, sobota 4 maja 2024
Wystawa i mapa na zakończenie projektu "Zaolzie teraz"
Ekspozycja, którą otworzy słowo wstępne prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, dr Józefa Szymeczka, będzie można oglądać na cieszyńskim rynku do końca roku. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Wystawa i mapa na zakończenie projektu "Zaolzie teraz"

JM, MAT. PRAS.
W piątek, 16 listopada, o godz. 15.00 na cieszyńskim rynku otwarta zostanie plenerowa wystawa planszowa. Książnica Cieszyńska i Kongres Polaków w Republice Czeskiej wieńczą nią realizację projektu "Zaolzie teraz".

Wystawa ilustruje demograficzny i organizacyjny potencjał polskiej społeczności na Zaolziu, obrazując zarazem bogactwo form, w jakich manifestuje się jej aktywność. Na dwudziestu planszach o formacie 120x150 cm znaleźć będzie można teksty i zdjęcia prezentujące kolejno prawne podstawy funkcjonowania mniejszości polskiej w Republice Czeskiej, jej miejsce w strukturach tamtejszych kościołów, szkolnictwo w języku polskim, polskie organizacje, media i literaturę, dorobek kulturalny, zwłaszcza w dziedzinie folkloru muzycznego, ale także w sferze teatru, filmu i sztuk wizualnych; osobno ukazano osiągnięcia sportowe i turystyczne. Na dwóch planszach zaprezentowano miejsca pamięci ważne dla zaolziańskiej wspólnoty.

Ekspozycja, którą otworzy słowo wstępne prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, dr Józefa Szymeczka, będzie można oglądać na cieszyńskim rynku do końca roku.

Podczas wernisażu, któremu towarzyszyć będzie występ kapeli "Olza", po raz pierwszy zaprezentowana zostanie także polskojęzyczna mapa Zaolzia. Publikacja, mającą format 96x60 cm i wyposażona w indeks zaolziańskich miejscowości, stanowi klasyczną turystyczną mapę w skali 1:70 000, obejmującą zachodnią część Śląska Cieszyńskiego. Figurujące na mapie nazwy geograficzne podane zostały w wersji polskojęzycznej, a w jej obrębie zaznaczono wszystkie punkty istotne dla zaolziańskiej wspólnoty. Odnaleźć można tu m.in. oznaczenia przebiegu historycznej granicy Księstwa Cieszyńskiego, linii z 5 listopada 1918 r., granicy państwowej z 1938 i aktualnej granicy polsko-czesko-słowackiej. Wyróżniono również siedziby przedszkoli i szkół z polskim językiem nauczania, siedziby wszystkich polskich instytucji i organizacji, włącznie z poszczególnymi kołami Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego i należącymi do nich domami, lokalizację cyklicznych polskich imprez, a także miejsca pamięci ważne dla zaolziańskich Polaków. Na odwrocie mapy zamieszczono tekst przewodnika po Zaolziu, zawierającego zwięzłe informacje na temat poszczególnych miejscowości oraz aktywności żyjących na ich terenie Polaków.

Za pośrednictwem kanału YouTube Książnicy Cieszyńskiej zapoznać się można z nagraniami video ze wszystkich spotkań przeprowadzonych w ramach projektu "Zaolzie teraz".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama