, czwartek 25 kwietnia 2024
Jedna z najważniejszych osób na Zaolziu
- Jest pan jedną z najważniejszych osób na Zaolziu - tak komplementował Bizonia prowadzący spotkanie Tomasz Wolff z "Głosu Ludu" (z prawej). fot: Krzysztof Kleczek



Dodaj do Facebook

Jedna z najważniejszych osób na Zaolziu

MMT
Bohaterem piątkowego spotkania z cyklu "Zaolzie teraz” był Andrzej Bizoń, dyrektor Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie.

W piątek, 16 czerwca, w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Zaolzie teraz". Jego bohater urodził się w 1968 roku w Karwinie. Po studiach pedagogicznych w Ostrawie pracował jako nauczyciel geografii i wychowania fizycznego w polskim szkolnictwie na Zaolziu. W 2000 roku przeszedł do sektora prywatnego, gdzie z powodzeniem zajmował się m.in. zarządzaniem i kierowaniem zasobami ludzkimi. W 2009 roku zdecydował się wrócić do pracy w szkole.

- Jest pan jedną z najważniejszych osób na Zaolziu - tak komplementował Bizonia prowadzący spotkanie Tomasz Wolff z "Głosu Ludu". Bizoń w 2011 roku został dyrektorem Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie, a dwa miesiące temu wybrano go do Rady Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

W czasie piątkowego spotkania sporo rozmawiano na temat przyszłości Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. Bizoń zwracał uwagę, ze względu na niż demograficzny dopiero w 2021 roku będzie tyle samo potencjalnych kandydatów do średniej szkoły, co w 2011 roku. Wolff zastanawiał się, czy zagrożeniem dla placówki nie będą szkoły średnie z Cieszyna, które próbowałyby przyciągnąć Zaolziaków. -To nie jest zagrożenie, ale konkurencja – komentował Bizoń. Wskazywał, że jego szkoła musi po prostu przedstawić na tyle korzystną ofertę, by uczniowie ją wybierali.

Gość piątkowego spotkania podzielił się wątpliwościami, czy polska szkoła powinna być bardzo elitarna, czy też starać się przyjmować jak najszerszą grupę uczniów. Przychylał się do drugiej opcji, wskazując, że w przeciwnym razie młodym Polakom w Czechach pozostają do wyboru jedynie czeskie szkoły.

Dyskusję wśród zebranej publiczności wzbudziła kwestia, komu w sobotnim meczu piłkarskim Polska-Czechy powinni kibicować polscy mieszkańcy Zaolzia, zwłaszcza ci młodsi. Dr Barbara Grabowska z Uniwersytetu Śląskiego wskazywała, że dla osób polskiej narodowości, mających czeskiej obywatelstwo, to często wybór w rodzaju, które z dwojga swoich dzieci bardziej kochasz. - Jak Polska gra z Czechami, jest tylko jedna opcja, komu kibicować - oponował Tomasz Wolff.

Poruszano też kwestię współpracy polskich szkół po obu stronach Olzy, która mogłaby być intensywniejsza. Przy okazji Radosława Baściuk przedstawiła szczegóły projektu Cieszyńska szkoła obywatelstwa: po obu stronach Olzy, w ramach którego organizuje się warszaty dla uczniów zarówno z polskiej, jak i czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.

Kolejne spotkanie z cyklu "Zaolzie teraz" wyjątkowo zaplanowano na środę, a nie piątek. 18 lipca w Książnicy Cieszyńskiej gościć będzie tegoroczna absolwentka czeskocieszyńskiego gimnazjum, piosenkarka Ewa Farna.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama