, piątek 18 września 2020
Ustroń: Na Zawodziu powstała duża rzeźba przedstawiająca Jezusa
Autorem rzeźby jest krakowski artysta Robert Pigoń, natomiast fundatorem mieszkaniec Ustronia, który chce zachować anonimowość. fot. Andrzej Drobik Dodaj do Facebook

Ustroń: Na Zawodziu powstała duża rzeźba przedstawiająca Jezusa

AD/NASZ-USTRON.PL
Przy kościele katolickim na Zawodziu ustawiono 24 metrową rzeźbę przedstawiająca Jezusa Chrystusa Króla Polski.
Choć w Ustroniu mówiło się, że taka rzeźba ma powstać, nie było wiadomo kiedy. Instalacja rozpoczęła się o godzinie 10, natomiast zakończyła już około godziny 14.

Przed kościołem Św. Brata Alberta przy ulicy Sanatoryjnej na ustrońskim Zawodziu stoi już 24 metrowa rzeźba Jezusa Chrystusa Króla Polski. Chociaż instalacja rzeźby trwała zaledwie kilka godzin, twórcy pracowali nad nią od półtorej roku.

Autorem rzeźby jest krakowski artysta Robert Pigoń. Jak podaje Robert Karp na stronie diecezji bielsko-żywieckiej: "fundatorem rzeźby jest Adam Kędzierski, mieszkaniec Ustronia - ten sam, który zbudował z prywatnych funduszy służący półtysięcznej parafii kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata".

Rzeźba składa się z kilkunastometrowego, kamiennego cokołu i właściwej, ponad dziesięciometrowej rzeźby, wykonanej ze stali nierdzewnej. Przedstawia Jezusa Chrystusa, Króla Polski, który w jednej ręce trzyma berło z trzema koronami, w drugiej jabłko. Na koronie znajduje się godło Polski z czasów XIX wieku i II Rzeczpospolitej.

- Prace nad całą rzeźbą trwały ponad półtorej roku, natomiast nad rzeźbą właściwą pracowaliśmy osiem miesięcy, to było dla nas naprawdę duże wyzwanie - powiedział Robert Pigoń, autor rzeźby.

Rzeźba stoi bokiem do kościoła. - To nasze świadome założenie, chcemy żeby Jezus obejmował swoimi ramionami całą Polskę, dlatego zwrócony jest na północ, w stronę całego kraju - tłumaczy fundator rzeźby.

Zdjęcia z montażu rzeźby można zobaczyć na portalu nasz-ustron.pl
Komentarze: (63)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tygodnik "Polityka" opisał sprawę rzeźby Jezusa w Ustroniu. Od razu można powiedzieć, że niezbyt przychylnie. Dziennikarz tygodnika ujawnia na przykład, że rzeźba została postawiona bez koniecznych zezwoleń budowlanych.

W najnowszym numerze tygodnika "Polityka" ukazał się artykuł pod tytułem "Zryw ostatniej szansy", który opisuje rzeźbę Jezusa Chrystusa Króla Polski w Ustroniu, a dokładniej na Zawodziu. Tygodnik ujawnia, że rzeźba ustawiona została bez koniecznych pozwoleń i uzgodnień. Jezus przybył do Ustronia w połowie maja 2011 r. Wbrew biblijnym przekazom jego przyjściu nie towarzyszyły żadne znaki. Wręcz przeciwnie. Osoby, które znały termin, trzymały go w całkowitej tajemnicy. Gdyż nie była to wizyta w stu procentach legalna. Konkretnie nielegalne było postawienie 10 - metrowej, a z cokołem 20 - metrowej figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata bez żadnych zgód, pozwoleń i konsultacji" - czytamy w najnowszym numerze tygodnika Polityka.

Link do artykułu na Wiadomości24,
Pomnik Chrystusa-ratunek dla Polski czy wielkie szalbierstwo?
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pomnik_chrystusa_ratunek_dla_polski_c...

nie ma takiego tytulu Jezusa Chrystusa Krola Polski chyba ze inspiracja pochodzi od Ks,Natanka przed ktorego dzialalnoscia ostrzega Kuria Metropolitalna z Krakowa , bo to on uzywa wlasnie takich okreslen i glosi jakies herezje . Czyzby parafia w ustroniu Zawodziu miala cos wspolnego z tym NATANKIEM ,,,,,..????

coś wytłumaczyć...

Ach, jaka mila niespodzianka ze strony firmy "Grevling" ! W dowod wdziecznosci bede na tej stacji zawsze pompowala powietrze do opon. I na pewno beda tak doskonale nadete jak nigdzie indziej.

Rzezba nie powstala. Zostala ustawiona, jak wiele rzeczy w Ustroniu. Kto to tak ustawil? Kto w powiecie zatwierdzil? Hej dziennikarze, smialo! Komu podziekujemy?

Jezus umarł nadaremno.

Ja z daleka ale to co widzę to naprawdę zaje...ste.
Miałem zamiar przyjechać na wakacje,wybór padł na inne miejsce. Nie będę musiał oglądać tej siary codziennie.;-)

ciekaw jestem co na to prawo budowlane- objekt trwale związany z podłozem- czyli budowla.

Przykro jak ktoś nie umie się dzielic tym co ma w nadmiarze. Czyli nie jest godzień tego co powinien nosić prawdziwy chrześcijanin tym bardziej jak podaje się za katolika. Boga nosi się sercu, a nie na pokaz jak szatany opetane . Ile to by dzieci ,chorych , cierpiących mozna by uratować jak nakuzuje podobno Pismo Święte szanuj blizniego jak siebie samego. Ofiarodawca nie jest godzień miłosierdzia blizniego ,bo sam widać nie doznał krzywdy i głodu.Normalnie lepiej by zrobił jak by zmniejszył cenę benzyny dopoziomu 3-3,5zł.

a w sercu dupa strachem przed śmiercią podszyta. Z Panem Bogiem.

serca pełne nienawiści, plan szatański niech się ziści!..

Panie Oszelda - o jakich to wartościach religijnych Pan mówi ? One mają oparcie tylko u lokalnego nawiedzonego księdza i nigdzie indziej, to są propagatorzy nowej religii bez jakiegokolwiek umocowania na fundamencie chrześciaństwa.

głowa z estetyczną koroną, zdobną w ukoronowane orły piastowskie, prezentuje się pięknie, więc takiż jest pewnie pomnik - kraj chrześcijański, z wielkimi tradycjami, więc wszystko gra...z przyjemnością pojadę go obejrzeć, może pojawia się jakieś poetyckie słowa, które, żeby mi nie umknęły, zapiszę...

no właśnie, co to komu przeszkadza, że ktoś funduje rzeźbę, wyrażając w ten sposób oddanie dla religijnych wartości?

Co wam to przeszkadza? Proste pytanie...

Spodziewam się, że następnym posunięciem Pana Kędzierskiego będzie 20 metrowy, zrobiony z nierdzewnej stali pomnik Rydzyka na jego stacji benzynowej "Grevling" w Ustroniu. Wyobrażam sobie już te kolejki po benzynę " odpowiednio radiowo zaprogramowanych " - w tych tłumach na 100% nie widzę siebie.

Ilosc komentarzy na temat pomnika religijnego wskazuje ze bardzo to zywotny temat i dla naszego zycia istotny . Mysle ze osoba Jezusa Chrystusa nie przeszkadza nikomu a pobudki Jej postawienia sa znane tylko fundatorowi i nie ludzie go beda za to sadzic.Takie przyszly czasy ze bardziej idea sie zajmujemy a nie praca u podstaw i poprawa zycia na codzien bo o tym powinni internauci pisac. A na co daje pieniadze Pan Kedzierski to jego sprawa , widocznie takie ma priorytety i żadne komentarze nie zmienia faktu ze stoi pomnik i bedzie stal dalej nawet jak dyskutanci tego forum sie poiminą !!!!!!!!!!!

mam nieodparte wrażenie, że chcieli zdążyć przed zapowiadanym końcem świata, bo kaznodzieja powiedział, że katolicy odwrócili się od Boga - a tu proszę.........

Mam prośbę do redaktorów piszących ten artykuł aby nie ośmieszali się na forum i zanim opublikują tekst zastanowili się nad jego stroną merytoryczną. Pod zdjęciem brzmi tekst informujący o tym, iż fundator chce zachować anonimowość a obok w tekście redakcja pisze, że fundatorem jest Adam Kędzierski i dalej opisuje jego wcześniejsze dokonania. Droga Redakcjo Wstyd i kompletny brak profesjonalizmu!.

tak się zastanawiam tylko dlaczego gdyby sponsor wydał pieniądze na alkohol, dziewczynki i inne przyjemności to nikt by mu nie mówił co ma z nimi zrobić, a że miał wizję i zafundował figurę, to tak wielu jest chętnych do rozporządzania jego majątkiem... Jest takie słowo - hipokryzja - ilu z nas wsparło w ostatnim czasie szpitale onkologiczne? I skąd nie wiecie że sponsor tego nie robi... ja nie wiem, ale może tak jest..

jak nie znasz adresu najbliższego szpitala onkologicznego dla dzieci, to daj znać! Smuci tylko cicha aprobata ustrońskich władz z burmistrzem na czele........

strach się bać tego cofania się w ciemnogród.. ale widzę że wiele tutaj osób światłych, ultranowoczesnych. Jak mniemam, jutro na spotkaniu z Palikotem rynek będzie nie mniej pełny jak podczas spotkania z Haliną Mlynkovą?

Po prostu gościu chciał żeby o ustrońskim Zawodziu było głośno ,a to wszystko na pokaz,następne ośmieszenie naszego kraju.Cofamy się coraz bardziej dzięki takim pomysłom.Ciemnogród,niestety.

Nie można było wyremontować jakiegoś przedszkola ??
Albo dać pieniądze na zakup jakiegoś aparatu medycznego do ratowania ludzi bądź diagnozowania chorób ?? Średniowiecze.... :(
p.s. Jestem katolikiem.

Co szanowny fundator chciał osiągnąć przez ten pomnik. Chyba tylko zaspokoić swoją próżność i pokazać, jaki polski naród jest ciemny. Widocznie na bardziej ludzki gest go nie stać. Chyba nie pamięta też, że wiara nie polega na modlitwach do różnych figur i figurek świętych.

Żenada, to podręcznikowy przykład cechujący płytkość i powierzchowność takiego katolicyzmu rodem z wczesnego średniowiecza a rozciągającego się w swoim mentalnym zasięgiem na czasy obecne z uwzględnieniem Torunia, Świebodzina no i Ustronia. W co Pan wierzy Fundatorze ? - chyba tylko w swoje pieniądze bo z chrześciaństwem to nie ma nic wspólnego - to jest wyraz ciemności, taniego blichtru oraz duchowej pustki. A tak na marginesie, nie przeszkadza Panu fakt, że sam Pan Jezus i Jego matka to Żydzi ?

Ciemnota ,ciemnota i jeszcze raz ciemnota.Wszystko na pokaz!.Stawiają coraz to nowe pomniki,rzeźby, wymyślają świętych a potem jak są powodzie to jest pytanie dlaczego?!To są kary za głupotę! Czy w Biblii jest napisane że Jezus chciał żeby mu stawiano jakieś rzeźby figury itd.?

Polskaaaaa Bialoooo Czerwoonii!! Pooooolska!!!!Bialoo czerwoni...

Myślę, że 666 jaja sobie tutaj z nas wszystkich robi.... Bo przecież wszystkie przykazania Dekalogu obowiązują wszystkich chrześcijan jednakowo, nie zależnie od tego, do jakiego wyznania się należy. Jego tekst jest sarkastyczny, język stylizowany na poglądy niektórych osób wierzących w te rzeczy, o których pisze właśnie 666. Moim zdaniem 666 wcale tak nie wierzy, jak pisze i jest tutaj prowokatorem. Uważam, że świetnie to mu się udało...Żaden świadomie wierzący katolik takich bzdur by nie napisał ponieważ, wie, jaką wyznaje wiarę, w co wierzy i jak powinien wierzyć....Jestem dumna, że coraz więcej jest świadomych, mądrych i rozsądnych katolików, którzy zmieniają obraz zaściankowej wiary katolickiej, takiej którą reprezentuje pewna rozgłośnia katolicka z ojcem inwestorem na czele....

Postawny jeszcze rzeźbę oprócz wymienionych -Komantatorowi

Ja....nie potrzebuję obrazów, pomników i innych namiastek aby wierzyć , że Jezus jest moim Panem i Zbawicielem....On żyje w moim sercu...
Nie potrzebuję tej blachy.... nie potrzebuję....

Nie ma większej radości dla głupka jak znalezienie kogoś na swoim poziomie.

do cieszynioka ! super komentaż

a kiedy powstało Tesco w Ustroniu? Na dwa lata przed Chrystusem

Warto przypomnieć, że największy pomnik Jezusa w Polsce powstał w Swiebodzinie. I dzięki temu powstał niewybredny żarcik. - Kiedy powstało Tesco w Swiebodzinie? Odp - Pięć lat przed Chrytsusem. ;-)

ZAORAĆ!

wraz z rozwojem techniki rozwija sie w Polsce folklor ...

"Rzeźba stoi bokiem do kościoła. - To nasze świadome założenie, chcemy żeby Jezus obejmował swoimi ramionami całą Polskę".
A zatem rzeźba (na szczęście) nie obejmuje ewangelickiej Wisły i katolickiej Trójwsi. Alleluja!

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów". - Stanisław Lem ten cytat wystarczy na podsumowanie tej jałowej dyskusji.Z głupim nie pogadasz a z usmarkanym nie zjesz.

Nie kumasz? Trudno

Chrystus Polski Królem, takie rojenia w najlżejszym wypadku, kończą się głowy bólem...

proboszczowi

myślę, że systematyczne wizyty u psychologa,w zupełności wystarczą...

Przecież został skazany prawomocnym wyrokiem a osoba taka nie może pełnić funkcji publicznych

My Polacy, jesteśmy narodem wybranym. Nas nie obowiązują wszystkie przykazania. Jako Chrystus Narodów, cierpiący za grzechy innych nacji, mamy pełne prawo do stawiania pomników ile nam się żywnie podoba. To Ty jesteś ograniczony, nie widząc potęgi naszej wiary w tym wspaniałym pomniku, zbudowanym z potrzeby serca i duszy. Tak daleko odszedłeś od Boga, że nie dostrzegasz, iż poprzez czyny tak wspaniałych ludzi, jak pan Kędzierski, pokazujemy całemu światu gdzie jest prawda. Prawda która nas wyzwoli

Niestety ale Pan Kędzierski i proboszcz ośmieszyli miasto i jego mieszkańców. Z zażenowaniem czytałem wczoraj komentarze na Onecie (ponad 1800), Interii i Gazecie wytykające nam zaściankowość... nie potrafię tego komentować...Jest mi po prostu wstyd, że współmieszkańcem jest Pan, którego mało obchodzą tradycje miasta i regionu, i traktuje Ustroń jako własny folwark!!

to moze by tak zaraz obok postawic pomnik lecha Kaczynskiego, taki na 15m wysoki.... wtedy "Bog honor i Ojczyzna" znalazloby ucielesnienie ...

Wyyyyyyyyyyysoka kultura(?).

A jak się ma wg. ciebie I przykazanie do tego co piszesz "Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: 2 Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. 3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań" A twój podpis świadczy tylko o twoim ograniczeniu....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama