, poniedziałek 24 luty 2020
Wokalistka Ewa Farna bohaterką cyklu "Zaolzie teraz"
Środowe spotkanie z Ewą Farną, było niejako kontynuacją rozmowy z Andrzejem Bizoniem, dyrektorem Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Wokalistka Ewa Farna bohaterką cyklu "Zaolzie teraz"

Barbara Śliż
Wokalistka Ewa Farna bohaterką cyklu "Zaolzie teraz"

Farna poza opowieścią o anegdotach ze swojego życia, drodze do kariery wokalnej i planach na przyszłość bardzo rzeczowo wypowiadała się na temat Zaolzia i jej stosunku do Zaolziaków. fot. BŚ


Wokalistka Ewa Farna bohaterką cyklu "Zaolzie teraz"

Ewa Farna była najmłodszą uczestniczką projektu "Zaolzie teraz". fot. BŚ

Wydawać by się mogło, że będzie to jedno z najbardziej komercyjnych spotkań z cyklu "Zaolzie teraz". Tymczasem, ani słowem nie wspomniano o błysku fleszy, szeroko pojętym świecie showbiznesu, czy ostatnim samochodowym wypadku. O kim mowa? O Ewie Farnej, Polce mieszkającej na Zaolziu.

Wyjątkowo, w środę, 18 lipca, odbyło się spotkanie w ramach projektu "Zaolzie teraz", którego bohaterką była Ewa Farna, polsko-czeska wokalistka, świadomie przyznająca się do swojej polskości i na każdym kroku podkreślająca swoje pochodzenie - Chce wspierać wszystkie działania mające na celu podtrzymywanie tradycji zaolziańskich - podkreślała artystka. - Co dla mnie jest szczególnie fascynujące, to mianowicie, jak ta młoda osoba zawsze i wszędzie określa się jako Polka i człowiek wierzący, który ma ideały, w jej generacji prawie nieobecne - pisał o Ewie Farnej prof. Daniel Kadłubiec.

Ewa Farna karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 11 lat od sukcesów w konkursach piosenki dziecięcej, m.in. w Hawierzowie i Sosnowcu. Dzisiaj na swoim koncie ma kilkadziesiąt najważniejszych czeskich i polskich nagród muzycznych.

Środowe spotkanie było niejako kontynuacją rozmowy z Andrzejem Bizoniem, dyrektorem Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. - Dla mnie to był zupełnie łatwy wybór, zdecydowałam się na tę szkołę, bo chciałam zostać w kulturze polskiej. To nie był wybór tylko z powodu tradycji, ale przede wszystkim dlatego, by kontynuować naukę ojczystego języka - mówiła wokalistka.

Tak, jak Andrzej Bizoń ciepło wypowiadał się na temat swojej szkoły, tak samo Ewa Farna podzieliła jego zdanie. - W szkole się wiele zmieniło, decyzja o tym, by móc do niej uczęszczać była najlepszą w życiu. To miejsce pozwala nie tylko zdobyć wiedzę, która jest ważna, ale przede wszystkim uczy umiejętności organizowania imprez, rozpisywania projektów, radzenia sobie w życiu - zachwalała artystka. - Byłoby dobrze, jakby w szkole jeszcze bardziej przybliżano nam kulturę polską. Ze strony szkoły chyba było za mało środków finansowych byśmy mogli nawiązywać kontakty z polskimi szkołami - dodała.

Farna poza opowieścią o anegdotach ze swojego życia, drodze do kariery wokalnej i planach na przyszłość bardzo rzeczowo wypowiadała się na temat Zaolzia i stosunku do Zaolziaków. - Jako dziecko nie uświadamiałam sobie tego, że człowiek jednej narodowości może mieszkać w innym państwie. Dla mnie nie odgrywało to żadnej roli. Byłam Polką, czułam się jak Polka, zostałam wychowana patriotycznie, chodziłam do polskiej szkoły, otaczałam się Polakami, a z Czechami spotykaliśmy się normalnie. Mój pierwszy oficjalny kontakt z językiem czeskim był dopiero jak miałam 13 lat podczas jednego z wywiadów dla telewizji. Do tej pory posługiwałam się po prostu gwarą - komentowała Farna.

Spotkanie z wokalistką podzielone było na trzy części: historia życia, muzyka i działalność po muzyczna. Po oficjalnej rozmowie wokalistka spotkała się z fanami, którzy mieli szansę wejść do Książnicy Cieszyńskiej. Ewa Farna była najmłodszą uczestniczką projektu "Zaolzie teraz".

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wspaniałe spotkanie i wspaniała młoda osoba! Jestem pod wrażeniem tego, co mówiła! Szczera, odważna i spontaniczna. Cieszę się, że zgodziła się na udział w tym projekcie, bo jej głos zabrzmiał bardzo wyraziście.

Uważam, że jest sensowną dziewczyną. Robi wiele dla polskiej kultury na Zaolziu
i powinno się ją za to cenić. Brawo Ewo.

faktycznie bohaterka

Ciekawe czym przyjechała?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama