, czwartek 25 luty 2021
Przygotowania do 500-lecia Reformacji: "Jesteśmy otwarci na współpracę" (wywiad)
Obchody 500-lecia Reformacji będą miały miejsce, w mniejszym lub większym stopniu, we wszystkich miejscowościach Śląska Cieszyńskiego. Inauguracja obchodów nastąpi 31 października 2016 roku w Cieszynie w Kościele Jezusowym i będzie związana z poświęceniem i oddaniem do użytku nowych organ, które obecnie są remontowane.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Przygotowania do 500-lecia Reformacji: "Jesteśmy otwarci na współpracę" (wywiad)

W 2017 roku minie 500 lat od wystąpienia Marcina Lutra, a kościoły protestanckie przygotowują się do obchodów tego jubileuszu. Przedstawiamy rozmowę z ks. Grzegorzem Giemzą, który jest przewodniczącym Zarządu Ewangelickich Dni Kościoła, które odbędą się w ramach obchodów 500-lecia Reformacji w Diecezji Cieszyńskiej.

Europejskie Miasta Reformacji to inicjatywa Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie mająca na celu promocję europejskich miast ważnych dla historii XVI-wiecznej Reformacji. Miasta te mają prawo do ewentualnego współuczestniczenia w działaniach związanych z obchodami przypadającej na 2017 rok 500. rocznicy Reformacji. Które miasta z Diecezji Cieszyńskiej włączą się w przyszłoroczne obchody 500. rocznicy Reformacji?

Ks. Grzegorz Giemza: Cieszyn i Wrocław to dwa miasta włączone do Europejskich Miast Reformacji - to europejski projekt, w którym biorą udział wybrane miasta, mające znaczenie dla Reformacji. Z Polski aplikowały Wrocław i Cieszyn i to one zostały przyjęte do tego grona. Aplikacja o przyjęcie polegała na tym, że nie tylko kościół, ale i miasto występowało z wnioskiem, a Rada Miejska uchwalała to odrębną uchwałą.

W październiku 2014 roku Rada Miejska Cieszyna podjęła taką uchwałę.

Tak, natomiast obchody 500-lecia Reformacji będą miały miejsce, w mniejszym lub większym stopniu, we wszystkich miejscowościach Śląska Cieszyńskiego. Inauguracja obchodów nastąpi 31 października 2016 roku w Cieszynie w Kościele Jezusowym i będzie związana z poświęceniem i oddaniem do użytku nowych organ, które obecnie są remontowane.

Następnie duże uroczystości przewidywane są w czerwcu 2017 roku. Wówczas odbywać się będą Ewangelickie Dni Kościoła i będzie to wydarzenie na dużą skalę, bo liczymy na przyjazd kilku tysięcy osób. 15 czerwca 2017 takie spotkania odbędą się w Ustroniu i Wiśle, 16 w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, a 17 w Bielsku-Białej. Z kolei 18 czerwca we wszystkich ewangelickich parafiach będą miały miejsce jubileuszowe spotkania. Na Ewangelickie Dni Kościoła przyjadą osoby z całego kraju, a także Republiki Czeskiej, m.in. z Zaolzia oraz z partnerskich Kościołów i parafii z innych krajów europejskich.

Gdzie odbędą się główne obchody 500-lecia Reformacji na Śląsku i jakie wydarzenia planuje się w ich ramach?

Główne obchody odbędą się w Katowicach 31 października 2017 roku i to będzie klamra zamykająca wszystkie wydarzenia. W związku z tym w większych parafiach na Śląsku Cieszyńskim, czyli w: Wiśle, Ustroniu, Jaworzu, Cieszynie, będą odbywały się duże uroczystości. Towarzyszyć im będą konferencje naukowe. Pierwsza z nich odbędzie w Cieszynie, a druga w Katowicach. Myślę, że niebawem ukaże się harmonogram wydarzeń na stronach internetowych naszego Kościoła, a także na oficjalnej stronie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Skala przedsięwzięcia jest imponująca, w jaki sposób samorządy z województwa śląskiego wspierają te obchody?

Obecnie na szczeblu gmin trwają rozmowy dotyczące przygotowań, dlatego że będzie także sporo lokalnych wydarzeń. Natomiast główne obchody wpisane są do wydarzeń w całym województwie śląskim, gdyż rok 2017 został ogłoszony Rokiem Reformacji. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął taką rezolucję i dlatego też został powołany specjalny zespół przy marszałku, w którym działamy z delegacji Kościoła. Pani Bożena Polak jest przedstawicielką Diecezji Katowickiej, a ja przedstawicielem Diecezji Cieszyńskiej, ponieważ województwo śląskie obejmuje te dwie diecezje naszego Kościoła.

W jaki sposób wierni i wszyscy zainteresowani mogą pomóc w przygotowaniach do obchodów 500-lecia Reformacji?

Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowuje wystawę okolicznościową na temat ewangelicyzmu na Śląsku. W związku z tym poszukujemy wszystkiego, co jest związane z jakimkolwiek upamiętnieniem - dokumentów archiwalnych i innych artefaktów, które zostaną wypożyczone na potrzeby tej wystawy. Niestety, Muzeum Śląskie nie posiada zbyt wielu takich eksponatów, dlatego prosimy o współpracę w tym względzie. Przypuszczamy, że w wielu domach na Śląsku Cieszyńskim są dokumenty i innego rodzaju pamiątki, które mogłyby stać się częścią tej wystawy. I nie tylko muzeum w Katowicach, ale też w Bielsku-Białej i w Cieszynie będą przygotowywały okolicznościowe wystawy, dlatego zebranie takich artefaktów jest dla nas niezwykle istotne.

Przy tak dużej imprezie potrzebujemy także wolontariuszy. Z czasem będziemy tę kwestię nagłaśniać i zapraszać do współpracy. Natomiast obecnie, w czasie trwania prac przygotowawczych, poszukujemy osób, które mają ciekawe pomysły, w jaki sposób można poprowadzić te obchody i co mogłoby się wydarzyć w ich ramach. Często bywa tak, że organizatorzy są skoncentrowani na swoich wyobrażeniach, ale nam nie o to chodzi. Jesteśmy otwarci na różne punkty widzenia, bo czasami za nimi stoją bardzo dobre pomysły. A zatem szukamy pomysłów i to również kwestia, w której zwracamy się o pomoc. Pozostaje mi więc zaprosić do udziału wszystkich zainteresowanych, jeśli ktoś chciałby włączyć się w jakikolwiek sposób do obecnych przygotowań, jesteśmy na to otwarci.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zas kasa wyrzucona w błoto. Ludzie potrzebują pracy a nie igrzysk!

Z okazji 500 lecia Reformacji proponuję zorganizowanie instalacji multimedialnej pt. "Luter podciera się papieską ekskomuniką - 500 lat z watykańskim wyrokiem".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama