na osiedlu Sibica, na ulicy Cihelní, gdzie w głównej mierze przebywają osoby bezdomne. Pojedyncze igły znaleziono także w 7 innych miejscach.

Usuwając niebezpieczne odpady strażnicy miejscy, zmniejszają zagrożenie zakażenia, na które głównie narażone są dzieci oraz domowe zwierzęta – szczególnie psy i koty.

- Celem całej akcji jest zmniejszenie ryzyka rozszerzania się zakaźnych chorób, a także wskazanie mieszkańcom jak zachować się w przypadku znalezienia igły lub strzykawki, a mianowicie wezwać straż miejską. W żadnym wypadku nie należy podnosić i na własną rękę sprzątać miejsca z tego typu niebezpiecznych odpadów. Wezwana na miejsce Straż Miejska zapewni specjalistyczne zabezpieczenie takiego odpadku, jak również jego utylizację – wyjaśnia Petr Chroboczek, komendant Straży Miejskiej w Czeskim Cieszynie.

W 2018 roku, w ogólnokrajowej akcji udział wzięli strażnicy z 40 miast. W ramach jednego dnia sprzątania i przeszukiwania miejskich placów zabaw i miejsc szczególnie podejrzanych, znaleźli ponad 100 szt. zużytych igieł i strzykawek. Mimo iż ilość niebezpiecznych materiałów porzucanych w miejscach publicznych maleje, to wciąż są one niebezpieczne dla mieszkańców.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama