, sobota 20 kwietnia 2024
Pomniki w Cieszynie wyrastają jak grzyby po deszczu
Lipa drobnolistna rośnie przy ul. Krętej 3. fot. Edyta Rasmus 



Dodaj do Facebook

Pomniki w Cieszynie wyrastają jak grzyby po deszczu

TWO
Cieszyn jest jednym z niewielu miast, które mogą się poszczycić dużą liczbą egzotycznych pomników przyrody. Na tę listę wpisane zostanie 37. drzewo - piękna lipa drobnolistna (tilia cordata).
Pomnik przyrody to szczególna forma ochrony, która obejmuje zazwyczaj pojedyncze drzewa o szczególnych walorach naukowych, kulturowych lub historycznych. Te „szczególne walory” spełniła właśnie lipa drobnolistna (tilia cordata) o obwodzie pnia 464 cm, przy ul. Krętej 3, która stanie się 37. pomnikiem przyrody w Cieszynie - oczywiście jeżeli przystaną na to radni. — Gdy lipa trafi na listę, będzie prawnie chroniona i nie tylko właściciele posesji będą musieli o nią dbać. Odpowiedzialność za pielęgnację spadnie też na miasto — wyjaśnia burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek.

— Cieszyn jest wyjątkowy po względem liczby pomników przyrody. Poza tym, wiele z nich jest egzotycznych — dodaje Bogdan Ficek.

Największym cieszyńskim pomnikiem przyrody jest dąb szypułkowy o obwodzie pnia 510 cm rosnący przy pl. Chrobrego. W porównaniu z innymi okazami tego gatunku w Polsce, drzewo to nie imponuje obwodem (np. w Kończycach Wielkich rośnie dąb o obwodzie pnia 840 cm, a największe polskie dęby osiągają 1 m obwodu), jednak jest zaliczane do największych pomnikowych drzew tego gatunku w kraju. Cieszyn może się też pochwalić pięknym klonem srebrzystym rosnącym przy ul. Stalmacha, glediczją trójcierniową (pl. Teatralny), tulipanowcem amerykańskim (ul. Błogocka), klonem polnym (ul. Wiślańska), czy klonem jesionolistnym (kąpielisko miejskie).
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Największe polskie dęby osi ągają 1m obwodu??? To znaczy ,że 540 cm to znacznie mniej.A 840 cm to dopiero mało. Nie piszcie byle czego.

drzew- bo drew jak drzewo martwe.

jemioła ją zeżere

.

Piszecie o lipie drobnolistnej a wyszła wam zwykła lipa. Mylicie obwody ze średnicami , centymetry z metrami, decymetrami. Macie zasadę: pisać , pisać dużo a czytelnik nie myśli to i tak wszystko mu jedno. A tu zaskoczenie - ktoś się zastanowił nad treścią i teraz jest kwas. Wychodzi na to, że nie wszystko co białe jest czarne...

A tu przybywa błędów w tekście jak ... grzybów po deszczu.

Nie komentuję artykułu pod względem zgodności z rzeczywistościa,interesuje mnie natomiast,co w praktyce oznacza ochrona prawna,czy patronat miasta nad drzewem?Czy oznacza to,że nie mozna będzie hm.załatwiać się pod drzewem?

oj "dziennikarze" - takie błędy to wstyd - zanim coś nagryzmolicie, wcześniej się douczcie !!!

gdzie na Chrobrego?35 lat mieszkam na tej ulicy i jakoś sobie nie przypominam żeby jakiś dąbek rósł sobie na w/w ulicy.no może na terenie przedszkola nr 8 do którego uczęszczałem,rośnie dębisko ale od strony Bobreckiej.autor artykułu albo pracuje na OX.pl,bo wiele artykułów jest powielanych,jak na ksero.co się nie ukaże tu to zaraz ukazuje się na portalu gazety.przepisać artykuł to nie żadna sztuka.trochę szacunku wobec siebie szanowni redaktorzy,bo ludzie przestaną Was czytać:(

Nie znasz geografii Cieszyna?Chrobrego jest tez za Bielską i Dworkową,aż do końca za szpital,tam coś rośnie?!Może autorzy są nie stela i chcą się popisać wiedzą,a wystarczyłoby kilka fotek,wtedy wiedzielibyśmy co jest chronione prawem.

Na drzewie chronionym przybują tabliczki, ostemplują i nie będzie można z niego drewna w kominku spalić ?

Jak przybiją tabliczkę to takie drzewo nie uschnie?A drzewo ze stemplem się nie pali?Myślałęm,że pod takim drzewem psy nie mogą podnosić nogi,dlatego interesowało mnie,jak to wytłumaczyć psu?!

Lipa drobnolistna ( Tilia cordata ) - egzotyczny grzyb z gromady podstawczaków, rodziny lipcoków. Pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Południowej. Charakteryzuje się szybkim przyrostem, do 1 m na godzinę, osiąga wysokość 150 metrów. Do Cieszyna została sprowadzona przez Leopolda Szersznika. Grzybnia Lipy drobnolistnej jest cennym surowcem w gospodarce. Wykorzystuje się ją do rzeźbnienia pomników i lipnych artykułów. [ Wikipedia ]

ostatnio widziałem niedoszły pomnik przyrody -może stuletni pień ściętego jawora, obok innych kilku (lekko chorych) jego kolegów - bo trzeba wykonać plan /prze/budowy-poszerzenia dróg - zgadnijcie przy jakiej, z bardzo małym ruchem, ulicy? bo wycinka podobna,na większą skalę ma miejsce na ul. Frysztackiej... (przejadę się tam czerwonym autobusem) - jak chcą ciąć w okolicach Brennej, to Cieszyn ani powiat - niewiele to obchodzi... na szczęście udaremniono te pomysły i to nie z powodu interwencji gospodarzy lecz PNRWI (wiedzący wiedzą, co to za skrót) - ale pomniki, także przyrody są pielęgnowane i pucowane, lecz ze zmurszałym sumieniem polityczno-administracyjnym, niwiele można już zrobić...

jak chodzi o Frysztacką, to się spóźniłeś. Może w tartaku jeszcze coś zobaczysz...

że ciąg dalszy Chrobrego jest za skrzyżowaniem Bielskiej w stronę szpitala to ja doskonale wiem.

Redaktorze G.C.nie podawaj nazwy szkoły którą skończyłeś (jeśli ukończyłeś),bo przynosisz wstyd tej uczelni.

to bardzo przykro słyszeć i (jak się tam wybiorę) zobaczyć- to znaczy, że natura najcześciej przegrywa z antropocentrycznymi, nierzadko ignoranckimi pomysłami i decyzjami... chodzi o tą sama naturę, która skapi decydentom inteligencji i wyobraźni... o bezkarności w łamaniu przepisów krajowych i unijnych wspominam tylko z przyzwyczajenia bo to w kraju nad Olza i Wisłą- banał,chociaz jest tu widoczny postep, jeżeli chodzi o przestrzeganie ekologicznych standardów unijnych!

Jeden metr to 1000 centymetrów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama