, czwartek 21 czerwca 2018
Bardzo zły stan powietrza nad Olzą
Bardzo złe powietrze namierzono również w innych miejscowościach nad Olzą np. w Trzyńcu i Hawierzowie. fot: PixabayDodaj do Facebook

Bardzo zły stan powietrza nad Olzą

CS
W ciągu ostatniego weekendu, kiedy dni, a zwłaszcza noce, były wyjątkowo mroźne, suche i bezwietrzne, stacja monitoringu powietrza w Czeskim Cieszynie odnotowała w cieszyńskim powietrzu wyjątkowo duże stężenie trującego pyłu zawieszonego PM 10.

W niedzielne popołudnie 8 stycznia stacja monitorująca czystość powietrza w Czeskim Cieszynie, która znajduje się w okolicy tamtejszego dworca autobusowego, zarejestrowała 334,0 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na m3 powietrza, co stanowiło niemal siedmiokrotne przekroczenie normy. W tym samym czasie położona znacznie wyżej, bo przy ulicy Mickiewicza, stacja monitoringowa w Cieszynie odnotowała odpowiednio 223,0 mikrogramów, co stanowiło niemal pięciokrotne przekroczenie normy.

Bardzo złe powietrze namierzono również w innych miejscowościach nad Olzą np. w Trzyńcu i Hawierzowie, jednak najgorsza sytuacja była w Czeskim Cieszynie. Dokładne informacje o stanie powietrza w naszym regionie można znaleźć na czeskich stronach http://www.cistenebe.cz/stav-ovzdusi-na-ostravsku/aktualni-stav-ovzdusi oraz na stronie Czeskiego Instutu Hydrometeorologicznego http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_d... ,który podaje również wartości zanieczyszczeń powietrza mierzone w polskich stacjach monitoringowych w pasie nadgranicznym. Aktualne informacje o stanie powietrza w naszym regionie można znaleźć także na ostrawskich portalach www.smogalarm.cz , www.cisty-komin.cz , który również zamieszcza fotografie najbardziej dymiących kominów.

Należy pamiętać, że pył zawieszony PM10 jest jednym z najniebezpieczniejszych dla ludzkiego zdrowia i życia zanieczyszczeń powietrza. Wytwarzany jest niemal wyłącznie przez spalanie paliw kopalnych, a szczególnie groźnym źródłem pyłu PM10 są silniki diesla. Pył zawieszony wywołuje m.in. choroby płuc w tym raka płuc, choroby górnych dróg oddechowych, astmę, powoduje uszkodzenie płodu już w pierwszym miesiącu ciąży, podwyższa zapadalność na cukrzycę, nadciśnienie i chorob serca. Pył zawieszony skraca ludzkie życie i powoduje w Europie więcej zgonów niż wypadki drogowe.

O bardzo złym stanie powietrza w Morawskośląskim Kraju, czyli głównie w województwie ostrawskim, w minioną niedzielę informowała na bieżąco czeska telewizja publiczna w swoim kanale informacyjnym CT24 oraz w komunikatach meteorologicznych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama