, piątek 16 kwietnia 2021
 Książnica Cieszyńska z pieniędzmi z ministerstwa nauki
Dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwoli na edycję trzech kolejnych źródeł w ramach polskiej mutacji serii "Bibliotheca Tessinensis". fot: Renata Karpińska/www.cieszyn.plDodaj do Facebook

Książnica Cieszyńska z pieniędzmi z ministerstwa nauki

JM
W tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże blisko 89 mln zł na projekty realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Spośród 540 wniosków konkursowych, nagrodzono 209 projektów ważnych dla języka polskiego, polskiej literatury, historii i dziedzictwa narodowego. Wśród nich jest projekt realizowany przez Książnicę Cieszyńską.

Projekt zatytułowany "Bibliotheca Tessinensis. Kontynuacja procesu wydawania drukiem kluczowych źródeł historycznych odnoszących się do Śląska Cieszyńskiego poprzez publikację 6., 7. i 8. (cz 1.-2.) tomu źródłowej serii wydawniczej Książnicy Cieszyńskiej" znalazł się na trzynastym miejscu ogłoszonej listy projektów skierowanych do dofinansowania.

"Bibliotheca Tessinensis" jest wydawaną od 2004 roku przez Książnicę Cieszyńską w Cieszynie oraz Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków w Republice Czeskiej w Czeskim Cieszynie serią źródłową. Celem wydawnictwa jest publikowanie drukiem kluczowych źródeł dotyczących przeszłości Śląska Cieszyńskiego (od średniowiecza po czasy najnowsze). "Bibliotheca Tessinensis” publikowana jest w dwóch mutacjach. Jedną - zatytułowaną "Series Polonica" - wydaje Książnica Cieszyńska, a drugą - noszącą tytuł "Series Bohemica" - Ośrodek Dokumentacyjny.

Od 2005 r. wydawnictwo nadzorowane jest przez Radę Naukową, powołaną wspólnie przez Książnicę Cieszyńską oraz Ośrodek Dokumentacyjny, w skład której wchodzą polscy i czescy historycy zajmujący się problematyką śląska i/lub źródłoznawstwem. Do tej pory ukazało się pięć tomów serii "Bibliotheca Tessinensis. Dwa z nich wydała Książnica Cieszyńska. Obie edycje spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem polskich i zagranicznych recenzentów. Sfinansowane zostały ze środków europejskich oraz grantów Komitetu Badań Naukowych oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwoli na edycję trzech kolejnych źródeł w ramach polskiej mutacji serii "Bibliotheca Tessinensis". - Odnoszą się one do kluczowych faz rozwojowych w dziejach Śląska Cieszyńskiego od końca XVIII do początku XX w., ilustrując zjawiska związane - kolejno - ze schyłkiem okresu nowożytnego i narodzinami nowoczesności, zainicjowaniem procesów narodotwórczych oraz przełomem politycznym w latach 1918-1920, które określił losy tego regionu aż po czasy współczesne. Na pierwsze źródło składają się niepublikowane dotąd prace autorstwa ks. Leopolda Jana Szersznika (1747-1814), włącznie z jego autobiografią, a także dokumenty ilustrujące działalność cieszyńskiego jezuity, która w wielu sferach inicjowała epokę nowoczesności na Śląsku Cieszyńskim. Źródłem drugim jest pochodzący z lat 1846-1853 "Dziennik" Andrzeja Cinciały (1825-1898), w którym zarejestrowany został proces narodzin i formowania się polskiej tożsamości oraz programu narodowego cieszyńskich "budzicieli" w połowie XIX w. Trzecie źródło, mające bez wątpienia najważniejsze znaczenie, to Protokoły z posiedzeń plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, pierwszego na historycznym obszarze ziem polskich organu władzy niezależnego od państw zaborczych, który 27 października 1918 r. w proklamował przynależność Śląska Cieszyńskiego do Polski i przez następne dwa lata kierował walką o pozostanie tego regionu w granicach odrodzonego państwa polskiego - informuje Książnica Cieszyńska.

Realizacją prac edytorskich i przygotowaniem edycji do druku zajmie się zespół złożony z 27 osób. Jest wśród nich 11 pracowników naukowych, w tym trzech samodzielnych. Pracami zespołu kierować będzie dr. hab. Janusz Spyra, prof. AJD. Przewidywany czas realizacji całego przedsięwzięcia wyniesie 44 miesiące i ma zakończyć się do kwietnia 2016 roku. Efektem projektu będą trzy tomy (w czterech woluminach) wydawnictwa "Bibliotheca Tessinensis", które obejmują łącznie 2 300 stron formatu B5. Łączne koszty projektu to ponad 318 tys. zł.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

brawo

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama