, sobota 16 stycznia 2021
Mieszkańcy Hażlacha mają nową ścieżkę
Ścieżka oprócz waloru przyrodniczego, ma charakter edukacyjny. fot: DRDodaj do Facebook

Mieszkańcy Hażlacha mają nową ścieżkę

DR
Kolejna atrakcja dla mieszkańców i turystów w gminie Hażlach. W ostatnią sobotę (9.07) w uroczysku Czarne Doły w Hażlachu oficjalnie otwarto ścieżkę do źródełka „Borgońka”. Tego dnia odbył się również piknik rodzinny z koncertem orkiestry dętej z Karviny, pokazem sokolników oraz animacjami dla dzieci. Na stołach królowały oczywiście potrawy myśliwskie.

Ścieżka powstała z inicjatywy Nadleśnictwa Ustroń przy współpracy z gminą Hażlach. Jej trasa prowadzi przez las, który tworzą prawie 170-letnie buki, młode graby i olchy. Możemy tam również zaobserwować stare, pojedyncze sosny, dęby i modrzewie. Rosną tam jeszcze niższe rośliny: graby, leszczyny i krzewy bzu czarnego. Ścieżka oprócz waloru przyrodniczego, ma charakter edukacyjny, znajdziemy w jej okolicach tablice informujące m.in. o znajdujących się tam gatunkach roślin oraz zwierząt. Ścieżka kończy się na polanie, na której w ostatnią sobotę odbył się piknik, i która na pewno będzie służyć spacerującym tamtędy rodzinom. - Dzięki nadleśnictwu Ustroń powstało w Hażlachu piękne miejsce, gdzie można spędzić czas z całą rodziną. Mamy tutaj wiatę i grill – mówił wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Około 300 metrów od polany znajduje się wcześniej wspomniane źródełko „Borgońka”. Teren wokół źródełka stał się miejscem wypoczynkowym już w 2004 roku. W 2011 roku wykonano studnię, położono niżej nowe ujęcie wody oraz zainstalowano specjalne filtry i zawory. Ze źródełkiem związana jest również legenda spisana przez pana Rudolfa Mizię z sołectwa Zamarski. Pan Rudolf pisał o pięknej hrabinie, która chorowała na oczy. Dotarła na Czarne Doły wraz z konnym orszakiem dworzan. Przypadkowo na swojej drodze napotkała źródełko, przemyła w nim oczy i wyzdrowiała. Jak głosi legenda, z wdzięczności chciała w tym miejscu założyć uzdrowisko. Na to nie pozwoliła jej któraś z wojen. Tajemniczą hrabinę nazwano w przekazie ustnym „Borgońką”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama