, czwartek 17 października 2019
Rzeźby Michałka w wiślańskim Muzeum
Michałek, znany również jako „Janosik” urodził się 07.08.1976 roku w Cieszynie. Dzieciństwo i okres dojrzewania spędził w Koniakowie, gdzie nasiąknął kulturą ludową i duchową Karpat, co jest widoczne w jego sztuce zarówno użytkowej, jak i klasycznej. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Rzeźby Michałka w wiślańskim Muzeum

Wystawa „Retrospektywy” to podsumowanie 20 lat pracy twórczej artysty. Zapoczątkuje ją wernisaż, który odbędzie się 13 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle. Prace rzeźbiarza będą prezentowane do 30 kwietnia.

W twórczości Grzegorza Michałka ważniejsze wydają się (…) odniesienia do szamańskich praktyk rytualnych, niż akademickich konwencji artystycznych. Artysta jest tu raczej spontanicznym i uczciwym odkrywcą niż wyrachowanym rzemieślnikiem czy narcystycznym kreatorem. Jego rzeźbiarskie przedstawienia wynikają bardziej ze szczerego dialogu z materiałem i pamięcią form, które w sobie nosi, niż z chęci epatowania mistrzostwem warsztatu”- mówi Hubert Bilewicz historyk sztuki.

Michałek, znany również jako „Janosik” urodził się 07.08.1976 roku w Cieszynie. Dzieciństwo i okres dojrzewania spędził w Koniakowie, gdzie nasiąknął kulturą ludową i duchową Karpat, co jest widoczne w jego sztuce zarówno użytkowej, jak i klasycznej. Naukę pobierał głównie w Cieszynie, gdzie ukończył LO im. A. Mickiewicza, a później Etnologię na Uniwersytecie Śląskim. W tym okresie sporo podróżował. Zwiedził między innymi Gruzję, Indie i Nepal. Pobierał również nauki u norweskiego artysty i designera Odd-Eirika Helmersena w zakresie patynowania drewna i innych technik malarskich związanych z drewnem. Obecnie mieszka w Wiśle, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby JanosikArt, oraz „Ogród Sztuk” w której powstają plenerowe rzeźby przestrzenne w kamieniu i drewnie, rzeźbione balustrady i sztuka autorska.

Prace „Janosika” znajdują się nie tylko w muzeach. Można się z nimi zetknąć w wielu zakątkach Europy w parkach i ogrodach. Ekspozycja zostanie uroczyście otwarta w sobotę i będzie można ją podziwiać do końca kwietnia.

Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle powstało wiosną 2017 roku w willi, która należała kiedyś do Juliana Ochorowicza. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej, badał zjawiska parapsychiczne, był też pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący.

W wiślańskim muzeum znajduje się ponad 300 dzieł polskich twórców związanych z magicznym realizmem. Są tu dzieła m.in. Tomasza Sętowskiego, Rafała Olbińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Zdzisława Beksińskiego czy Jakuba Różalskiego a także zbiór ponad 60 prac Salvadora Dali.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama