, piątek 17 lipca 2020
Wiąz szypułkowy nowym pomnikiem przyrody w Cieszynie
Wiąz szypułkowy rośnie samotnie, jest wyeksponowany na tle innych krzewów, czy drzew przy końcu ul. Żeromskiego. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Wiąz szypułkowy nowym pomnikiem przyrody w Cieszynie

Wiąz szypułkowy to stuletnie drzewo o obwodzie 331 cm rosnące przy ul. Żeromskiego, które dzięki uchwale Rady Miejskiej Cieszyna stanie się kolejnym cieszyńskim pomnikiem przyrody.

Pomników przyrody w Cieszynie jest 37, na tę liczbę składa się 99 drzew rosnących pojedynczo lub w skupiskach. Drzewem, który w najbliższym czasie zostanie pomnikiem przyrody będzie wiąz szypułkowy.

Kiedy uchwała ustanowiona przez Radę Miejską zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, wtedy drzewo stanie się pełnoprawnym pomnikiem.

- Ustawa nie przewiduje żadnych warunków, czyli rozmiarów i wieku przyszłego pomnika przyrody. Mówi natomiast o tym, że musi to być drzewo o szczególnych walorach przyrodniczych, dydaktycznych, historycznych, czy kulturowych. Za każdym razem sami musimy ocenić, czy to drzewo ma rzeczywiście cechy wskazujące na to, że wyróżnia się z tłumu innych drzew - tłumaczy Aleksander Dorda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

Wiąz szypułkowy rośnie samotnie, jest wyeksponowany na tle innych krzewów, czy drzew przy końcu ul. Żeromskiego. - Ma ponad sto lat, jest zdrowy i dorodny. Podobnych wiązów mamy w mieście niewiele. Ten stoi na szlaku spacerowym, który wiedzie w stronę Czeskiego Cieszyna i Trzyńca - wyjaśnia Adam Swakoń wiceburmistrz Cieszyna.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama