, niedziela 5 lipca 2020
Wisła: Jak przemijać? Jak umierać?
Parafia w Wiśle nie jest jedyną, która wspomina Marcina Lutra w 470. rocznicę śmierci. Diecezja Pomorsko-Wielkopolska oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu zorganizowały 9 lutego konferencję teologiczną.  fot: luteranie.plDodaj do Facebook

Wisła: Jak przemijać? Jak umierać?

Inspiracją do poszukiwania odpowiedzi na te pytania jest 470. rocznica śmierci Marcina Lutra, teologa i duchownego, który zmarł 18 lutego 1546 r. w Eisleben. Już w najbliższą sobotę, 20 lutego w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle odbędzie się konferencja w ramach rocznicy śmierci Lutra. W Diecezji Cieszyńskiej trwają też przygotowania do obchodów 500 lat Reformacji, które przypadną na przyszły rok.

Wiślańska parafia przygotowała konferencję, która ma pobudzić uczestników do refleksji nad dwoma ważnymi dla każdego człowieka pytaniami: Jak przemijać? Jak umierać? Konferencja odbędzie się w sobotę 20 lutego o godz. 16.00 w Domu Zborowym znajdującym się niedaleko kościoła. Bp Adrian Korczago, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosi wykład pt. „Lutrowy sermon o umieraniu i śmierci”, natomiast dr Łukasz Barański z Wydawnictwa Augustana zaprezentuje temat: „Cóż Ci pomoże, że Bóg jest Bogiem, jeśli On dla Ciebie Bogiem nie jest? Lutrowe medytacje pasyjne i rozważania o śmierci”.

Parafia w Wiśle nie jest jedyną, która wspomina Marcina Lutra w 470. rocznicę śmierci. Diecezja Pomorsko-Wielkopolska oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu zorganizowały 9 lutego konferencję teologiczną.

Kościół Ewangelicko-Augsburski przygotowuje się także do przyszłorocznych obchodów Dekady Reformacji i obchodów 500 lat Reformacji 31 października 2017 roku. Te obchody zaplanowano jako międzynarodowe. Ich część będzie miała miejsce także w powiecie cieszyńskim, gdzie w Diecezji Cieszyńskiej trwają już gruntowne przygotowania. Przypomnijmy, że Sejmik Województwa Śląskiego przyjął rezolucję o ogłoszeniu roku 2017 Rokiem Reformacji, pisaliśmy o tym tutaj.

31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter (1483-1546), zgodnie z ówczesnym zwyczajem ogłosił lub przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele Zachodnim, związanymi ze sprzedażą odpustów. Ogłoszenie tez nie od razu zmieniło kościelną rzeczywistość - wielu reformatorów przed Lutrem postulowało reformę Kościoła, stąd też wystąpienie Wittenberskiego Reformatora wpisywało się w pasmo długich dążeń do odnowy religijnej europejskiego chrześcijaństwa.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jak umierać, jak przemijać...? niepostrzeżenie...

"... Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele Zachodnim..." - Chodziło o kościół katolicki, a nie zachodni

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama